Sonda Histmag.org: czy decyzja o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego była słuszna?

opublikowano: 2018-07-30 19:25
wolna licencja
poleć artykuł:
W ostatniej sondzie, z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, zapytaliśmy Was czy Waszym zdaniem decyzja o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego była słuszna? Zobaczcie sami jak głosowali Nasi Czytelnicy! Teraz zaś, z okazji zbliżającej się rocznicy podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, pytamy Was kto był gorszy dla Polski: Hitler czy Stalin?
REKLAMA

17 lipca w naszej sondzie zapytaliśmy Was czy Waszym zdaniem decyzja o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego była słuszna? Dziś przedstawiamy jej wyniki!

20PW.jpg) %

Ponad połowa głosujących (54,5 proc.) uważa, że decyzja o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego nie była słuszna. Przeciwnego zdania jest niewiele ponad 1/10 naszych Czytelników (10,5 proc.). Podobna jest też liczba głosujących (12,7 proc.) uważających, że Powstanie powinno wybuchnąć, ale w innym terminie. Natomiast aż 1/5 naszych Czytelników, którzy zagłosowali w sondzie (20,7 proc.) uważa, że decyzji o wybuchu Powstania Warszawskiego nie można jednoznacznie ocenić jako słusznej lub nie. 1,6 procent głosujących nie ma zdania na ten temat.

Płk. Antoni Chruściel "Monter" w otoczeniu żołnierzy

Dyskusja o słuszności decyzji o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego powraca co roku przy okazji 1 sierpnia. Jak pokazują wyniki naszej sondy zdecydowanie przeważają osoby, które uważają, że decyzja o rozpoczęciu Powstania była błędem. Osoby popierające decyzję o rozpoczęciu niepodległościowego zrywu w tym lub innym dniu stanowią mniej niż ćwierć wszystkich głosujących. Natomiast ciekawa jest tak duża liczba osób twierdzących, ze tej decyzji nie można tak jednoznacznie oceniać.

Jednego możemy być pewni: słuszność lub nie decyzji o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego jeszcze nie raz będzie tematem publicznej debaty.

Polecamy teksty na temat Powstania Warszawskiego publikowane w naszym portalu:

Zapraszamy też do udziału w naszej kolejnej sondzie, w której, z okazji zbliżającej się rocznicy podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, pytamy Was kto był gorszy dla Polski: Hitler czy Stalin? Zapraszamy do udzielania odpowiedzi!

(Sondę znajdziecie na prawym bocznym pasku naszej strony, pod banerami i najczęstszymi komentarzami lub w wersji mobilnej na dole strony).

POLECAMY

Polecamy e-booka „Z Miodowej na Bracką”:

Maciej Bernhardt
„Z Miodowej na Bracką. Opowieść powstańca warszawskiego”
cena:
Wydawca:
Histmag.org
Okładka:
miękka
Liczba stron:
334
Format:
140x195 mm
ISBN:
978-83-925052-9-7
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone