Autor: Redakcja
Tagi: Redakcyjne, Sylwetki i biografie, Ujęcia przekrojowe
Opublikowany: 2022-07-03 05:03
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Sonda Histmag.org – Czy Twoim zdaniem wprowadzenie wolnej elekcji w Polsce było dobrą decyzją?

Znamy wyniki sondy, w której pytaliśmy o wolną elekcję. Przekonajcie się jak głosowali Czytelnicy i weźcie udział w kolejnej sondzie, która dotyczy wyboru najwybitniejszego dowódcy polskiej floty w historii!
REKLAMA

7 lipca przypada 450 rocznica śmierci ostatniego króla Polski z dynastii Jagiellonów. Śmierć Zygmunta II Augusta dała początek nowemu sposobowi ustanawiania władców na polskim tronie. Czy zdaniem naszych Czytelników wolna elekcja była dobrym pomysłem? Spójrzmy na poniższe wyniki głosowania ponad 1000 osób:

Zdecydowana większość biorących udział w głosowaniu (65%) stwierdziła, że wprowadzenie wolnej elekcji nie było dobrą decyzją. Odpowiedź „zdecydowanie nie” wybrało 45%, a „raczej nie” 20% ankietowanych. Tylko 13% oddanych głosów wspierało funkcjonowanie takiego rozwiązania, jako wybór polskich królów. Odpowiedź „zdecydowanie tak” wybrało 5% głosujących, a 8% „raczej tak”. Jednocześnie 17% respondentów zaznaczyło w sondzie, że ma „mieszane uczucia” względem tej kwestii, a 5% nie ma zdania na ten temat.

Henryk Walezy autorstwa Aleksandra Lessera
Domena publiczna

Królów elekcyjnych na polskim tronie było 11. Pierwszym z nich był Henryk Walezy wybrany przez szlachtę w 1573 r. Polska korona okazała się jednak zbyt ciężka do udźwignięcia przez francuskie skronie. Walezy opuścił Polskę już po roku od koronacji i wrócił do Francji. 

Ostatnim królem elekcyjnym był Stanisław August Poniatowski, wybrany w 1764 r. Dziś zdaje się, że najbardziej kojarzony ze swojego romansu z carycą Katarzyną II.  Brał udział w utworzeniu i uchwaleniu Konstytucji 3 maja. Znany był z zamiłowania do literatury i sztuki. Na Zamku Królewskim organizował tzw. obiady czwartkowe.

Tu przeczytacie tekst o wolnej elekcji

Zapraszamy też do udziału w naszej kolejnej sondzie, w której pytamy o najwybitniejszego dowódcę polskiej floty w historii. (Sondę znajdziecie na stronie głównej portalu, w wersji mobilnej pod działem „Ostatnie komentarze”).

Polecamy e-book Sebastiana Adamkiewicza „Zrozumieć Polskę szlachecką”

Sebastian Adamkiewicz
„Zrozumieć Polskę szlachecką”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 82
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-934630-4-6

Książkę można też kupić jako audiobook, w tej samej cenie. Przejdź do możliwości zakupu audiobooka!

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy