Stonka ziemniaczana – mały chrząszcz, wielka propaganda. Redaktor Tomasz Leszkowicz o „żuku Colorado” w audycji TOK FM

opublikowano: 2021-06-04 17:37
wolna licencja
poleć artykuł:
Stonka ziemniaczana jako narzędzie propagandy PRL była tematem audycji TOK FM „Maciej Zakrocki przedstawia”, której gościem był dr Tomasz Leszkowicz – redaktor Histmaga. 1 czerwca 1950 roku w stalinowskiej Polsce rozpoczęła się wielka kampania propagandowa wymierzona w „żuka Colorado”, czyli „pasiastego dywersanta” niszczącego polskie uprawy. Co składało się na elementy stalinowskiej propagandy? Posłuchajcie audycji!
REKLAMA
Tytuł we wrocławskim dzienniku "Słowo Polskie" z lipca 1950 r. (CC BY-SA 1.0 )

1 czerwca 1950 roku Ministerstwo Rolnictwa i Reform Rolnych ogłosiło, że amerykańskie samoloty zrzuciły do Bałtyku stonkę ziemniaczaną, która miała rozplenić się w Polsce, zaatakować pola i przeszkodzić w budowie socjalizmu. Chrząszcze szybko rozpleniły się w całym kraju, a obywatele mieli zgodnie wypowiedzieć walkę szkodnikowi atakującemu uprawy. 16 czerwca 1951 Minister Rolnictwa wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania stonki ziemniaczanej, a występowanie chrząszcza wykorzystywano do propagandy politycznej.

Czemu to miało służyć? Jakie były części składowe stalinowskiej propagandy, w której centrum była m.in. stonka ziemniaczana? O tym opowiada gość audycji dr Tomasz Leszkowicz – redaktor Histmag.org, autor e-booków „Oblicza propagandy PRL” i „Oblicza propagandy PRL cz. II”.

Całej audycji możesz posłuchać TUTAJ!

Polecamy e-book Tomasza Leszkowicza – „Oblicza propagandy PRL”:

Tomasz Leszkowicz
„Oblicza propagandy PRL”
cena:
Wydawca:
Michał Świgoń PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Liczba stron:
116
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-05-1
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone