Szczecin: pod Wzgórzem Zamkowym odkryto podziemne tunele

opublikowano: 2020-06-08 11:02
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Tunele usytuowane pod północną skarpą Wzgórza Zamkowego odkryto podczas badań prowadzonych przed modernizacją tarasów Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie – poinformowała w czwartek rzeczniczka Zamku. Nie wiadomo jeszcze, jak rozległe są podziemne korytarze ani dokąd prowadzą.
REKLAMA

„Podczas badań podłoża, w ramach oceny stateczności skarp na potrzeby modernizacji tarasy, na głębokości ok. 16-18 m pod powierzchnią tarasu północnego natrafiliśmy na żelbetowe konstrukcje prefabrykowane o wysokości około 2 m i szerokości ok. 2,5 m. To konstrukcje analogiczne do zinwentaryzowanych wcześniej w Szczecinie innych tuneli z okresu niemieckiego” – powiedział, cytowany w czwartkowym komunikacie dr hab. inż. Tomasz Godlewski z Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie, który kieruje pracami prowadzonymi na zlecenie szczecińskiego Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Zamek Książąt Pomorskich (fot. Cezarde62, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska).

Jak dodał ekspert, wykonane zostały badania geotechniczne i geofizyczne skarpy. „Musimy jeszcze dokonać pełnej analizy uzyskanych wyników. Niewykluczone, że konieczne będą dodatkowe badania, aby określić ostateczny zakres i położenie tuneli" – wskazał. Odkryte korytarze znajdują się poza obrębem budynku zamku – pod tarasem i skarpą, na innej głębokości i w innym miejscu niż wskazywał szkic z okresu II wojny światowej.

Badania skarp konieczne do zaktualizowania dokumentacji projektowej rozpoczęły się we wtorek. Związane są z planowaną modernizacją zamkowych tarasów. Obecny, wstępny etap badań Instytutu Techniki Budowlanej potrwa co najmniej do końca tygodnia. „Raport końcowy z tych badań Zamek powinien otrzymać z końcem lipca" – podała rzeczniczka Monika Adamowska.

Zamek Książąt Pomorskich to renesansowa budowla usytuowana w pobliżu Odry; był historyczną siedzibą rodu Gryfitów, władców Księstwa Pomorskiego. Został w dużym stopniu zniszczony podczas alianckich nalotów w 1944 r., odbudowano go w latach 1958-1980. Obecnie znajdują się w nim m.in. centrum kulturalne Zamek Książąt Pomorskich, Opera na Zamku, sala ślubów Urzędu Stanu Cywilnego i siedziba Urzędu Marszałkowskiego.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl, autorka: Elżbieta Bielecka

Kup e-booka „Z historią na szlaku. Zabytki w Polsce, które warto zobaczyć”:

praca zbiorowa pod red. Tomasza Leszkowicza
„Z Historią na szlaku. Zabytki w Polsce, które warto zobaczyć” cz. I
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-16-7

Dostępna jest także druga część e-booka!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Nauka w Polsce
Powyższy materiał jest przedrukiem z serwisu internetowego „Nauka w Polsce” współtworzonego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikacji dokonano na zasadach określonych przez PAP S.A.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone