Spadkobiercy templariuszy pozywają papieża

Działające w Hiszpanii Stowarzyszenie Najwyższego Zakonu Świątyni Chrystusa pozwało Benedykta XVI przed hiszpański sąd, żądając rehabilitacji ich zakonu.
REKLAMA

Uważająca się za spadkobierców templariuszy (tak jak np. bardziej znany Najwyższy Zakon Rycerski Świątyni Jerozolimskiej) organizacja uważa, że gdy zakon templariuszy został rozwiązany przez Clemensa V w 1307 roku, ponad 9 tys. posiadłości, a także niezliczone pastwiska, młyny itp. stały się własnością Kościoła. Jak twierdzą członkowie stowarzyszenia, zależy im jednak nie na pieniądzach, lecz odzyskaniu dobrego imienia templariuszy.

„Nie chcemy spowodować bankructwa Kościoła katolickiego, lecz jedynie uświadomić sądowi rozmiar spisku zawiązanego przeciwko zakonowi” – powiedział przedstawiciel samozwańczych spadkobierców templariuszy.

Wobec tak zarysowanych celów, działania hiszpańskiej grupy wydają się być nieco spóźnione. Watykan opublikował niedawno odnalezione w 2001 roku dokumenty z procesu templariuszy z lat 1307–1312. Wynika z nich, że Clemens V uznał zakonników za niewinnych herezji, zaś ich zakon rozwiązał, by zachować pokój z królem Francji Filipem IV Pięknym.

źródło: telegraph.co.uk

Przeczytaj także: Templariusze: chwała i upadek

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Roman Sidorski
Historyk, redaktor, popularyzator historii. Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Przez wiele lat związany z „Histmagiem” jako jego współzałożyciel i członek redakcji. Jest współautorem książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009). Współpracował jako redaktor i recenzent z oficynami takimi jak Bellona, Replika, Wydawnictwo Poznańskie oraz Wydawnictwo Znak. Poza „Histmagiem”, publikował między innymi w „Uważam Rze Historia”.

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy