Świętokrzyskie: Krzemienna siekierka sprzed 5 tys. lat odnaleziona podczas prac polowych

opublikowano: 2022-09-28 14:57
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Krzemienną siekierkę sprzed ponad 5 tys. lat znaleziono podczas prac polowych we Włostowie (woj. świętokrzyskie, pow. opatowski). Przedmiot związany jest z kulturą pucharów lejkowatych – poinformował PAP prof. Marek Florek z sandomierskiej delegatury wojewódzkiego urzędu ochrony zabytków.
REKLAMA

Siekierka ma około 20 cm długości i 5 cm szerokości. Została wykonana z krzemienia sieciechowskiego. Na znalezisko natrafił rolnik z Włostowa podczas prac polowych i przekazał je Stowarzyszeniu Historyczno-Eksploracyjnego "Pamięć". W poniedziałek artefakt trafił do sandomierskiej delegatury Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Powstanie siekierki można wiązać z kulturą pucharów lejkowatych, a jej datowanie wyznaczać na czwarte tysiąclecie p.n.e. Wskazuje na to materiał, z którego została wykonana, czyli krzemień sieciechowski - najbardziej wykorzystywany przez ludność kultury pucharów lejkowatych. Poza tym jest to siekiera czworościenna i częściowo gładzona – ta forma również wskazuje na tę kulturę – powiedział PAP prof. Marek Florek z sandomierskiej delegatury wojewódzkiego urzędu ochrony zabytków.

Naukowiec przyznaje, że choć neolityczny artefakt może nie zelektryzował środowiska archeologów, to jest to cenny zabytek.

Z Włostowa i okolic pochodzą pojedyncze fragmenty siekier czy wyborów krzemiennych. Około 40 lat temu przypadkowo odkryto tam również grób ludności kultury pucharów lejkowatych. Na razie nie jest pewne, czy nowe znalezisko pochodzi z tego samego stanowiska, jeśli by tak było, mogłoby to potwierdzać obecność cmentarzyska. Sam zabytek jest dobrze zachowany o walorach ekspozycyjnych, nadający się na wystawę muzealną – dodał prof. Florek.

Kultura pucharów lejkowatych, zwana tak od charakterystycznego kształtu ceramiki, rozwijała się na nizinie środkowoeuropejskiej około IV-III tysiąclecia p.n.e. Ludność tej kultury - rolnicy i pasterze - zamieszkiwała tereny nizinne od Danii i Holandii, przez Niemcy, Polskę, do zachodniej Ukrainy. (PAP)

Źródło: naukawpolsce.pap.pl, autor: Wiktor Dziarmaga

Polecamy e-booka Magdaleny Makówki „Władza, miłość, zdrada. Życie prywatne brytyjskich władców 1714–1837”

Magdalena Makówka
„Władza, miłość, zdrada. Życie prywatne brytyjskich władców 1714–1837”
cena:
16,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
200
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-52-5
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Nauka w Polsce
Powyższy materiał jest przedrukiem z serwisu internetowego „Nauka w Polsce” współtworzonego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikacji dokonano na zasadach określonych przez PAP S.A.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone