Autor: Julia Obrycka
Tagi: Redakcyjne
Opublikowany: 2021-10-15 17:59
Licencja: wolna licencja

Sonda Histmag.org – Jaki Twoim zdaniem był wkład JPII i KK w Polsce w obalenie komunizmu?

Rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża często stanowi okazję do podsumowania jego pontyfikatu. Spytaliśmy w sondzie naszych Czytelników, jaki ich zdaniem był wkład Jana Pawła II i polskiego Kościoła Katolickiego w obalenie komunizmu? Teraz z kolei pytamy, czy odwiedzacie groby zmarłych osób ważnych dla historii, kultury czy polityki.

Pontyfikat Jana Pawła II przypadł częściowo na niezwykle trudny dla Polski i Europy czas komunizmu. W sondzie spytaliśmy naszych Czytelników, jaki był wkład Jana Pawła II i polskiego Kościoła Katolickiego w obalenie komunizmu? Sprawdźmy wyniki sondy – zagłosowało ponad 1600 Czytelników!

Kliknij obrazek, aby powiększyć!
Kliknij obrazek, aby powiększyć!

Co ciekawe, ponad połowa głosujących (55,62%) ocenia wkład Jana Pawła II i Kościoła Katolickiego w Polsce jako znaczący – na opcję „Istotny” zagłosowało 29,74% Czytelników, zaś na „Kluczowy” 25,88%. Widoczna jest tendencja, że im słabiej nacechowana opcja, tym głosowało na nią mniej osób: 18,68% głosujących jest zdania, że ów wkład był umiarkowany, zaś kolejno 11,01% oraz 10,01% uważają, że był on marginalny albo niewielki. Swojego zdania w tej kwestii nie miało 4,58% Czytelników.

Jan Paweł II na lotnisku w Gdyni-Babich Dołach w czasie III pielgrzymki do Ojczyzny w 1987 roku (opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0).

Wybór w 1978 r. na Głowę Kościoła Katolickiego biskupa znającego socjalistyczne realia z pewnością stanowił poważne zagrożenie dla komunistycznego reżimu. Z kolei dla ludzi w Polsce i Europie papież dawał nową nadzieję i ogromne wsparcie. Jednak część ludzi głosujących w sondzie jest zdania, że wpływ JPII i polskiego KK na obalenie komunizmu nie był tak duży. Czy można było zatem zrobić coś więcej albo w inny sposób? Czekamy na Wasze opinie w komentarzach!

Polecamy nasz tekst o wpływie Jana Pawła II na opór wobec komunizmu!

W komentarzach wciąż czekamy na Wasze opinie!

Zapraszamy też do udziału w naszej kolejnej sondzie, w której pytamy o to, czy odwiedzacie groby zmarłych osób ważnych dla historii, kultury, polityki etc.?

(Sondę znajdziecie na stronie głównej portalu, w wersji mobilnej pod działem „Ostatnie komentarze”).

Polecamy e-book Tomasza Leszkowicza „Ludowe Wojsko Polskie w cieniu zimnej wojny”

Tomasz Leszkowicz
„Ludowe Wojsko Polskie w cieniu zimnej wojny”
12,90 zł
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 181
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-47-1

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Julia Obrycka
Dział promocji i reklamy Histmag.org, obecnie studentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Logistyka i administrowanie w mediach. W historii najbardziej interesuje ją aspekt społeczno-gospodarczy. Lubi gry video, muzykę oraz czytanie książek na czytniku.

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy