Sonda Histmag.org – Który z podanych dni Twoim zdaniem powinien być dodatkowym dniem wolnym?

opublikowano: 2021-12-21 09:49
wolna licencja
poleć artykuł:
W ostatniej sondzie spytaliśmy, który z ważnych historycznie dni w roku powinien Waszym zdaniem być dodatkowym dniem wolnym? Zobaczcie sami, jak głosowali nasi Czytelnicy! Teraz z kolei pytamy o to, jak Waszym zdaniem powinno nazywać się Rondo Romana Dmowskiego w Warszawie?
REKLAMA

Kilka miesięcy temu Sejm przegłosował wprowadzenie nowego święta państwowego - rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego 27 grudnia. Jest to jednak święto państwowe, a nie dzień wolny od pracy. Postanowiliśmy zapytać w naszej sondzie, czy któryś z ważnych historycznie dni powinien Waszym zdaniem być dodatkowym dniem wolnym od pracy? Czy w ogóle powinno zwiększać się dni wolne? Przyszedł czas sprawdzić wyniki – otrzymaliśmy ponad 3700 głosów!  

Kliknij obrazek, aby powiększyć!

Zwyciężyła opcja niezwiększania ilości dni wolnych od pracy, na którą zagłosował co piąty Czytelnik. Na podium znalazły się jeszcze Święto Chrztu Polski (14 IV) oraz Dzień Flagi (2 V), które zdobyły odpowiednio 13% i 12%. Następnie ex aequo Narodowy Dzień Pamięci Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego (27 XII) i Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych (1 III) - na obie opcje zagłosowało po 11% Czytelników. Dalej mniejszym zainteresowaniem głosujących cieszyły się opcje: Dzień Wolności i Praw Obywatelskich (4 VI) - 9%, Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego (1 VIII) - 8% oraz Dzień Pamięci o Holocauście (7 IV) - 7%. Stawkę zamknęły (ponownie ex aequo) opcje Dzień Solidarności i Wolności (31 VIII) oraz „inne” - obie z nich uzyskały po 4% głosów. 

Powstańcy wielkopolscy – rekonstrukcja, obchody Święta Niepodległości w Warszawie, 2007. Fot. Hiuppo

Choć pytanie z sondy dotyczyło dnia, który mógłby zostać dodany do listy dni wolnych od pracy, to jednak najwięcej Czytelników zagłosowało, aby ilości „wolnego” już nie zwiększać. Czy tego rodzaju myślenie jest podyktowane kwestiami gospodarczymi, czy może społeczno-kulturowymi (jak np. niechęć do manifestacji, z którymi mógłby być związany potencjalny dzień wolny)? Być może popularyzacja danego wydarzenia historycznego poprzez powiązanie go z dniem wolnym od pracy nie jest skuteczna i warto pomyśleć nad innymi metodami zwiększania świadomości historycznej Polek i Polaków? Czekamy na Wasze opinie w tych kwestiach w komentarzach!

Zdaniem wielu z Was dodatkowym dniem wolnym powinno być Święto Chrztu Polski. Ale kiedy właściwie powstał nasz kraj? Polecamy nasz artykuł!

Zapraszamy też do udziału w naszej kolejnej sondzie, w której pytamy o to, jak Waszym zdaniem powinno nazywać się Rondo Romana Dmowskiego w Warszawie?

(Sondę znajdziecie na stronie głównej portalu, w wersji mobilnej pod działem „Ostatnie komentarze”).

POLECAMY

Chcesz zawsze wiedzieć: co, gdzie, kiedy, jak i dlaczego w historii? Polecamy nasz newsletter – raz w tygodniu otrzymasz na swoją skrzynkę mailową podsumowanie artykułów, newsów i materiałów o książkach historycznych. Zapisz się za darmo!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Julia Obrycka
Dział promocji i reklamy Histmag.org, obecnie studentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Logistyka i administrowanie w mediach. W historii najbardziej interesuje ją aspekt społeczno-gospodarczy. Lubi gry video, muzykę oraz czytanie książek na czytniku.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone