Autor: Redakcja
Tagi: Ciekawostki i rocznice, Historia polityczna, Historia państwa i prawa, XVI-XVII wiek, Polska
Opublikowany: 2015-07-01 09:56
Licencja: wolna licencja

Staropolski parlamentaryzm - jak funkcjonował ustrój I RP?

Rzeczpospolita Obojga Narodów i jej ustrój - monarchia mixta to temat wielu naszych artykułów. Jak wyglądał staropolski parlamentaryzm? Jak działał dawny sejm? Czym był senat? Demokracja szlachecka czy oligarchia magnacka? A może absolutum dominium? Konfederacja, sejmik, liberum veto, nihil novi, przywileje szlacheckie, wolna elekcja, rokosz, artykuły henrykowskie, sejm walny, pacta conventa - co oznaczają te pojęcia? Tu znajdziecie odpowiedzi na te pytania!
REKLAMA

Staropolski parlamentaryzm:

Przywileje szlacheckie i kształtowanie się ustroju za Jagiellonów

Ustrój Rzeczypospolitej kształtował się przez długi czas już za panowania Jagiellonów. Za jedną z jego podstaw możemy z pewnością uznać przywileje szlacheckie. Ważnymi wydarzeniami wpływającymi na kształt państwa, ustroju i stosunków społecznych w Rzeczypospolitej były także kolejne unie z Litwą. W jaki sposób doszło do nadania kolejnych szlacheckich przywilejów? Jak doszło do kolejnych unii pomiędzy Koroną Królestwa Polskiego, a Wielkim Księstwem Litewskim? i jak kształtował się ustrój polskiego państwa w epoce jagiellońskiej? Tego dowiesz się z naszych artykułów!

Wielkie bezkrólewie i powstanie artykułów henrykowskich

Wydarzeniem, które ustaliło ostateczny wygląd ustroju Rzeczpospolitej, sposób elekcji nowego władcy i najważniejsze procedury funkcjonujące w polskim Sejmie było wielkie bezkrólewie. To wtedy szlachta stojąc w obliczu wyboru nowego władcy ustaliła ostatecznie i spisała wiele zasad, które funkcjonowały do końca istnienia I Rzeczypospolitej. Czym była konfederacja warszawska? Co zawierały artykuły henrykowskie? Dlaczego na tron wybrano Henryka Walezego? O tym piszemy w poniższych tekstach.

Czym są zjazd konwokacyjny, elekcja viritim, liberum veto, czy konfederacja?

Z ustrojem I Rzeczypospolitej i staropolskim parlamentaryzmem związanych jest wiele pojęć często niezrozumiałych dla współczesnego odbiorcy. W poniższych tekstach tłumaczymy czym są zjazd konwokacyjny, elekcja viritim, liberum veto, konfederacja i wiele innych.

Inne aspekty życia publicznego w I Rzeczypospolitej

Od naszych staropolskich przodków dzielą nas setki lat. Dlatego mimo wielu podobieństw w naszych postawach i społecznych, czy politycznych zachowaniach bardzo wiele nas różni. Czym dla dawnych Polaków był patriotyzm i zdrada? Jak wyglądała dyplomacja i jak wyjaśniano polityczne skandale? I w końcu jak naprawdę wyglądał stosunek szlachty do chłopów? Właśnie tego dowiesz się z poniższych artykułów.

Próby reform ustrojowych

Końcówka XVIII wieku to czas wielkich zmian w polskim państwie. Ich ukoronowaniem była Konstytucja 3 maja. Szlachta dostrzegła wiele wad w dotychczasowym działaniu państwa i postanowiła zreformować jego ustrój, mimo trudności związanych z ograniczoną przez obce mocarstwa suwerennością. Jak doszło do uchwalenia Konstytucji 3 maja? Dlaczego była ona rewolucją w polskim ustroju? Czy była legalna? I jak zmiany przyjęło szlacheckie społeczeństwo? O tym przeczytasz w poniższych artykułach.

Czego możemy się nauczyć od sejmu staropolskiego?

Czy staropolski parlamentaryzm powinien być dla współczesnych Polaków ważny? Jak staropolski sejm funkcjonuje w pamięci zbiorowej? I czego możemy się nauczyć od naszych przodków?

Warto przeczytać!

Te książki warto przeczytać, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o staropolskim parlamentaryzmie i o tym jak funkcjonował ustrój I RP.

Zobacz też: Tematy Histmag.org - jeśli nie wiesz od czego zacząć!

Polecamy e-book Sebastiana Adamkiewicza „Zrozumieć Polskę szlachecką”

Sebastian Adamkiewicz
„Zrozumieć Polskę szlachecką”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 82
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-934630-4-6

Książkę można też kupić jako audiobook, w tej samej cenie. Przejdź do możliwości zakupu audiobooka!

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy