Syria: odkryto XII-wieczne malowidła krzyżowców
Malowidła, które niezwłocznie poddano pracom konserwacyjno-renowacyjnym, zdobiły ołtarz katedry, znajdującej się wewnątrz al-Marqab (Margat), twierdzy wzniesionej w 1062 roku przez Arabów (od 1186 roku znajdującej się we władaniu Joannitów). Wymiary malowideł wynoszą około 8 stóp wysokości (2,5 m) i 11,5 stóp szerokości (3,5 m). Ich tematami przewodnimi są wyobrażenia piekła i nieba. Na jednym z nich w szczegółowy sposób zobrazowano grzeszników poddawanych rozlicznym torturom, natomiast na drugim – niebiański zastęp świętych przedstawiony w o wiele jaśniejszych barwach.
Odkryte malowidła są, przynajmniej z kilku powodów, niezwykle wartościowe. Jednym z nich jest niewątpliwie ich wiek. Zwraca uwagę również dobór tematyki malowideł, choć często eksponowany w sztuce europejskiej, to stanowiący doskonały przykład ówczesnej mentalności religijnej w szczególnej mierze typowej dla tzw. średniowiecznej myśli Zachodu.
W 1191 roku twierdza al-Marqab była miejscem pierwszego przystanku przybyłej do Ziemi Świętej armii angielskich krzyżowców z królem Ryszardem Lwie Serce na czele. Warto wspomnieć, że w Syrii usytuowana jest również inna, najokazalsza twierdza Joannitów, zwana Krak des Chevaliers („twierdza rycerzy”).
Źródła
- A. Aji, B. Mroue, 2 murals from Crusaders found in Syria, „SFGate”, 18-X-2009.