Strajki kobiet w dziejach Polski, Europy i świata [Galeria]

Liberté, égalité, fraternité, czyli wolność, równość, braterstwo - to hasło rozpowszechnione podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Do dziś nie wyszło jednak z mody. W wielu zakątkach świata ludzie nadal walczą o swoje prawa. Na początku XX wieku kobiety prowadziły prawdziwy bój o prawa wyborcze, wiele pracownic strajkowało także po to, aby zapewnić sobie godne warunki pracy i płacy, inne z kolei musiały zmagać się z innymi obliczami dyskryminacji i nierówności społecznej. W ubiegłym tygodniu w Polsce kobiety ponownie wyszły na ulice, aby zawalczyć o swoje prawa. Wydarzenie dało asumpt do przyjrzenia się pozostałym kobiecym strajkom. Poniżej przedstawiamy subiektywny przegląd protestów organizowanych przez kobiety w ciągu minionego stulecia.
Nowojorski strajk koszulowy: Od listopada 1909 do marca 1910 roku na ulicach Nowego Jorku w Stanach Zjednoczonych kobiety uczestniczyły w "Powstaniu 20 000". Był to protest pracowników przemysłu odzieżowego. Strajk prowadzony był przez Clarę Lemlich i Międzynarodowy Związek Robotników Odzieżowych dla Kobiet oraz wspierany przez Amerykańską Narodową Ligę Związków Zawodowych Kobiet. Uczestniczki walczyły o prawa polityczne i ekonomiczne, krótszy dzień pracy, godziwe i higieniczne warunki pracy oraz wyższe stawki za pracę (domena publiczna)
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy