Opublikowano
2019-06-19 17:08
Licencja
Wolna licencja

Sonda Histmag.org: Które wydarzenie uważasz za najbardziej przełomowe w kontekście II wojny światowej?

W ostatniej sondzie zapytaliśmy, które wydarzenie uważacie za najbardziej przełomowe w kontekście II wojny światowej? Zobaczcie sami jak głosowali Nasi Czytelnicy! Teraz z kolei kierujemy do Was pytanie: w jaki sposób powinna zostać odbudowana katedra Notre-Dame?


27 maja zapytaliśmy w naszej sondzie, które wydarzenie uważacie za najbardziej przełomowe w kontekście II wojny światowej? Dziś przedstawiamy jej wyniki!

Zwyciężyła bitwa pod Stalingradem, otrzymując niemal 28% wszystkich oddanych głosów. Na drugim miejscu uplasował się atak Niemiec na ZSRR z wynikiem 23,19%, z kolei podium z dużą stratą względem pierwszej dwójki zamknął atak atomowy na Hiroszimę i Nagasaki (9,87%). Tuż za nim znajdziemy atak na Pearl Harbor (9,64%) oraz lądowanie aliantów w Normandii, które także przekroczyło próg 9% (dokładnie zdobywając 9,07%). Ostatnia trójka to bitwa o Anglię z wynikiem 8,27%, nieudana niemiecka ofensywa w Ardenach (6,20%) oraz inne wydarzenie – wskazałoby je 5,86% głosujących.

Inwazja w Normandii. Lądowanie na plaży Omaha, 6 czerwca 1944 r. (domena publiczna).

Jak wyraźnie widać, tylko dwie opcje zdecydowanie wybiły się ponad pozostałe – co ciekawe, obie mają związek z frontem wschodnim. Bitwa pod Stalingradem nie jest chyba szokującym wyborem, gdyż starcie to najczęściej przytacza się jako punkt zwrotny wojny. Pokonanie Niemców miało nie tylko istotne znaczenie strategiczne, ale też propagandowe – w końcu zwycięstwo Sowieci odnieśli w „mieście Stalina”. Nieco mniej głosów otrzymało wydarzenie, które koniec końców do Stalingradu doprowadziło – czyli uderzenie sił niemieckich na ZSRR w czerwcu 1941 roku. Wagi tego momentu także nie należy deprecjonować, bo otworzenie frontu wschodniego, łagodnie mówiąc, „wyszło bokiem” nazistowskim Niemcom w kolejnych fazach konfliktu.

Podium osiągnął jeszcze atak atomowy na dwa japońskie miasta – Hiroszimę i Nagasaki. Decyzja o zrzuceniu bomb, choć do dziś wzbudzająca kontrowersje, uważana jest za istotną w kontekście szybszego, ostatecznego zakończenia wojny. Przy kolejnych wynikach sondy przenosimy się w końcu na front zachodni w Europie. Następny rezultat osiągnęło alianckie lądowanie w Normandii – operacja o niespotykanych w historii rozmiarach. Czy byłaby jednak możliwa, gdyby w 1940 r. bitwa o Anglię zakończyłaby się klęską aliantów i być może okupacją całej Wielkiej Brytanii? W „ogonie” stawki znajduje się jeszcze ostatnia duża ofensywa Niemców – zakończona na szczęście niepowodzeniem, choć na ile mogłaby ona odmienić i tak losy wojny? 5,86% głosujących wskazało by jeszcze inne zdarzenie. W związku z tym kierujemy do Was pytanie:

Które wydarzenie bylibyście skłonni jeszcze wymienić w gronie tych najważniejszych? Czekamy na Wasze komentarze!

W naszym portalu znajdziecie wiele zróżnicowanych artykułów dotyczących II wojny światowej:

II wojna światowa w Histmag.org!

1 września 1939 roku wybuchła II wojna światowa. Tutaj znajdziecie kilkanaście ciekawych artykułów dotyczących II Wojny Światowej wybranych z naszej obszernej bazy.Czytaj dalej...

Zapraszamy też do udziału w naszej kolejnej sondzie, w której pytamy Was o to, w jaki sposób powinna zostać odbudowana katedra Notre-Dame?

(Sondę znajdziecie na prawym bocznym pasku naszej strony, pod banerami i ostatnimi komentarzami lub w wersji mobilnej na dole strony).

Polecamy e-book: „Polowanie na stalowe słonie. Karabiny przeciwpancerne 1917 – 1945”

Autor: Łukasz Męczykowski
Tytuł: „Polowanie na stalowe słonie. Karabiny przeciwpancerne 1917 – 1945”

Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]

ISBN: 978-83-934630-9-1

Stron: 123

Formaty: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)

7,9 zł

(e-book)
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: Jk |

Brakuje tutaj PIERWSZEJ kleski Niemiec na ladzie, Operacja Torch. Koncowka 1942 roku, Udana inwazja wAfryce Pln, przed Stalingradem. Najeszniejsxa jednak przelomowa data to oczywiscie 7.12.1941Odpowiedz
Paweł Czechowski

Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org