Sonda Histmag.org: która z pieśni patriotycznych byłaby najlepsza jako polski hymn, jeśli nie miałby to być Mazurek Dąbrowskiego?

opublikowano: 2018-11-22 08:41
wolna licencja
poleć artykuł:
W ostatniej sondzie zapytaliśmy Was o to która z pieśni patriotycznych byłaby najlepsza jako polski hymn, jeśli nie miałby to być Mazurek Dąbrowskiego? Zobaczcie sami jak głosowali Nasi Czytelnicy! Teraz zaś pytamy Was czy Waszym zdaniem to dobry pomysł, żeby Pałac Saski został odbudowany?
REKLAMA

8 listopada w naszej sondzie zapytaliśmy Was która z pieśni patriotycznych byłaby najlepsza jako polski hymn, jeśli nie miałby to być Mazurek Dąbrowskiego? Dziś przedstawiamy jej wyniki!

W sondzie wzięło udział 1006 głosujących. 26,8 procent uważa, że jeśli nie Mazurek Dąbrowskiego to najlepsza jako hymn polski byłaby „Rota”. Na kolejnym miejscu z liczbą 17,4 procent głosujących jest pieśń „Ukochany Kraj”. Podium zamyka „Warszawianka” z wynikiem 14,3 procent, ale tuż za nią uplasowała się pieśń „Boże, coś Polskę” z 13,2 procentami głosów. Na dalszych miejscach nasi Czytelnicy wskazali kolejno na pieśni „My Pierwsza Brygada” (6,5 proc.), „Hymn do miłości Ojczyzny” (6,1 proc.), „Gaude Mater Polonia” (5,4 proc.) i „Żeby Polska była Polską” (4,5 proc.). Natomiast 5,9 procent Czytelników biorących udział w sondzie uważa że inna niż wymienione pieśń byłaby najlepsza jako polski hymn.

![] (https://histmag.org/grafika/thumbsold/Jan_Henryk_Dabrowski_2_600x389_thb_62623.jpg(Generał Jan Henryk Dąbrowski na czele Legionów, fragment obrazu Juliusza Kossaka (domena publiczna))) Generał Jan Henryk Dąbrowski na czele Legionów, fragment obrazu Juliusza Kossaka (domena publiczna)

Trochę więcej niż co czwarty z głosujących w naszej sondzie uznał, że to Rota byłaby najlepsza jako polski hymn, jeśli nie miałby to być Mazurek Dąbrowskiego. Taki wynik nie zaskakuje. Mocno natomiast zaskakuje drugie miejsce, które zajęła pieśń „Ukochany Kraj”, z tekstem wiersza Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, którą nie bezpodstawnie określa się mianem socrealistycznej. Sama pieśń była poważnie rozważana jako nowy hymnu PRL.

Nie dziwią natomiast kolejne miejsca zajmowane przez „Warszawiankę” i „Boże, coś Polskę”, które zdobyły dwucyfrowy procent głosów. Rocznica odzyskania Niepodległości najwyraźniej nie wpłynęła znacząco na wyniki, gdyż marsz Pierwszej Brygady „My Pierwsza Brygada” zdobył mniejszą uwagę głosujących. Wydaje się, że Polacy są przywiązani do XIX-wiecznych idei hymnu, gdyż i starsze pieśni („Hymn do miłości Ojczyzny”, „Gaude Mater Polonia”), i nowsze „Żeby Polska była Polską” zdobyły mniejszą liczbę głosów.

Dowiedzcie się więcej o historii polskich hymnów i pieśni hymnicznych:

Zapraszamy też do udziału w naszej kolejnej sondzie, w której przy okazji oficjalnego ogłoszenia przez Prezydenta Andrzeja Dudę planów odbudowy Pałacu Saskiego pytamy Was czy Waszym zdaniem to dobry pomysł, żeby Pałac Saski został odbudowany? Zapraszamy do udzielania odpowiedzi!

(Sondę znajdziecie na prawym bocznym pasku naszej strony, pod banerami i ostatnimi komentarzami lub w wersji mobilnej na dole strony).

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone