Autor: Grażyna Latos
Tagi: Reportaże/relacje, Zabytki, Wyspy Brytyjskie, Europa
Opublikowany: 2009-05-05 21:51
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Szkocja na fotografii: Orkady (I)

Daleko, daleko stąd, za górami, za lasami, na granicy Morza Północnego i otwartego Oceanu Atlantyckiego, na północ od wybrzeży Szkocji, znajduje się archipelag sześćdziesięciu siedmiu wysp, zwanych Orkadami.
REKLAMA

Pozostając wciąż na północy Szkocji, gdzie przybyliśmy miesiąc temu, na maj i czerwiec proponuję wycieczkę po Orkadach.

Włączony do Szkocji w 1472 roku archipelag wcześniej znajdował się pod władzą Skandynawów. W wyniku ośmiu wieków (od X do XVII) obowiązywania języka nordyckiego, Orkadczycy do dziś wyróżniają się spośród pozostałych Szkotów akcentem, przypominającym nieco walijski.

Zbudowane z paleozoicznych piaskowców wyspy, podobnie jak wiele innych obszarów Szkocji, zdobią wrzosowiska, torfowiska, pagórki i jeziora. Największa wyspa archipelagu, o powierzchni 523 km², nazywa się Mainland. Jej stolicą oraz jednym z głównych miast jest Kirkwall. Dwa pozostałe największe miasta to: Stromness i Finstown.

Jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych Kirkwall jest, pamiętająca czasy skandynawskie, katedra św. Magnusa. Magnus Erlendson był wujem księcia Kol z Adgiru, który w 1137 roku postanowił w ten niecodzienny sposób oddać cześć Erlendsonowi.

Inną atrakcją miasta jest zbudowany w XII wieku Pałac Biskupi.

Wielką chlubą wyspy Mainland są megality, takie jak Ring of Brodgar – pokaźny okrąg utworzony z dwudziestu siedmiu głazów. Za datę jego powstania przyjmuje się rok około 2500 p.n.e.

Także zbudowane z lokalnego kamienia Stromness, z uroczymi wąskimi uliczkami i pięknym nadbrzeżem, warte jest odwiedzenia.

Opuszczając wyspę Mainland przenosimy się na małą, niezamieszkałą obecnie, Lamb Holm. Tu pojmani podczas drugiej wojny światowej włoscy jeńcy wojenni wybudowali Kapliczkę (Italian Chapel).

Zadaniem przewiezionych w 1942 roku na Orkady jeńców była pomoc w budowie umocnień wokół bazy brytyjskiej floty wojennej w Scapa Flow (tzw. Barier Churchilla). Bazę zamknięto w 1956 r.

Jedna z Barier Churchilia widoczna jest po prawej stronie zdjęcia

Prawdopodobnie najpopularniejszą atrakcją wysp jest pochodząca z około 3100 roku p.n.e. Skara Brae. Do tego świetnie zachowanego osiedla neolitycznego udamy się już za miesiąc...

Zobacz też

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Grażyna Latos
Absolwentka Szkoły Gender Mainstreaming oraz Akademii Media i Gender w IBL PAN. Jedna z autorek publikacji „20 lat 20 zmian. Kobiety w Polsce w okresie transformacji 1989-2009”. Współpracuje z Fundacją Feminoteką oraz Fundacją Gender Center. Od lipca 2008 roku stała publicystka „Histmaga”. Od marca 2009 do czerwca 2010 w składzie redakcji. Do września 2011 członkini rady merytorycznej.

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy