Staropolski parlamentaryzm - jak funkcjonował ustrój I RP?

opublikowano: 2015-07-01 09:56
wolna licencja
poleć artykuł:
Rzeczpospolita Obojga Narodów i jej ustrój - monarchia mixta to temat wielu naszych artykułów. Jak wyglądał staropolski parlamentaryzm? Jak działał dawny sejm? Czym był senat? Demokracja szlachecka czy oligarchia magnacka? A może absolutum dominium? Konfederacja, sejmik, liberum veto, nihil novi, przywileje szlacheckie, wolna elekcja, rokosz, artykuły henrykowskie, sejm walny, pacta conventa - co oznaczają te pojęcia? Tu znajdziecie odpowiedzi na te pytania!
REKLAMA

Staropolski parlamentaryzm:

Przywileje szlacheckie i kształtowanie się ustroju za Jagiellonów

Ustrój Rzeczypospolitej kształtował się przez długi czas już za panowania Jagiellonów. Za jedną z jego podstaw możemy z pewnością uznać przywileje szlacheckie. Ważnymi wydarzeniami wpływającymi na kształt państwa, ustroju i stosunków społecznych w Rzeczypospolitej były także kolejne unie z Litwą. W jaki sposób doszło do nadania kolejnych szlacheckich przywilejów? Jak doszło do kolejnych unii pomiędzy Koroną Królestwa Polskiego, a Wielkim Księstwem Litewskim? i jak kształtował się ustrój polskiego państwa w epoce jagiellońskiej? Tego dowiesz się z naszych artykułów!

Wielkie bezkrólewie i powstanie artykułów henrykowskich

Wydarzeniem, które ustaliło ostateczny wygląd ustroju Rzeczpospolitej, sposób elekcji nowego władcy i najważniejsze procedury funkcjonujące w polskim Sejmie było wielkie bezkrólewie. To wtedy szlachta stojąc w obliczu wyboru nowego władcy ustaliła ostatecznie i spisała wiele zasad, które funkcjonowały do końca istnienia I Rzeczypospolitej. Czym była konfederacja warszawska? Co zawierały artykuły henrykowskie? Dlaczego na tron wybrano Henryka Walezego? O tym piszemy w poniższych tekstach.

Czym są zjazd konwokacyjny, elekcja viritim, liberum veto, czy konfederacja?

Z ustrojem I Rzeczypospolitej i staropolskim parlamentaryzmem związanych jest wiele pojęć często niezrozumiałych dla współczesnego odbiorcy. W poniższych tekstach tłumaczymy czym są zjazd konwokacyjny, elekcja viritim, liberum veto, konfederacja i wiele innych.

Inne aspekty życia publicznego w I Rzeczypospolitej

Od naszych staropolskich przodków dzielą nas setki lat. Dlatego mimo wielu podobieństw w naszych postawach i społecznych, czy politycznych zachowaniach bardzo wiele nas różni. Czym dla dawnych Polaków był patriotyzm i zdrada? Jak wyglądała dyplomacja i jak wyjaśniano polityczne skandale? I w końcu jak naprawdę wyglądał stosunek szlachty do chłopów? Właśnie tego dowiesz się z poniższych artykułów.

Próby reform ustrojowych

Końcówka XVIII wieku to czas wielkich zmian w polskim państwie. Ich ukoronowaniem była Konstytucja 3 maja. Szlachta dostrzegła wiele wad w dotychczasowym działaniu państwa i postanowiła zreformować jego ustrój, mimo trudności związanych z ograniczoną przez obce mocarstwa suwerennością. Jak doszło do uchwalenia Konstytucji 3 maja? Dlaczego była ona rewolucją w polskim ustroju? Czy była legalna? I jak zmiany przyjęło szlacheckie społeczeństwo? O tym przeczytasz w poniższych artykułach.

Czego możemy się nauczyć od sejmu staropolskiego?

Czy staropolski parlamentaryzm powinien być dla współczesnych Polaków ważny? Jak staropolski sejm funkcjonuje w pamięci zbiorowej? I czego możemy się nauczyć od naszych przodków?

Warto przeczytać!

Te książki warto przeczytać, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o staropolskim parlamentaryzmie i o tym jak funkcjonował ustrój I RP.

Zobacz też: Tematy Histmag.org - jeśli nie wiesz od czego zacząć!

Polecamy e-book Sebastiana Adamkiewicza „Zrozumieć Polskę szlachecką”

Sebastian Adamkiewicz
„Zrozumieć Polskę szlachecką”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
82
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-4-6

Książkę można też kupić jako audiobook, w tej samej cenie. Przejdź do możliwości zakupu audiobooka!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone