Autor: Julia Obrycka
Tagi: Redakcyjne, Wczesne średniowiecze, Polska
Opublikowany: 2021-09-21 18:24
Licencja: wolna licencja

Sonda Histmag.org – Skąd pochodzili pierwsi Piastowie?

Skąd wzięli się Piastowie? Czy byli to spadkobiercy państwa wielkomorawskiego, lokalni wodzowie, a może skandynawscy przybysze? Spytaliśmy w sondzie naszych Czytelników i oto wyniki – otrzymaliśmy ponad 2600 głosów! Teraz z kolei pytamy, czy po studiach historycznych można znaleźć satysfakcjonującą, dobrze płatną pracę?

Na temat pochodzenia Piastów istniało swego czasu kilka teorii. Spytaliśmy o nie naszych Czytelników. Sprawdźmy wyniki sondy – zagłosowało ponad 2600 Czytelników!

Zdecydowanym faworytem okazała się lokalna, wielkopolska dynastia, na którą zagłosowała ponad połowa Czytelników (50,57%). Znacznie mniej osób (17,9%) zagłosowało, że Piastowie pochodzili ze Skandynawii, zaś jeszcze mniej (15,34%), że z Wielkich Moraw. Opcje „inne” oraz „nie mam zdania” uzyskały kolejno 8,85% i 7,33% głosów.

Renesansowa płaskorzeźba piastów śląskich w portalu bramy wjazdowej Zamku Piastów Śląskich w Brzegu, fot. Andrzej Otrębski, [CC BY-SA 4.0](https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.pl)
Renesansowa płaskorzeźba piastów śląskich w portalu bramy wjazdowej Zamku Piastów Śląskich w Brzegu, fot. Andrzej Otrębski, CC BY-SA 4.0

Wyniki sondy pokazują, że Czytelnicy zagłosowali raczej zgodnie ze stanem obecnej wiedzy naukowej. Badania z ostatnich lat wyraźnie obaliły koncepcję skandynawskiego pochodzenia Piastów. Obecnie polemika na temat ich genezy dotyczy w zasadzie tego, czy byli spadkobiercami państwa wielkomorawskiego, czy też lokalnymi wodzami których wpływy zaczęły rosnąć. Pozostało zatem czekać na wnioski z kolejnych badań.

Polecamy nasze artykuły o dynastii Piastów!

W komentarzach wciąż czekamy na Wasze opinie!

Zapraszamy też do udziału w naszej kolejnej sondzie, w której pytamy o to, czy po studiach historycznych można znaleźć satysfakcjonującą, dobrze płatną pracę?

(Sondę znajdziecie na stronie głównej portalu, w wersji mobilnej pod działem „Ostatnie komentarze”).

Polecamy e-book Mariusza Sampa – „Sojusznik czy wróg? Relacje polsko-niemieckie w czasach Mieszka I i Bolesława Chrobrego”

Mariusz Samp
„Sojusznik czy wróg? Relacje polsko-niemieckie w czasach Mieszka I i Bolesława Chrobrego”
7,90 zł
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 92
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-39-6

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Julia Obrycka
Dział promocji i reklamy Histmag.org, obecnie studentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Logistyka i administrowanie w mediach. W historii najbardziej interesuje ją aspekt społeczno-gospodarczy. Lubi gry video, muzykę oraz czytanie książek na czytniku.

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy