Sonda Histmag.org: Który zamek w Polsce uważasz za najpiękniejszy?

opublikowano: 2019-05-27 18:07
wolna licencja
poleć artykuł:
W ostatniej sondzie zapytaliśmy, który zamek w Polsce uważacie za najpiękniejszy? Zobaczcie sami jak głosowali Nasi Czytelnicy! Teraz z kolei kierujemy do Was pytanie: które wydarzenie uważacie za najbardziej przełomowe w kontekście II wojny światowej?
REKLAMA

Zobacz też: Zamki w Polsce [Mapa]

7 maja zapytaliśmy w naszej sondzie, który zamek w Polsce uważacie za najpiękniejszy? Dziś przedstawiamy jej wyniki!

Pierwsze miejsce zdobył jeden z faworytów, czyli Wawel, uzyskując 16,67% głosów. Tuż za nim uplasował się Malbork z wynikiem 16,46%, a na podium znalazł się jeszcze Książ (12,58%). Kolejne trzy zamki otrzymały zbliżone wyniki: Łańcut uzyskał 10,48% wszystkich głosów, następnie Krzyżtopór osiągnął pułap 10,06%, a Moszna 9,85%. Wyniki powyżej 6% zgarnął Chojnik (6,81%) i Ogrodzieniec (6,29%). Zamek Królewski w Warszawie zamknął stawkę z wynikiem 4,40%. Na inny zamek zagłosować chciało 6,39% osób biorących udział w sondzie.

Zamek w Mosznej (fot. Poconaco, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe).

W naszych sondach rzadko spotykamy tak zaciętą rywalizację, jak w tym przypadku między Wawelem i Malborkiem. Zamek z Grodu Kraka zwyciężył w tej rywalizacji dosłownie o włos! Nie należy się jednak dziwić – w obu przypadkach już od początku mogliśmy mówić tu o faworytach, nie jest bowiem tajemnicą, że do Krakowa i do Malborka co roku zaglądają tłumy turystów. Nieco gorzej poradził sobie zamek Książ w Wałbrzychu, ale jego imponujący wynik w okolicach 13% pozwolił spokojnie na zajęcie trzeciego miejsca.

Poza podium jednak także było bardzo ciekawie, bo trzy zamki zbliżyły się do siebie mocno pod względem rezultatów. Ostatecznie najlepiej poradził sobie Łańcut, ale Krzyżtopór i Moszna bez wątpienia „deptały mu po piętach”. Nieco dalej, w przedziale 6-7% znalazł się Chojnik, rozsławiony w internecie przez swojego kasztelana i zamek w Ogrodzieńcu, znajdujący się na sławnym Szlaku Orlich Gniazd.

Może dziwić słaby rezultat Zamku Królewskiego w Warszawie – przecież stolica to częsty cel wycieczek, a to bez wątpienia jeden z najważniejszych zabytków w największym polskim mieście. Warszawa ma tak naprawdę ostatni wynik – na jeszcze inny zamek chciałoby wskazać aż 6,39% głosujących.

Jaki zamek powinien znaleźć się jeszcze w naszym zestawieniu? Czekamy na Wasze opinie!

Swego czasu redaktorzy Histmaga sami pokusili się o wytypowanie najpiękniejszych polskich zamków. Zobaczcie naszą galerię!

Zapraszamy też do udziału w naszej kolejnej sondzie, w której pytamy Was o to, które wydarzenie uważacie za najbardziej przełomowe w kontekście II wojny światowej?

(Sondę znajdziecie na prawym bocznym pasku naszej strony, pod banerami i ostatnimi komentarzami lub w wersji mobilnej na dole strony).

Kup e-booka „Z historią na szlaku. Zabytki w Polsce, które warto zobaczyć”:

praca zbiorowa pod red. Tomasza Leszkowicza
„Z Historią na szlaku. Zabytki w Polsce, które warto zobaczyć” cz. I
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-16-7

Dostępna jest także druga część e-booka!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone