Sonda Histmag.org: najbardziej chciałbym żyć w Polsce czasów...

opublikowano: 2017-04-18 16:45
wolna licencja
poleć artykuł:
Gdybyście mogli przenieść się w czasie, które z państw polskich na przestrzeni wieków wybralibyście? Takie pytanie zadaliśmy ostatnio czytelnikom w sondzie na naszej stronie. Zapraszamy także do udzielania odpowiedzi w kolejnej sprawie.
REKLAMA

2 kwietnia zapytaliśmy: „W którym państwie polskim najbardziej chciałabyś/chciałbyś żyć?”. Wybierać można było w każdej z epok – od czasów piastowskich, przez Rzeczpospolitą Obojga Narodów, aż po II RP i PRL. Z powodu świąt wielkanocnych rozstrzygnięcie sondy przedstawiamy dzisiaj. Niezaprzeczalne zwycięstwo odniosła odpowiedź „Rzeczpospolita Obojga Narodów w czasach pierwszych królów elekcyjnych” – wybrało ją 21 proc. biorących udział w ankiecie. Miejsce drugie zajęła II Rzeczpospolita z wynikiem 16 proc. odpowiedzi. Trzecie miejsce: późnośredniowieczne Królestwo Polskie, które poparło 14 proc. odpowiadających. Kolejne miejsce zajęła Polska pierwszych Piastów (13 proc.) oraz Polska Rzeczpospolita Ludowa (12 proc.). Na dalszych miejscach uplasowało się Królestwo Kongresowe (7 proc), Rzeczpospolita czasów stanisławowskich oraz czasów saskich (po 6 proc.) a także Księstwo Warszawskie (4 proc.).

Wyniki nie są zaskakujące – najwyższe miejsce zajęły epoki, które uznajemy za „złoty wiek”: czasy wczesnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów, późnego średniowiecza oraz Polski międzywojennej. Ta ostatnia swoją popularność zawdzięcza modzie na lata 20. i 30., klimatowi młodej niepodległości oraz wyraźnemu kontrastowi do czasów PRL. Jak się jednak okazuje, niemal co ósmy odpowiadający wskazał właśnie na okres Polski Ludowej jako ten, w którym chciałby żyć. Wyraźnie odróżnia się to więc od innych przykładów państwa polskiego o ograniczonej suwerenności z XVIII i XIX wieku.

Zapraszamy również do odpowiedzi na kolejne pytanie, dotyczące Instytutu Pamięci Narodowej, jednej z najważniejszych instytucji zajmujących się dokumentowaniem, badaniem i popularyzacją historii w naszym kraju, spełniającą również zadania prawne oraz będącą narzędziem polityki historycznej. Jak oceniacie jego działalność? Odpowiedzi udzielać można do 7 maja.

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone