Sonda Histmag.org: które z wydarzeń dotyczących polskiej historii lub pamięci historycznej było najważniejsze w 2018 roku?

opublikowano: 2018-12-29 20:06
wolna licencja
poleć artykuł:
W ostatniej sondzie zapytaliśmy Was o to które z wydarzeń dotyczących polskiej historii lub pamięci historycznej było najważniejsze w 2018 roku? Zobaczcie sami jak głosowali Nasi Czytelnicy! Teraz zaś pytamy Was które miasto w Polsce ma Waszym zdaniem najpiękniejsze Stare Miasto?
REKLAMA

11 grudnia zapytaliśmy Was w naszej sondzie które z wydarzeń dotyczących polskiej historii lub pamięci historycznej było najważniejsze w 2018 roku? Dziś przedstawiamy jej wyniki!

26,2 proc. z Czytelników głosujących w naszej ankiecie uważa, że to obchody 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości były najważniejszym z wydarzeń dotyczących polskiej historii lub pamięci historycznej w 2018 roku. Dalsze 13 proc. głosujących wskazało na dekomunizację przestrzeni publicznej i problemy z nią związane (spory dyplomatyczne z Rosjanami, wyroki sądów cofające zmiany). 10,7 proc. głosowało na uchwalenie i późniejsze wycofanie kontrowersyjnej nowelizacji ustawy o IPN. Kolejne miejsca zajęły oficjalne ogłoszenie odbudowy Pałacu Saskiego (9,4 proc.), wpisanie szopek krakowskich na Listę UNESCO (7,8 proc.), ustanowienie nowego święta: Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką (7,5 proc.), podpisanie umowy na budowę nowej siedziby Muzeum Historii Polski i pierwsze prace z nią związane (6,9 proc.), zamieszanie wokół przesunięcia Pomnika Katyńskiego w USA (6,5 proc.) uchwalenie i późniejsze zawetowanie tzw. ustawy degradacyjnej (6,1 proc.) i powołanie Muzeum Getta Warszawskiego (5,9 proc.).

Józef Piłsudski i Ignacy Paderewski w styczniu 1919 r.

Największa liczba głosujących w naszej sondzie wskazała, że to obchody 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości były w 2018 roku najważniejsze. Może to wynikać stąd, że 100. rocznica jest niepowtarzalna i szczególna, a same obchody i wydarzenia z nimi związane (te państwowe, regionalne, jak i zorganizowane prywatnie) przez cały rok zajmowały Polaków. Duża cześć naszych Czytelników wskazała także na zagadnienia związane z dekomunizacją przestrzeni publicznej. Ta sprawa zajmowała opinię społeczną już kolejny rok. Co ciekawe na głośną politycznie sprawę przyjęcia i późniejszego wycofania się z kontrowersyjnej nowelizacji ustawy o IPN przez polskie władze wskazał jedynie co dziesiąty Czytelnik Histmaga biorący udział w głosowaniu. A była to przecież sprawa, która również w ogromnym stopniu zajmowała nas w tym roku.

2018 rok został zdominowany przez obchody 100. rocznicy odzyskania Niepodległości. Jednak i inne wydarzenia związane z historią i pamięcią historyczną przebiły się do opinii publicznej. Cieszy też to, że wśród nich znalazło się też tak pozytywne wydarzenie jak wpisanie szopek krakowskich na Listę UNESCO. Ciekawe ile z tegorocznych wydarzeń na które głosowali nasi Czytelnicy znajdzie swoja kontynuację w 2019 roku?

Przypominamy też podobną sondę sprzed roku:

Zapraszamy też do udziału w naszej kolejnej sondzie, w której pytamy Was które miasto w Polsce ma Waszym zdaniem najpiękniejsze Stare Miasto? Zapraszamy do udzielania odpowiedzi!

(Sondę znajdziecie na prawym bocznym pasku naszej strony, pod banerami i ostatnimi komentarzami lub w wersji mobilnej na dole strony).

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone