Opublikowano
2018-12-05 19:54
Licencja
Wolna licencja

Św. Mikołaj – od biskupa Miry do pana w czerwonym kubraku [Galeria]

Św. Mikołaj zaczynał jako skromny biskup Miry, by po ponad 1,5 tys. lat przeistoczyć się w świadomości ludzi w uśmiechniętego pana w czerwonym kubraku. Jak na przestrzeni dziejów zmieniał się wizerunek tej postaci? Który z jego pomocników wzbudził kontrowersje? Dlaczego Mikołaja trzeba było „ewakuować” przed Sowietami? Oto garść ciekawostek specjalnie na Mikołajki!


Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Kto wypisuje takie bzdury, czy kk zagania wszystko na swej drodze. Mikołaj z Turcji z saniami i reniferami. Koń by się uśmiał. Może Laponia też leży w Turcji? hahahaOdpowiedz

Gość: Komar |

@ żałosne wrażenie robi ktoś, kto popisuje się swoją ignorancją. Święty Mikołaj był postacią historyczną. Żył w konkretnym czasie i konkretnym miejscu, wskazanym w powyższym artykule. Był po prostu dobrym człowiekiem i jako taki został w ludzkiej pamięci. Santa z saniami i reniferami, mieszkający na Dalekiej Północy i nakręcający koniunkturę w handlu przedświątecznym jest w gruncie rzeczy kapitalistyczną odmianą dobrze nam znanego Dziadka Mroza. Tego, o którym czytaliśmy w "Szopce sylwestrowej" drukowanej w Ekspresie Wieczornym w 1956 roku:
"Roznosił workami,
Rozdawał na Gwiazdkę,
>>Krótki kurs..>SosoOdpowiedz
Paweł Czechowski

Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org