Autor: Maciej Zaremba
Tagi: Redakcyjne, Historia wojskowości, Pamięć zbiorowa i polityka historyczna, II wojna światowa, Polska, Warszawa
Opublikowany: 2018-07-30 19:25
Licencja: wolna licencja

Sonda Histmag.org: czy decyzja o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego była słuszna?

W ostatniej sondzie, z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, zapytaliśmy Was czy Waszym zdaniem decyzja o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego była słuszna? Zobaczcie sami jak głosowali Nasi Czytelnicy! Teraz zaś, z okazji zbliżającej się rocznicy podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, pytamy Was kto był gorszy dla Polski: Hitler czy Stalin?
REKLAMA

17 lipca w naszej sondzie zapytaliśmy Was czy Waszym zdaniem decyzja o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego była słuszna? Dziś przedstawiamy jej wyniki!

20PW.jpg) %

Ponad połowa głosujących (54,5 proc.) uważa, że decyzja o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego nie była słuszna. Przeciwnego zdania jest niewiele ponad 1/10 naszych Czytelników (10,5 proc.). Podobna jest też liczba głosujących (12,7 proc.) uważających, że Powstanie powinno wybuchnąć, ale w innym terminie. Natomiast aż 1/5 naszych Czytelników, którzy zagłosowali w sondzie (20,7 proc.) uważa, że decyzji o wybuchu Powstania Warszawskiego nie można jednoznacznie ocenić jako słusznej lub nie. 1,6 procent głosujących nie ma zdania na ten temat.

Płk. Antoni Chruściel "Monter" w otoczeniu żołnierzy

Dyskusja o słuszności decyzji o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego powraca co roku przy okazji 1 sierpnia. Jak pokazują wyniki naszej sondy zdecydowanie przeważają osoby, które uważają, że decyzja o rozpoczęciu Powstania była błędem. Osoby popierające decyzję o rozpoczęciu niepodległościowego zrywu w tym lub innym dniu stanowią mniej niż ćwierć wszystkich głosujących. Natomiast ciekawa jest tak duża liczba osób twierdzących, ze tej decyzji nie można tak jednoznacznie oceniać.

Jednego możemy być pewni: słuszność lub nie decyzji o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego jeszcze nie raz będzie tematem publicznej debaty.

Polecamy teksty na temat Powstania Warszawskiego publikowane w naszym portalu:

Zapraszamy też do udziału w naszej kolejnej sondzie, w której, z okazji zbliżającej się rocznicy podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, pytamy Was kto był gorszy dla Polski: Hitler czy Stalin? Zapraszamy do udzielania odpowiedzi!

(Sondę znajdziecie na prawym bocznym pasku naszej strony, pod banerami i najczęstszymi komentarzami lub w wersji mobilnej na dole strony).

POLECAMY

Polecamy e-booka „Z Miodowej na Bracką”:

Maciej Bernhardt
„Z Miodowej na Bracką. Opowieść powstańca warszawskiego”
Wydawca: Histmag.org
Okładka: miękka
Liczba stron: 334
Format: 140x195 mm
ISBN: 978-83-925052-9-7
REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy