„Sto lat samotności” to nowy serial Netflixa powstały na kanwie bestsellerowej powieści Gabriela Garcíi Márqueza

opublikowano: 2024-02-03 09:32
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
„Sto lat samotności” to pierwsza ekranizacja powieści zdobywcy Nagrody Nobla - Gabriela Garcíi Márqueza, jakiej podjął się Netflix. Wielowątkowe dzieło przedstawiciela realizmu magicznego zostanie przedstawione w formie serialu. Wiadomo już, że będzie on miał kilka sezonów.
REKLAMA
„Sto lat samotności” (fot. printscreen z zapowiedzi Netflixa).

Zobacz także:

 Akcja bestsellerowej powieści Gabriela Garcíi Márqueza rozgrywa się w fikcyjnym miasteczku Macondo, a opisywane wydarzenia dotyczą wielopokoleniowej rodziny Buendía. Opowieść wpisuje się w burzliwą historię Ameryki Łacińskiej, bowiem losy bohaterów ukazano na tle wydarzeń o znaczeniu globalnym - od postkolonialnych lat 50. XIX w. do lat 50. XX w.

„Sto lat samotności” jest jedną z najczęściej tłumaczonych i czytanych książek napisanych w języku hiszpańskim. Do tej pory sprzedano ponad 50 milionów egzemplarzy, które przetłumaczono na 46 języków.

W 2019 roku Netflix ogłosił, że zamierza zekranizować słynną powieść. Wykupił wówczas prawa do jej ekranizacji. W 40. rocznicę przyznania pisarzowi Nagrody Nobla w dziedzinie literatury ogłoszono, że ruszyły prace nad budową makiety Makondo, a niedługo później udostępniony został zwiastun zapowiadający produkcję.

„Sto lat samotności” - nowy serial Netflixa

Adaptację powieści zrealizował José Rivera, a producentami wykonawczymi zostali synowie Marqueza – Rodrigo García oraz Gonzalo García Barcha. Reżyserią odcinków składających się na pierwszy sezon zajęli się Alex García López i Laura Mora. Obaj mają na swoim koncie znaczące produkcje. O ile García pracował na planie seriali „Wiedźmin” i „Utopía”, o tyle Mora wyreżyserował m.in. „Zabić Jesusa”, „Zieloną granicę” i „Kradzież stulecia” czy „Królowie świata”, które reprezentując Kolumbię, pretendowały do Oscarów w 2023 roku. W realizację przedsięwzięcia zaangażowała się też grupa scenarzystów z Kolumbii w składzie: Natalia Santa, Camila Brugés i Albatros González. Scenografem czuwającym nad ekranizacją Marqueza jest zdobywca Oskara „Labirynt fauna” - Eugenio Caballero, a w prace zaangażowana była też Bárbara Enríquez. Natomiast kostiumy przygotowała Catherine Rodríguez.

Zobacz zwiastun!

Należy dodać, że Netflix współpracuje przy realizacji serialu z wytwórnią Dynamo. Kolaboracja ta to nie nowość, bowiem wspólnie realizowali już takie seriale jak: „Narcos”, „Kroniki kryminalne: Colmenares”, „Zielona granica” i „Kradzież stulecia”.

Premierę serialu zapowiedziano na 2024 rok. Nie podano jednak jeszcze konkretnej daty.

Źródła:

www.wirtualnemedia.pl,

www.lubimyczytac.pl,

www.nytimes.com,

www.independent.co.uk

Polecamy e-book Pawła Burdzyńskiego pt. „Droga do imperium. Początki Wielkiej Brytanii 1603-1707”:

Paweł Burdzyński
„Droga do imperium. Początki Wielkiej Brytanii 1603-1707”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
215
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-63-1
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone