Tagi: Recenzje, Historia społeczna, Historia nauki i techniki, Książki, XIX wiek, Ameryka Północna
Opublikowany: 2019-10-29 10:00
Licencja: wolna licencja
Stephen E. Ambrose – ,,W poszukiwaniu granic Ameryki. Wyprawa Lewisa i Clarka” – recenzja i ocena
Stephen E. Ambrose – ,,W poszukiwaniu granic Ameryki. Wyprawa Lewisa i Clarka” – recenzja i ocena
Stephen Edward Ambrose to amerykański historyk, pisarz i biograf dwóch prezydentów USA: Dwighta Eisenhowera oraz Richarda Nixona. Największą sławę zawdzięcza jednak autorstwu zekranizowanej powieści ,,Kompania braci”. Pracował jako profesor na Uniwersytecie w Wisconsin oraz w Nowym Orleanie w latach 1960-1995. Zmarł w roku 2002. Recenzowana książka ,,W poszukiwaniu granic Ameryki. Wyprawa Lewisa i Clarka” napisana została w 1996 roku. Dopiero teraz, nakładem Wydawnictwa Poznańskiego, ukazała się na polskim rynku w tłumaczeniu Jana Szkudlińskiego.
Wciągający materiał literacki, który (mimo sporej objętości i 670 stron tekstu) pochłania się w kilka dni. Intrygujące ciekawostki przyrodnicze, podróżnicze, polityczne i społeczne o ówczesnych realiach Stanów Zjednoczonych Ameryki. Opis ,,etnologiczno-botanicznej” wyprawy, na której Stany Zjednoczone opierają swoją spuściznę. A wszystko to rzetelnie oparte na dziennikach, które głównie pisane były przez kapitanów wyprawy: Meriwethera Lewisa i Williama Clarka, a także dzięki głównemu inicjatorowi wyprawy: Thomasowi Jeffersonowi.
Książka powinna doczekać się ekranizacji filmowej, a fragmenty tej porywającej historii powinny zostać szerzej opisane w osobnych powieściach. Wielka szkoda, że książka dopiero w tym roku została przetłumaczona na język polski, choć ma już 23 lata! Ale, jak to się mówi, lepiej późno niż wcale.
Publikacja wydana została w twardej oprawie z bardzo klimatyczną grafiką, która oddaje ducha zawartej wewnątrz treści. Estetyczny wygląd książki wzbogacony został niewielką, aczkolwiek miłą niespodzianką w postaci kolorowych rycin obrazujących elementy wyprawy. Trafnym pomysłem był podział na podrozdziały, które ułatwiają planowanie czytania, bez konieczności przerywania wątku w połowie. Całość uzupełnia bibliografia i przypisy. Pomocny w wyszukiwaniu informacji może być także indeks haseł znajdujący się na końcu książki. To, co zrobiło na mnie tak duże wrażenie, to przedstawienie historii z perspektywy wieloosobowej: z jednej strony główną osobą jest narrator opisujący wyprawę z zewnątrz, z drugiej mamy liczne cytaty z dzienników, na których oparta jest publikacja. Oprócz opowieści kapitanów wyprawy, możemy się również zapoznać z przemyśleniami i rozkazami ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych Thomasa Jeffersona.
Trudno doszukać się minusów recenzowanej książki. Znalazłam kilka błędów redakcyjnych i literówek (np. str. 168 ,,po” zamiast ,,pod”, str. 370 ,,jej” zamiast ,,ją” czy str. 379 ,,… mieli spotkać spotkają Clarka”). Nie chciałabym jednak, aby drobne literówki miały wpływ na ogólną ocenę i recenzję tej naprawdę dobrej książki.
Wydawca książki, Alice Mayhew, zawsze służyła autorowi dobrą radą. Jak stwierdziła: „ludziom nigdy nie nudzi się czytanie o Jeffersonie”, dlatego wątek prezydenta pojawia się w książce bardzo często. Miała rację. Niewątpliwie informacje o nim wzbogaciły i urozmaiciły tę pasjonującą wyprawę. Na podsumowanie warto przytoczyć słowa Jeffersona o Lewisie:
Odwagi niezłomnej, posiadający stałość i uporczywość w dążeniu do celu, z drogi do którego zwieść go mogą tylko nieprzezwyciężone trudności, troskliwy niczym ojciec dla powierzonych mu ludzi, lecz stały w zachowaniu porządku i dyscypliny, znawca indiańskich charakterów, zwyczajów i zasad, nawykły do życia myśliwego, obdarzony dogłębną wiedzą o roślinach i zwierzętach swego kraju, wrogi traceniu czasu na opisywanie rzeczy już znanych, uczciwy, bezinteresowny, liberalny, rozumny i wierny prawdzie tak bardzo, że każdy jego opis jest tak pewny, jak gdybyśmy widzieli coś na własne oczy; gdy wszystkie te cechy znalazły się jakby wybrane przez naturę i umieszczone w jednym ciele, nie mogłem mieć żadnych wątpliwości, powierzając mu to zadanie.
Kogo zachęcić do przeczytania recenzowanej publikacji? Tak naprawdę trafi w gust niemal każdego czytelnika. Spodoba się zarówno pasjonatom historii, osobom zainteresowanym dziejami Stanów Zjednoczonych, tym lubiącym czytać literaturę podróżniczą, jak i tym fascynującym się kontaktami europejskich przybyszów z rdzennymi mieszkańcami Ameryki Północnej i etnologom oraz antropologom kultury. Z pewnością będzie również dobrą propozycją na prezent.
Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Stephena E. Ambrose’a ,,W poszukiwaniu granic Ameryki. Wyprawa Lewisa i Clarka” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:
Wszystkie teksty autora