Sonda Histmag.org: którego z polskich władców najbardziej brakuje na banknotach obiegowych NBP?

opublikowano: 2018-10-24 18:42
wolna licencja
poleć artykuł:
W ostatniej sondzie zapytaliśmy Was o to którego z polskich władców Waszym zdaniem najbardziej brakuje na banknotach obiegowych NBP? Zobaczcie sami jak głosowali Nasi Czytelnicy! Teraz zaś pytamy Was o to które z wydarzeń minionego stulecia uważasz za najważniejsze w polskiej historii?
REKLAMA

11 października w naszej sondzie zapytaliśmy Was którego z polskich władców Waszym zdaniem najbardziej brakuje na banknotach obiegowych NBP? Dziś przedstawiamy jej wyniki!

W sondzie wzięło udział 538 głosujących. 19,3 procent z nich uważa, że na banknotach najbardziej brakuje Jadwigi Andegaweńskiej. Podobna liczba głosujących, bo 19 procent wskazało na Stefana Batorego. Na dalszych miejscach znaleźli się Władysław I Łokietek (11,7 proc.), Kazimierz IV Jagiellończyk (10,2 proc.), Kazimierz I Odowiciel (7,1 proc.), Bolesław II Szczodry (6,1 proc.), Zygmunt III Waza (5,4 proc), Stanisław August Poniatowski (5,2 proc.), Zygmunt II August (4,1 proc.), Bolesław III Krzywousty (3,5 proc.) i Władysław IV Waza (3 proc.). Natomiast 5,4 procent Czytelników biorących udział w sondzie wskazałoby na innego władcę.

Poczet władców Polski z Jasnej Góry.

Głosy w naszej sondzie rozłożyły się wyrównanie. Jednak najwięcej uzyskali dwaj władcy: Jadwiga Andegaweńska i Stefan Batory. Wydaje się, że pierwsza z nich mogła zostać wyróżniona ze względu na to, że jest kobietą, która została królem Polski, a samo jej panowanie (w przeciwieństwie do Anny Jagiellonki) kojarzone jest pozytywnie. Natomiast Stefan Batory to król, który często jest wymieniany jako jeden z najlepszych polskich władców, więc jego drugie miejsce nie dziwi.

Warto też wskazać z kolejnych miejsc Władysława Łokietka odpowiedzialnego za zjednoczenie Polski i Kazimierza Jagiellończyka, znanego przede wszystkim jako zwycięzca walk z Państwem Krzyżackim. Wyniki kolejnych władców są już na tyle do siebie zbliżone, że nie ma sensu głębiej zastanawiać się nad ich kolejnością. Stosunkowo dużo osób, bo aż 5,4 procent głosujących postawiłoby na jeszcze innego władcę, niż wyżej wymienieni.

Polecamy też tekst Tomasza Leszkowicza dotyczący propagandowego znaczenia banknotów w PRL:

Zapraszamy też do udziału w naszej kolejnej sondzie, w której, z okazji zbliżającego się stulecia polskiej niepodległości pytamy Was o to które z wydarzeń minionego stulecia uważasz za najważniejsze w polskiej historii? Zapraszamy do udzielania odpowiedzi!

(Sondę znajdziecie na prawym bocznym pasku naszej strony, pod banerami i ostatnimi komentarzami lub w wersji mobilnej na dole strony).

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone