Sound in the Silence: Międzynarodowy projekt edukacyjny dla uczniów szkół średnich i ich nauczycieli

opublikowano: 2024-04-22 11:26
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
„Sound in the Silence” to projekt z pogranicza sztuki, edukacji i historii, w ramach którego młodzież w wieku 15-19 lat wraz ze swoimi nauczycielami spotyka się w wybranych miejscach Europy, w sposób szczególny naznaczonych XX-wieczną historią. Projekt ma na celu zachęcenie młodego pokolenia Europejczyków do refleksji na temat trudnych aspektów wspólnej przeszłości. Udział w programie jest bezpłatny.
REKLAMA
Sound in the Silence, fot. ENRS, prawa zastrzeżone

Międzynarodowy projekt edukacyjny „Sound in the Silence”, którego głównym organizatorem jest Europejska Sieć Pamięć i Solidarność, ma na celu przybliżenie młodzieży licealnej trudnych aspektów historii Europy XX wieku w sposób odpowiadający ich wrażliwości emocjonalnej. Organizatorzy projektu zachęcają młodzież do głębszej refleksji na temat przeszłości zarówno na poziomie europejskim, jak i narodowym, państwowym.  Pod opieką artystów i edukatorów uczestnicy spotkania odwiedzają znane miejsca pamięci w Europie, poznają ich historię, biorą udział w warsztatach interdyscyplinarnych i zgłębiają wybrane zagadnienia z historii totalitaryzmów i ich konsekwencji w Europie Środkowo-Wschodniej.

Zdobytą w ten sposób wiedzę, swoje refleksje i spostrzeżenia młodzi twórcy zamieniają w niepowtarzalne widowisko oparte na dźwięku, słowie i ruchu, przywołujące echa minionych wydarzeń. W pracach nad pokazem towarzyszą im zawodowi artyści: raper i producent Dan Wolf (USA), choreografka Katarina Rampackova (Słowacja), performer Sean Palmer (Wielka Brytania), jak również edukatorzy, instruktorzy teatralni i literaccy.

W ramach projektu młodzież z różnych krajów spotyka się co roku w innym miejscu Europy naznaczonym XX-wieczną historią. Jako punkt wyjścia do kolejnych jego edycji służą zarówno poszczególne wydarzenia z minionego stulecia, jak też pojęcia oraz miejsca ściśle z nimi powiązane – Holokaust, miejsca zagłady, bunkry, komunizm, zniewolenie i inne.

W tym roku, w dniach 5-13 października, cztery grupy złożone z nauczyciela i siedmiorga uczniów, spotkają się w Bukareszcie, gdzie zapoznają się z historią Rumunii w XX w., począwszy od pierwszej i drugiej wojny światowej, aż po okres komunistyczny i epokę Ceaușescu. Następnie udadzą się do dawnego więzienia w Pitești, które w latach 1949-51 stało się sceną jednego z najokrutniejszych eksperymentów „reedukacji” w dziejach nowożytnych. Zetknięcie z wielką historią stanie się inspiracją i punktem wyjścia do stworzenia przedstawienia łączącego ruch, dźwięk i kreatywne pisanie, przygotowanego pod opieką artystów.

Zgłoszenia w ramach rekrutacji można wysyłać do 5 maja 2024 poprzez wypełnienie formularza pod adresem:

 https://enrs.eu/edition/sound-in-the-silence-2024.  

Poprzednie edycje „Sound in the Silence” odbyły się, między innymi, w Warszawie, Gdańsku, na terenach byłych obozów koncentracyjnych w Bornem Sulinowie, w Neuengamme koło Hamburga, Auschwitz oraz w Ravensbrück, w miejscach pamięci Gusen i Mauthausen oraz Kownie.

Organizowany przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność od 2011 r. projekt „Sound in the Silence” to nie tylko alternatywny sposób poznawania i rozumienia historii poprzez sztukę performatywną, ale możliwość odkrywania siebie nawzajem, nawiązywania nowych znajomości, poznawania nowych języków, kultur i sposobów patrzenia na świat. To zaproszenie młodego pokolenia Europejczyków do wspólnego zmierzenia się z XX-wieczną historią i jej oddziaływaniem na teraźniejszość oraz do wypracowania własnego postrzegania rzeczywistości i jej wyrażania.

Obejrzyjcie film podsumowujący zeszłoroczną edycję „Sound in the Silence”, z której też pochodzą zdjęcia.

Materiał powstał dzięki współpracy reklamowej z European Network Remembrance and Solidarity.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone