Autor: Nauka w Polsce
Tagi: Newsy, Archeologia, Polska
Opublikowany: 2022-09-28 14:57
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Świętokrzyskie: Krzemienna siekierka sprzed 5 tys. lat odnaleziona podczas prac polowych

Krzemienną siekierkę sprzed ponad 5 tys. lat znaleziono podczas prac polowych we Włostowie (woj. świętokrzyskie, pow. opatowski). Przedmiot związany jest z kulturą pucharów lejkowatych – poinformował PAP prof. Marek Florek z sandomierskiej delegatury wojewódzkiego urzędu ochrony zabytków.
REKLAMA

Siekierka ma około 20 cm długości i 5 cm szerokości. Została wykonana z krzemienia sieciechowskiego. Na znalezisko natrafił rolnik z Włostowa podczas prac polowych i przekazał je Stowarzyszeniu Historyczno-Eksploracyjnego "Pamięć". W poniedziałek artefakt trafił do sandomierskiej delegatury Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Powstanie siekierki można wiązać z kulturą pucharów lejkowatych, a jej datowanie wyznaczać na czwarte tysiąclecie p.n.e. Wskazuje na to materiał, z którego została wykonana, czyli krzemień sieciechowski - najbardziej wykorzystywany przez ludność kultury pucharów lejkowatych. Poza tym jest to siekiera czworościenna i częściowo gładzona – ta forma również wskazuje na tę kulturę – powiedział PAP prof. Marek Florek z sandomierskiej delegatury wojewódzkiego urzędu ochrony zabytków.

Naukowiec przyznaje, że choć neolityczny artefakt może nie zelektryzował środowiska archeologów, to jest to cenny zabytek.

Z Włostowa i okolic pochodzą pojedyncze fragmenty siekier czy wyborów krzemiennych. Około 40 lat temu przypadkowo odkryto tam również grób ludności kultury pucharów lejkowatych. Na razie nie jest pewne, czy nowe znalezisko pochodzi z tego samego stanowiska, jeśli by tak było, mogłoby to potwierdzać obecność cmentarzyska. Sam zabytek jest dobrze zachowany o walorach ekspozycyjnych, nadający się na wystawę muzealną – dodał prof. Florek.

Kultura pucharów lejkowatych, zwana tak od charakterystycznego kształtu ceramiki, rozwijała się na nizinie środkowoeuropejskiej około IV-III tysiąclecia p.n.e. Ludność tej kultury - rolnicy i pasterze - zamieszkiwała tereny nizinne od Danii i Holandii, przez Niemcy, Polskę, do zachodniej Ukrainy. (PAP)

Źródło: naukawpolsce.pap.pl, autor: Wiktor Dziarmaga

Polecamy e-booka Magdaleny Makówki „Władza, miłość, zdrada. Życie prywatne brytyjskich władców 1714–1837”

Magdalena Makówka
„Władza, miłość, zdrada. Życie prywatne brytyjskich władców 1714–1837”
16,90 zł
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 200
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-52-5
REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Nauka w Polsce
Powyższy materiał jest przedrukiem z serwisu internetowego „Nauka w Polsce” współtworzonego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikacji dokonano na zasadach określonych przez PAP S.A.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy