Opublikowano
2019-09-17 16:02
Licencja
Wolna licencja

Sonda Histmag.org: Czy gdyby nie nastąpiła sowiecka agresja, to Polska obroniłaby się we wrześniu 1939 roku?

W ostatniej sondzie zapytaliśmy Was, czy gdyby nie nastąpiła sowiecka agresja, to Polska obroniłaby się we wrześniu 1939 roku? Zobaczcie sami jak głosowali Nasi Czytelnicy! Teraz z kolei kierujemy do Was pytanie: czy Waszym zdaniem wykonywanie w Polsce zawodu historyka wiąże się z prestiżem?


31 sierpnia zapytaliśmy w naszej sondzie, czy gdyby nie nastąpiła sowiecka agresja, to Polska obroniłaby się we wrześniu 1939 roku? Dziś przedstawiamy jej wyniki!

Zdecydowana większość głosujących uznała, że Polska nawet bez sowieckiej agresji nie byłaby się w stanie obronić u początków II wojny światowej. Opcję „Nie” wybrało 60% Czytelników. Przeciwnego zdania było 22% uczestników sondy, opcję dla niezdecydowanych wskazało 18% osób.Oddziały sowieckie wkraczają na terytorium Polski (fot. ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, sygn. 37-221).

Jeszcze nim Związek Radziecki napadł na Polskę, sytuacja na froncie nie wyglądała dla Polaków dobrze – wojska niemieckie (przy pewnym wsparciu Słowaków) wbiły się głęboko do wnętrza kraju. 17 września w rękach Niemców były już m.in. Poznań, Katowice i Kraków, pętla wokół Warszawy się zaciskała, a oddziały wroga były już nawet pod Lwowem. Widocznie część głosujących uznała, że nawet bez agresji Sowietów nie dałoby się odwrócić sytuacji na korzyść Polski.

Nieco ponad 1/5 Czytelników uznała jednak, że bez ataku z 17 września polskiemu wojsku udałoby się wybronić. Za takim przebiegiem zdarzeń może przemawiać np. fakt, że spora część kraju była wciąż wolna, co pozostawiało pewne pola manewru. 18% głosujących nie potrafiło się opowiedzieć pod żadną z wymienionych dotychczas opcji. Wiadomo – jest to jedynie „gdybanie”, a możliwe warianty sytuacyjne byłyby zależne od wielu różnych czynników.

W komentarzach czekamy wciąż na Wasze opinie!

W artykule Michała Przeperskiego możecie przeczytać więcej o wydarzeniach z 17 września 1939 roku:

17 września 1939 – dzień klęski

17 września 1939 roku przypadała niedziela. Gdy dzień się zaczynał, wojska sowieckie bez wypowiedzenia wojny na całej linii przekraczały granicę z Polską. Gdy dzień się kończył, polski rząd w panice uciekał do Rumunii. Był to dzień klęski.Czytaj dalej...

Zapraszamy też do udziału w naszej kolejnej sondzie, w której pytamy Was o to, czy Waszym zdaniem wykonywanie w Polsce zawodu historyka wiąże się z prestiżem?

(Sondę znajdziecie na prawym bocznym pasku naszej strony, pod banerami i ostatnimi komentarzami lub w wersji mobilnej na dole strony).

Polecamy e-book Mateusza Kuryły – „Powaby totalitaryzmu. Zarys historii intelektualnej komunizmu i faszyzmu”

Powaby totalitaryzmu. Zarys historii intelektualnej komunizmu i faszyzmu - Mateusz Kuryła - okładka Autor: Mateusz Kuryła
Tytuł: „Powaby totalitaryzmu. Zarys historii intelektualnej komunizmu i faszyzmu”

Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]

ISBN: 978-83-65156-23-5

Stron: 116

Formaty: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)

9,9 zł

(e-book)
Zobacz też nasze pozostałe e-booki!
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: Quentin |

Zepchnięte na wschód Wojsko Polskie jeszcze przed wkroczeniem Armii Czerwonej było atakowane przez bojówki miejscowej ludności, teoretycznie polskiej, a praktycznie czującej się Ukraińcami. Jak w takich warunkach miałoby się długo bronić bez zaplecza które zostało na terenie zajętym przez Niemcy?Odpowiedz

Gość: joko |

Jakim cudem miała by się obronić sama,jezeli nie potrafili zrobic tego angole, france, belgowie i holendrzy razem.Wystarczy porównać potencjał gospodarczy i ludzki tych poprapańców z naszym .Odpowiedz

Gość: Marek Baran |

Niestety, nasza wrześniowa wojna Niemcami była już przegrana strategicznie około 10 września. Wojsko Polskie w tym dniu było tylko kilkoma oddzielonymi od siebie i nie licząc toczonej, jakby wewnątrz obszaru zajętego przez Niemcy bitwą na Bzurą, cofającymi się armiami. Oprócz tego, nawet, gdyby udało się stworzyć "przedmoście rumuńskie", to i tak wojska tam broniące się, po kilku dniach musiały by zaprzestać walki z prozaicznego braku amunicji. Zaopatrzenie przez Rumunię - już pomijając względy polityczne - mogło by do nich dotrzeć najwcześniej po 2-3 miesiącach.
Z kolei, nieobjęte wojną Kresy Wschodnie również nie mogły być żadną rezerwą strategiczną, nawet w razie neutralności ZSRR. Tam praktycznie nie było żadnej większej jednostki WP, nie było żadnego przemysłu itp, itp.Odpowiedz

Gość: Wojtek |

Na pewno walczyła by dłużej niż Francja.Odpowiedz
Paweł Czechowski

Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org