Opublikowano
2007-08-24 13:04
Licencja
Wolna licencja

Święto państwowe na Ukrainie

Nasi wschodni sąsiedzi świętują 16. rocznicę uchwalenia aktu niepodległości.


Rok 1991 był w ZSRR rokiem niezwykle burzliwym. Pierestrojka Gorbaczowa, zamiast zreformować państwo, w połączeniu z konfliktami zbrojnymi na Kaukazie i nacjonalizmami w republikach związkowych (w marcu jako pierwsza niepodległość uchwaliła Litwa) osłabiły je. Atmosfera zagęściła się jeszcze bardziej w sierpniu – w nocy z 18 na 19 sierpnia w Moskwie zaczął się tzw. pucz Janajewa, zorganizowany przez „beton” w KPZR, który chciał zapobiec dezintegracji państwa. Po kilku dniach pucz stłumiono, a wydarzenia nabrały szybszego tempa – niepodległość ogłosiły Łotwa i Estonia.

24 sierpnia przyszła kolej na Ukraińców, którzy tego dnia ogłosili swoją deklarację niepodległości. 1 grudnia odbyło się referendum, w którym mieszkańcy republiki jednoznacznie opowiedzieli się za niezależnością od ZSRR. W tym samym miesiącu przeprowadzone zostały wybory prezydenckie, które wygrał były działacz KPZR Leonid Krawczuk, pokonując działacza opozycyjnego Ruchu Wiaczesława Czorniłowa. 8 grudnia Ukraina wraz z samodzielnymi już republikami białoruską i rosyjską utworzyła Wspólnotę Niepodległych Państw. 16 grudnia Ukraińska Socjalistyczna Republika Radziecka została zlikwidowana, a 25 grudnia wraz z likwidacją ZSRR Ukraina stała się całkowicie niezależna.

Polska jako pierwsza uznała niepodległość Ukrainy (2 grudnia 1991 r.), a w następnym roku podpisała z nią Traktat o dobrym sąsiedztwie, przyjaznych stosunkach i współpracy.

W dniu obchodów 16. rocznicy deklaracji niepodległości prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko (w niedawnych badaniach uznany przez Ukraińców za najlepszego prezydenta niepodległego państwa) ogłosił, że będzie dążył do zmian w konstytucji i podejmie walkę z bezkarnością części elit państwowych.

Z okazji dzisiejszej rocznicy redakcja serwisu „Histmag.org” prezentuje artykuł dra Dariusza Wierzchosia poświęcony jednemu z bohaterów narodowych dzisiejszej Ukrainy.

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Tomasz Leszkowicz

Redaktor działu naukowego, członek redakcji merytorycznej portalu od października 2006 roku, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Doktorant w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk. Absolwent Instytutu Historycznego i Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Były członek Zarządu Studenckiego Koła Naukowego Historyków UW. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Publikował m.in. w „Mówią Wieki”, „Uważam Rze Historia”, „Pamięci.pl”, „Polityce” oraz „Dziejach Najnowszych”. Oprócz historii pasjonuje go rock i poezja śpiewana, jest miłośnikiem kabaretów, książek Ryszarda Kapuścińskiego i Hansa Helmuta Kirsta oraz gier z serii Europa Universalis.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org