Sonda Histmag.org: Jak często odwiedzasz muzea?

opublikowano: 2019-01-30, 09:07
wolna licencja
W ostatniej sondzie zapytaliśmy Was o to, jak często odwiedzacie muzea? Zobaczcie sami jak głosowali Nasi Czytelnicy! Teraz z kolei kierujemy do Was pytanie: czy powinniśmy obchodzić w Polsce Walentynki?
reklama

15 stycznia zapytaliśmy Was w naszej sondzie jak często odwiedzacie muzea? Dziś przedstawiamy jej wyniki!

Zwycięska opcja zdecydowanie wyprzedziła pozostałe wskazania. Aż 30,34% osób biorących udział w sondzie wybrało pozycję „Raz na kilka miesięcy”. Dalej rywalizacja jest nieco bardziej zacięta: wynik 19,31% zdobyło „W ogóle nie odwiedzam muzeów”, a podium zamknęła opcja „Rzadziej” (czyli w tym przypadku – rzadziej niż raz do roku) z rezultatem 18,28%. W miarę podobne rozstrzygnięcia padły też w przypadku pozostałych odpowiedzi: kolejne było „Co najmniej raz w miesiącu” (16,90%) i „Raz do roku” (15,17%).

Gmach Muzeum Narodowego w Warszawie (fot. Muzeum Narodowe w Warszawie, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported).

Zważywszy na to, że w dzisiejszych czasach wszyscy jesteśmy zabiegani i wiecznie brakuje nam czasu na różne rzeczy, zwycięstwo opcji „Raz na kilka miesięcy” powinno napawać muzealników nawet pewnym optymizmem – konkurencja w kategorii „spędzanie wolnego czasu” jest przecież ogromna. Kolejne wyniki już nie są tak łaskawe: niemal 20% osób biorących udział w sondzie w ogóle nie zagląda do muzeów – pytanie dlaczego? Czy może formuła muzeum sama w sobie wydaje się wielu osobom nieinteresująca, czy to może kwestia braku ciekawych instytucji tego typu w okolicy zamieszkania? Niewykluczone też, że problem może tkwić w kwestii odpowiedniej reklamy takich placówek. Kolejna opcja, „Rzadziej” (niż raz do roku) to podobny przypadek – wygląda na to, że część osób decyduje się na wycieczkę do muzeum tylko przy szczególnej okazji. Czy może to być kwestia np. mało zróżnicowanej oferty w najbliższych muzeach?

To, co na pewno zadowoli muzealników, to fakt, że prawie 17% osób wskazało, że na wystawę wybierze się chociaż raz w miesiącu – a może i częściej. Spędzanie czasu w muzeum to jednak spokojna i niezobowiązująca opcja na spędzenie wolnego popołudnia, dodatkowo często dobra dla całych rodzin. Ostatni wynik w sondzie to „Raz do roku” i tu od razu nasuwa się wspomnienie o Nocy Muzeów, czyli imprezie, która zatacza w Polsce z roku na rok coraz szersze kręgi. I jest to chyba jeden z najlepszych rodzajów promowania, na jaki mogą zdecydować się instytucje muzealne. Także w naszym serwisie śledzimy Noce Muzeów w całej Polsce – informacje o nich zamieszczamy pod tym linkiem.

Jak myślicie, skąd takie wyniki w naszej sondzie? Czekamy także na Wasze komentarze!

Czy wiecie, że aż cztery polskie muzea zostały nominowane do prestiżowej Europejskiej Nagrody Muzealnej Roku? Warto się do nich wybrać:

Zapraszamy też do udziału w naszej kolejnej sondzie, w której pytamy Was o to, czy powinniśmy obchodzić w Polsce Walentynki? Zapraszamy do udzielania odpowiedzi!

(Sondę znajdziecie na prawym bocznym pasku naszej strony, pod banerami i ostatnimi komentarzami lub w wersji mobilnej na dole strony).

Kup e-booka „Z historią na szlaku. Zabytki w Polsce, które warto zobaczyć”:

praca zbiorowa pod red. Tomasza Leszkowicza
„Z Historią na szlaku. Zabytki w Polsce, które warto zobaczyć” cz. I
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-16-7

Dostępna jest także druga część e-booka!

reklama
Komentarze
o autorze
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone