Opublikowano
2018-01-11 22:27
Licencja
Prawa zastrzeżone

Sonda Histmag.org: w 2017 roku z wydarzeń okołohistorycznych poruszyło mnie najbardziej ...

Za nami już pełen ciekawych i ważnych wydarzeń rok 2017. W naszej ostatniej sondzie zapytaliśmy się Was, które okołohistoryczne wydarzenie z minionego roku najbardziej Was poruszyło lub zwróciło Waszą uwagę? Teraz pytamy zaś o to, jak w skali szkolnej oceniacie Koronę Królów, nową historyczną telenowelę TVP?


Z okazji zakończenia 2017 roku zapytaliśmy Was o to, które okołohistoryczne wydarzenie z 2017 roku najbardziej Was poruszyło lub zwróciło Waszą uwagę? Trzeba przyznać, ze wyniki głosowania spośród przedstawionych przez nas propozycji były dość wyrównane.

Jednak głosowanie wygrało i jako jedyne zdobyło ponad 15% głosów nie jedno konkretne wydarzenie, ale niestety wciąż bolesna i tocząca się sprawa polsko-ukraińskich sporów wokół rzezi wołyńskiej i gloryfikacji UPA przez Ukrainę (15,15%). Drugie miejsce zajęło wydarzenie dużo pozytywniejsze, chociaż budzące być może słuszne niedowierzanie, czyli ogłoszenie przez partię rządzącą planu odbudowy zamków Kazimierza Wielkiego (14,53%). Kolejne miejsce zajęły budząca wiele obaw wśród amatorów poszukiwania starych metalowych „skarbów” zmiana przepisów dotyczących używania wykrywaczy metali (13,14%). Powyżej 1/10 oddanych przez naszych czytelników głosów uzyskały też inne głośne spory i kontrowersyjne wydarzenia, czyli kontrowersje wokół uchwały na 500-lecie reformacji (11,44%), spór wokół Muzeum II Wojny Światowej (10,66%) i rozważanie możliwości domagania się reparacji wojennych od Niemiec (10,20%). Pozostałe wydarzenia dostały mniejszą liczbę głosów naszych Czytelników.

sonda rok 2017

Z powyżej sondy wynika, że naszych Czytelników głosujących w ankiecie poruszyły lub zwróciły ich uwagę zwłaszcza głośne spory dotyczące i sytuacji międzynarodowej (spór z Ukrainą o UPA, domaganie się reparacji wojennych od Niemiec) i sytuacji wewnętrznej w Polsce (spór wokół Muzeum II Wojny Światowej czy spór o upamiętnienie 500-lecia reformacji). Zainteresowanie, a pewnie i obawę naszych Czytelników wyraźnie wzbudza również temat zmiany przepisów dotyczących używania wykrywaczy metali w Polsce. Jednak trzeba też zauważyć, że drugie miejsce zajęło niewątpliwie ciekawa i raczej pozytywne wydarzenie, chociaż potraktowane z niedowierzaniem i przez niektórych wyśmiane czyli przedstawienie przez partię rządzącą planu odbudowy zamków Kazimierza Wielkiego. Ciekawe czy jeśli nie skończy się tylko na planie, do do którego roku będziemy czekać na jego realizacje?

Instytut Pamięci Narodowej odpowiada byłemu prezydentowi Ukrainy ws. rzezi wołyńskiej

Kilka dni temu wiele kontrowersji wywołała wypowiedź byłego prezydenta Ukrainy, Wiktora Juszczenki, w której porównał on Armię Krajową z Ukraińską Powstańczą Armią. IPN wystosował specjalny komunikat, w którym odpowiada ukraińskiemu politykowi.Czytaj dalej...

Loara nad Wisłą, czyli zamkowa duma narodowa

Kazimierz Wielki zastał Polskę drewnianą, zostawił murowaną. To powiedzenie zna chyba każdy Polak. A to za sprawą króla, który zbudował sieć ponad 50 zamków i fortyfikacji. Dzisiaj wiele z nich to ruiny, ale rząd PiS ma plan, by wszystkim im przywrócić dawny blask. I tak oto już niebawem o prezesie – prawica może krzyknąć – zastał kraj w ruinie, zostawił w rozkwicie.Czytaj dalej...

Zapraszamy też do udziału w naszej kolejnej sondzie, która jest odpowiedzią na wielkie zainteresowanie najnowszą produkcją TVP, telenowelą historyczną Korona Królów. Pytamy Was w niej na jaką ocenę w skali szkolnej oceniacie Koronę Królów? Czekamy na Wasze głosy! (Sondę znajdziecie na prawym bocznym pasku naszej strony, pod banerami i najczęstszymi komentarzami).

Polecamy e-booka „Z historią na szlaku. Zabytki w Polsce, które warto zobaczyć”:

Autor: praca zbiorowa (red. T. Leszkowicz)
Tytuł: „Z historią na szlaku. Zabytki w Polsce, które warto zobaczyć”

Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]

ISBN: 978-83-65156-16-7

Stron: 103

Formaty: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)

7,9 zł

(e-book)
Zobacz też nasze pozostałe e-booki!
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: Michał |

Przegapiłem sondę, ale w komentarzu napiszę: Brak upamiętniania wielkiego strajku chłopskiego z 1937 roku, w którym uczestniczyło 8 milionów osób, a zginęło 44Odpowiedz
Redakcja

Redakcja Histmag.org

Prawa zastrzeżone – ten materiał jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.

Kopiowanie, przedrukowywanie (poza dozwolonymi prawnie wyjątkami) wyłącznie za zgodą redakcji: redakcja@histmag.org