Opublikowano
2019-11-12 17:02
Licencja
Wolna licencja

Sonda Histmag.org: Którego z polskich Ojców Niepodległości cenisz sobie najbardziej?

W ostatniej sondzie zapytaliśmy, którego z polskich Ojców Niepodległości cenicie sobie najbardziej? Zobaczcie sami jak głosowali Nasi Czytelnicy! Teraz z kolei kierujemy do Was pytanie: czy uważacie, że filmy i seriale historyczne mogą być dobrym narzędziem do popularyzowania historii Polski?


29 października zapytaliśmy w naszej sondzie, którego z polskich Ojców Niepodległości cenicie sobie najbardziej? Dziś przedstawiamy jej wyniki!

Zwyciężył Ignacy Daszyński (21%), a tuż za nim uplasował się Józef Piłsudski (20%). Podium zamknął Ignacy Jan Paderewski z poparciem 15,5% głosujących. Na kolejnych miejscach odpowiednio: Wojciech Korfanty (15%), Wincenty Witos(14,5%), Roman Dmowski (13,9%).

wybory 1919 Józef Piłsudski i Ignacy Jan Paderewski (styczeń 1919) (domena publiczna)

Zwycięzca jest dość zaskakujący – wydawać by się mogło, że zdecydowanie większą uwagę opinia publiczna poświęca Piłsudskiemu czy Dmowskiemu. O ile ten pierwszy zdobył relatywnie dużo wyrazów sympatii, to ostatnie miejsce najważniejsze postaci obozu endecji jest nie mniejszym zaskoczeniem, niż zwycięstwo Daszyńskiego. Warto też przyjrzeć się niewielkim różnicom, jakie dzieliły Paderewskiego, Korfantego i Witosa.

A Ty, Czytelniku, kogo cenisz sobie najbardziej?

W komentarzach czekamy wciąż na Twoją opinie!

Polecamy nasze teksty dotyczące odzyskania niepodległości:

11 listopada 1918 i odzyskanie niepodległości przez Polskę

Odzyskanie niepodległości przez Polskę nastąpiło po 123 latach niewoli. Jak do tego doszło? Czemu świętujemy 11 listopada 1918? Dlaczego kluczową rolę odegrał Józef Piłsudski? Tu znajdziesz odpowiedź na te i wiele innych pytań.Czytaj dalej...

Zapraszamy też do udziału w naszej kolejnej sondzie, w której pytamy Was o to, czy uważacie, że filmy i seriale historyczne mogą być dobrym narzędziem do popularyzowania historii Polski?

(Sondę znajdziecie na prawym bocznym pasku naszej strony, pod banerami i ostatnimi komentarzami lub w wersji mobilnej na dole strony).

Polecamy e-book: Paweł Rzewuski – „Wielcy zapomniani dwudziestolecia”

Autor: Paweł Rzewuski
Tytuł: „Wielcy zapomniani dwudziestolecia cz.1”

Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]

ISBN: 978-83-934630-0-8

Stron: 58

Formaty: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)

3,9 zł

(e-book)
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: B R Zagórski |

Czemu wciąż zapomina się o wielkich zasługach niepodległościowych Narutowicza?Odpowiedz

Gość: |

@ Gość: B R Zagórski
jakich ?Odpowiedz
Paweł Czechowski

Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org