Autor: Maciej Zaremba
Tagi: Redakcyjne, Historia polityczna, Pamięć zbiorowa i polityka historyczna, XIX wiek, Polska
Opublikowany: 2018-07-17 16:56
Licencja: wolna licencja

Sonda Histmag.org: który z zaborców był najgorszy dla Polski?

W ostatniej sondzie zapytaliśmy Was który z zaborców Waszym zdaniem był najgorszy dla Polski? Zobaczcie sami jak głosowali Nasi Czytelnicy! Teraz zaś, z okazji zbliżającej się rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego pytamy Was czy Waszym zdaniem decyzja o jego rozpoczęciu była słuszna?

22 czerwca w naszej sondzie zapytaliśmy Was który z zaborców Waszym zdaniem był najgorszy dla Polski? Dziś przedstawiamy jej wyniki!

W naszej sondzie głosowało 962 Czytelników. Ponad połowa głosujących (53,74 proc.) uważa, że Rosja była najgorszym z zaborców dla Polski. Blisko 1/4 głosujących (23,70 proc.) uważa, że to Prusy były najgorsze. Natomiast tylko 4,57 procent uważa, że najgorsza była Austria. 14,14 procent uważa, że nie można jednoznacznie przesądzić, który z zaborców był najgorszy dla Polski, a 3,85 procent nie ma zdania na ten temat.

Jak widać po powyższych wynikach ponad połowa głosujących wskazuje na Rosję. Niewątpliwie wpływ na to ma pamięć o tradycji powstań, zsyłek i licznych reperkusji względem Polaków występujących w zaborze rosyjskim. Na takie zdanie może mieć też wpływ ogólny poziom zacofania ziem zaboru rosyjskiego względem innych zaborów. Jednak pytanie, czy głosujący, oddając głos na Rosję, brali także pod uwagę dość liberalne pod wieloma względami czasy Królestwa Polskiego?

III rozbiór Polski (aut. Halibutt/Sneecs, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0).

Prawie co czwarty z naszych Czytelników jako najgorszego zaborcę wskazał Prusy. Tu bez wątpienia duży wpływ na takie postrzeganie ma pamięć o kulturkampfie, która mocno istnieje w polskiej świadomości politycznej.

Nie dziwi ostanie miejsce Austrii, w której polityka zaborcy wobec Galicji pod koniec XIX wieku była wręcz liberalna, a sama Galicja mogła liczyć na dużą autonomię polityczną. Zastanawiać może jednak aż tak niski wynik (mniej niż 5 procent), biorąc pod uwagę politykę Austrii w pierwszej połowie XIX wieku: germanizację, wysokie obciążenia fiskalne i szeroki pobór rekruta, wszechobecną biedę, czy sprowokowane przez Austrię konflikty, takie jak rabacja galicyjska.

Z powyżej przedstawionych wątpliwości wynika też z pewnością odpowiedź prawie 15 procent ankietowanych, którzy wskazali że nie można jednoznacznie przesądzić, który z zaborców był najgorszy dla Polski.

Polecamy też nasz tekst na temat Królestwa Polskiego w latach 1815-1830. Czy możemy mówić o niepodległości czy państwie na niby?

Zapraszamy też do udziału w naszej kolejnej sondzie, w której pytamy Was Czy Waszym zdaniem decyzja o jego rozpoczęciu była słuszna Zapraszamy do udzielania odpowiedzi!

(Sondę znajdziecie na prawym bocznym pasku naszej strony, pod banerami i najczęstszymi komentarzami lub w wersji mobilnej na dole strony).

Histmag potrzebuje Twojej pomocy! Zostań naszym Patronem na Patronite.pl!

Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy