Autor: Michał Staniszewski
Tagi: Recenzje, Historia wojskowości, Książki, Późne średniowiecze, Bałkany, Grecja
Opublikowany: 2021-04-12 09:47
Licencja: wolna licencja

Stanisław Rek – „Nikopolis 1396” – recenzja i ocena

Bitwa pod Nikopolis to jedno z najważniejszych starć średniowiecznej Europy. Symbolicznie kończy ona okres rycerskich krucjat przeciwko muzułmanom (bo bitwa pod Warną 50 lat później to jedynie epilog). Koniec tej epopei opisuje Stanisław Rek na łamach serii Historycznych Bitew wydawnictwa Bellona.

Stanisław Rek – „Nikopolis 1396” – recenzja i ocena

Stanisław Rek
„Nikopolis 1396”
Ocena: 7,5
32,90 zł
Wydawca: Bellona
Okładka: miękka
Liczba stron: 246
Seria: Historyczne bitwy
Format: 125×195 mm
EAN: 9788311160750

Wydawana od ponad czterdziestu lat (konkretnie: od czterdziestu jeden lat) seria Historyczne Bitwy może pochwalić się dziełami wybitnymi, dobrymi ale również tymi słabszymi. Dla stałych czytelników, do których się zaliczam, osoba autora stanowiła zapowiedź solidnego opracowania. I tym razem nie spotkał mnie zawód.

Polem zainteresowania Reka są Bizancjum oraz Bałkany z czasów średniowiecza. Jest on autorem pięciu opracowań z serii Historycznych Bitew z tego obszaru czasowego i terytorialnego („Manzikert 1071”, „Myriokefalon 1176”, „Kosowe Pole 1396”, „Ankara 1402”, „Mohacz 1526”). „Nikopolis 1396” jest zatem jego szóstą bitwą. I również udaną.

Układ pracy jest prosty i mieści się w bellonowskim standardzie. Pierwsza część poświęcona jest samej idei walki z Turkami w XIV wieku oraz sytuacji politycznej w Europie Zachodniej i na Bałkanach. Następnie przedstawiono przygotowania do wyprawy.

Rozdział II skupia się na działaniach wstępnych – planu, koncentracji wojsk oraz kampanii do samego starcia. Po przedstawieniu charakterystyki obu armii w rozdziale III następuje opis samej bitwy. Książkę kończy rozdział V przedstawiający wydarzenia po bitwie, związane pośrednio lub bezpośrednio ze starciem. Bitwa okazała się dla zachodnioeuropejskiego rycerstwa brzemienna w skutki. Wielu rycerzy poległo, a król Zygmunt Luksemburski salwował się ucieczką z pola walki. Klęska pod Nikopolis przyspieszyła upadek idei krucjatowej i wzmocniła potęgę turecką. Odtąd Imperium Osmańskie będzie budzić postrach w całej chrześcijańskiej Europie.

„Nikopolis 1396” to pozycja popularno-naukowa, więc dla wygody czytelnika (którym nie zawsze musi być zawodowy historyk ani pasjonat skrupulatnie wczytujący się w szczegóły) aparat naukowy ograniczono do minimum. Nie znaczy to, że Rek dokonał syntezy bez podstawy. Już we wstępie dokonuje przeglądu pozycji poświęconej bitwie pod Nikopolis, tak opracowań jak i źródeł. Większych sceptyków powinna również uspokoić stosunkowo obszerna bibliografia, w której znajdują się pozycje nie tylko dotyczące samego starcia lecz i czasów jej dotyczących. Podobnie jak w wypadku innych opracowań z serii, także i tutaj wydawca postarał się o zamieszczenie kolorowej wkładki zdjęciowej przedstawiającej najważniejszych aktorów bitwy, artystyczne wyobrażenia kilku scen towarzyszących omawianej problematyce oraz współczesnych fotografii.

Dużą zaletą książki jest styl pisarski autora. To swoisty kompromis pomiędzy naukowym językiem a swobodnym, popularnonaukowym tekstem. Nie jest to felieton historyczny, lecz w gruncie rzeczy analityczna do bólu rozprawa. Rek dokonał dość skrótowej oczywiście syntezy, jednak zachował podstawowe zasady rozprawy historycznej. Nie unikał również własnych teorii i hipotez, nie popełniając przy tym błędu niewolniczego powtarzania teorii cytowanych autorów.

Na plus należy zapisać fakt, że książka jest poświęcona praktycznie w całości nikopolskiej batalii oraz towarzyszących ją wydarzeń. W niektórych książkach z serii starcie jest jedynie powodem do głębszych rozważań na inny temat, zahaczające jedynie o tytułową bitwę. Jednak miłośnicy militariów mogą być nieco rozczarowani – albowiem w moim odczuciu jeden z ulubionych rozdziałów każdego HaBeka – czyli opis armii obu stron jest mimo wszystko zbyt skrótowy.

Nie zmienia to faktu, że mamy do dyspozycji kolejną solidną popularyzatorską pozycję – tym razem dotyczącej bitwy pod Nikopolis. Zachęcam do lektury.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Stanisława Reka „Nikopolis 1396”:bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Michał Staniszewski
Absolwent Wydział Historycznego UW, autor książki „Fort Pillow 1864”. Badacz zagadnień związanych z historią wojskowości, a w szczególności wpływu wojny na przemiany społecznych, gospodarczych i kulturowych - ze szczególnym uwzględnieniem konfliktów XIX wieku.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy