Styczniowo-lutowe wydanie „Odkrywcy” 2024

opublikowano: 2024-01-12 06:00
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Nr styczeń-luty 2024 „Odkrywcy to 300. numer „Odkrywcy”!
REKLAMA
Okładka styczniowo-lutowego wydania miesięcznika „Odkrywca” (2024) - kliknij, aby powiększyć!

300 wydań „Odkrywcy” może brzmieć abstrakcyjnie. 300 wydań to blisko tysiąc autorów „Odkrywcy. Liczby artykułów nie sposób policzyć, ale jest ich ponad 3 tysiące. Liczba stron? W przybliżeniu 18 tysięcy. Liczba zdjęć? Na pewno ponad 50 tysięcy. Jednak pisząc te słowa, zdaję sobie sprawę, że w „Odkrywcy” ważna jest nie ta imponująca statystyka. Moim zdaniem dla „Odkrywcy” najważniejsze jest zaskakujące połączenie treści artykułów: takich, w których jest moc emocji z odkrycia, i takich, w których króluje żelazna logika na temat wybranej kolekcji, „skarbowego” wydarzenia czy obiektu fortecznego. Takiej mieszanki emocjonalno-intelektualnej w dziedzinie eksploracji, fortyfikacji, kolekcjonerstwa, tajemnic historii nie zafundował nikt w Polsce, jedynie „Odkrywca.

Szczególnie polecamy artykuły: 

Kliknij, aby powiększyć!

300 NUMERÓW „ODKRYWCY” 25 LAT

Redakcja „Odkrywcy”

Pierwszy numer w 2024 roku to zarazem 300. numer „Odkrywcy”. Na ich wydanie poświęciliśmy ćwierć wieku – 25 lat. „Odkrywca” staje się tym samym jednym z najdłużej wydawanych czasopism historycznych, które powstały po 1989 roku. Co więcej – jest jedyną polską gazetą o poszukiwaniach, która trwale zagościła i gości na naszym rynku wydawniczym. To już od dawna nie tylko pismo, ale przedsięwzięcie daleko wykraczające poza sprawy wydawnicze. Skupia wokół siebie kilka pokoleń autorów i czytelników, poszukiwaczy, regionalistów, kolekcjonerów, a także uczestników naszych konferencji.

DZWON Z MANIOWA ROZBRZMIAŁ PO 80 LATACH / Anna Majer

Maniów to niewielka osada na Podkarpaciu z kilkudziesięcioma mieszkańcami. Niegdyś znajdowała się tu drewniana cerkiew greckokatolicka pw. Świętego Mikołaja, ale świątynia prawdopodobnie przestała istnieć tuż po wojnie. Zachowały się tylko jej szczątki oraz… piękny artefakt, który wykopano z ziemi na początku listopada 2023 roku.

Kliknij, aby powiększyć!

SKARBY TWIERDZY KŁODZKO / Marek Dudziak

Jerzy Rosiak był świadkiem ukrycia skarbu w północnej części twierdzy. Zwraca uwagę to, że w relacji Adama Bieńkowskiego dzieła sztuki leżą na regałach, a w powyższej znajdują się w skrzyniach. Można z nich wysnuć wniosek, że na terenie Twierdzy Kłodzkiej chowano skarby w co najmniej dwóch miejscach.

Kliknij, aby powiększyć!

PIECZĘĆ ROTHSCHILDÓW - ŚWIADEK TWORZENIA NIEBYWAŁEJ RODZINNEJ FORTUNY W XIX WIEKU / Janusz Giersz

Zdarzały się jednak przypadki rodzin, pochodzących z innych warstw społecznych, które swój stan posiadania, niejednokrotnie w rozkwicie dorównujący fortunom magnackim, budowały w o wiele krótszym okresie, liczonym zaledwie w dwóch, trzech pokoleniach. Decydowała wytrwała praca, wiedza, a szczególnie odpowiednia motywacja i gotowość do podejmowania różnych ryzyk oraz wykorzystywania nadarzających się okazji. Dzięki temu przedstawiciele tych rodzin mogli z czasem wejść do grona elit mających decydujący wpływ na gospodarkę i politykę niejednego kraju. Przykładem takiej rodziny jest rodzina Rothschildów.

Spis treści:

300. NUMER „ODKRYWCY”

  • 300. Numer „Odkrywcy”. 25 lat wydawania! / ZESPÓŁ „ODKRYWCY
  • Druga beczka ciuchów / WOJTEK STOJAK

ODKRYCIA I POSZUKIWANIA

  • Dzwon z Maniowa rozbrzmiał po 80 latach / ANNA MAJER
  • Złoto! Złoto! 70 monet w lesie pod Szczecinem / ANNA MAJER
  • Skarby Twierdzy Kłodzko / MAREK DUDZIAK
  • Lorentz: Odnalazłem Matejkę! Część 2 / JANUSZ SKOWROŃSKI
  • Na tropach ukrytego na Roztoczu sztandaru 77. Pułku Piechoty z Lidy / MICHAŁ OLTON
  • Kryptonim „Jaskółka”: kulisy dramatycznego odbioru zrzutu lotniczego w Bieździadce / ANDRZEJ BORCZ
  • Zagłada i skarby karsznickiej linii rodu Wierzchleyskich i Mittelstaedtów / ANDRZEJ SZNAJDER

KULISY HISTORII 

  • Carinhall – złodziejska dziupla Hermana Göringa / GRZEGORZ WOJCIECHOWSKI
  • Schellenberg – architekt „innej” wojny / KONRAD SZELEST

KOLEKCJONERSTWO

  • Pieczęć Rothschildów – świadek tworzenia niebywałej rodzinnej fortuny w XIX wieku /JANUSZ GIERSZ

WĘDRÓWKI „ODKRYWCY”

  • Ścinawski odcinek Linii Oderstellung / MAGDALENA HABER

KSIĘGARNIA ODKRYWCY

  • Nowości styczeń/luty

Najnowszy numer dostępny jest: 

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone