Autor: Waldemar Kowalski
Tagi: Późne średniowiecze, Archeologia, Newsy, Wyspy Brytyjskie, Europa
Opublikowany: 07 czerwca 2010
Licencja:wszystkie prawa zastrzeżone

Szkocja: zrekonstruowano twarz średniowiecznego rycerza

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Dundee zrekonstruował twarz nieznanego średniowiecznego rycerza pochowanego w podziemiach kaplicy zamku Stirling.

Czy tajemniczy mężczyzna zginął w czasie turnieju rycerskiego?
W 1997 r. na zamku Stirling archeolodzy odkryli doczesne szczątki dziesięciu ludzi datowane na okres średniowiecza. Był wśród nich szkielet człowieka – zdaniem badaczy, rycerza – który zginął gwałtowną śmiercią w wieku ok. 20 lat. Do dziś nie można z całą pewnością stwierdzić, w jakich latach żył i skąd pochodził. Choć, jak zakładają naukowcy, brał czynny udział w angielsko-szkockich wojnach o niepodległość, mógł być równie dobrze Szkotem, Anglikiem, jak i Francuzem. Niepewność ta wynika m.in. stąd, że zamek Stirling często zmieniał swych właścicieli.

Dzięki badaniom odkrytych szczątków i zwróceniu uwagi na liczne ubytki kostne będące wynikiem odniesionych ran przy wykorzystaniu najnowszej techniki komputerowej udało się zrekonstruować twarz człowieka, do którego należał znaleziony szkielet. Stwierdzono u niego m.in. ranę ciętą nosa i szczęki, charakterystyczną dla ciosu zadanego bronią sieczną, np. mieczem. Najprawdopodobniej to w jej wyniku człowiek ów poniósł śmierć, znajdując się, według ustaleń naukowców, w pozycji leżącej.

Rycerz niekoniecznie musiał zginąć podczas bitwy; mógł odnieść wspomniane rany np. w pojedynku, z rąk swego konkurenta. Oprócz uszkodzonych kości twarzy, człowiekowi temu brakowało kilku zębów (co mogło być skutkiem upadku z konia), a ponadto posiadał on także ranę klatki piersiowej, w której tkwił grot strzały oraz zrośnięte pęknięcie czaszki będące zapewne efektem ciosu zadanego toporem.

Zdaniem badaczy szkielet należał do człowieka wysportowanego, wyszkolonego we władaniu bronią oraz często dosiadającego konia, co może wskazywać na jego wysoki status społeczny. Z pewnością miał rozbudowaną muskulaturę, był także stosunkowo wysoki, gdyż miał ok. 1,72 m wzrostu (5,7 stopy angielskiej). Za jego przynależnością do stanu rycerskiego przemawia również fakt, iż jego ciało zostało pochowane w podziemiach kaplicy zamkowej.

Część historyków idzie dalej w próbach identyfikacji zmarłego i wskazuje na Roberta Morleya, który zginął w 1388 r. w trakcie odbywającego się wówczas na Zamku Stirling turnieju rycerskiego.

Źródła:

telegraph.co.uk; timesonline.co.uk

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Magdalena Mikrut-Majeranek
redaktor naczelna
redakcja@histmag.org
telefon: 796 418 763
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy