Sztandar „Obrońców Lwowa” odnaleziony po 75 latach

opublikowano: 2014-09-18 08:25
wolna licencja
poleć artykuł:
Odnalazł się zaginiony od ponad 70. lat sztandar 6 Pułku Artylerii Ciężkiej ze Lwowa, oddziału, który w kampanii wrześniowej bronił właśnie tego miasta. Darczyńca, który pragnie zachować anonimowość, przekazał go gdańskiemu Muzeum II Wojny Światowej.
REKLAMA
  • Mamy do czynienia z prawdziwym unikatem – mówi Bartłomiej Garba, pracownik Działu Wystawienniczego Muzeum II Wojny Światowej.

Unikat, czyli 76-letni sztandar zachował się w bardzo dobrym stanie.

Jego wzór w 1937 roku zatwierdził prezydent Ignacy Mościcki.

Rok później ten ufundowany przez zarząd miasta Lwowa sztandar trafił do 6 Pułku Artylerii Ciężkiej. Wręczał go generał Tadeusz Kasprzycki. A sam pułk zyskał przydomek „Obrońców Lwowa”.

W prawym górnym rogu sztandaru znalazł się wizerunek Matki Boskiej Ostrobramskiej, lewy górny róg zdobił wizerunek św. Barbary. Prawy dolny róg to godło ziemi lwowskiej, lewy – odznaka pamiątkowa pułku.

Na ramionach krzyża kawalerskiego znajdowały się wyhaftowane nazwy i daty ważniejszych bitew, związanych ze szlakiem bojowym jednostek, których tradycje kontynuował 6 Pułk: „Sokółka 24.VII.1920”, „Kojdanów 4.IX.1920”, „Lure 1919”, „Lwów 21.IV.1919”. Warto dodać, że 6 Pułk Artylerii Ciężkiej ze Lwowa został sformowany w 1921 roku. Tworzyły go zaprawione w bojach formacje: 5 dywizjon artylerii ciężkiej i 12 dywizjon artylerii ciężkiej.

Sztandar 6 Pułku Artylerii Ciężkiej ze Lwowa, oddziału, który w kampanii wrześniowej bronił właśnie tego miasta przed wojskami radzieckimi, do tej pory uważany był za zaginiony. Przez całe lata wysuwano przypuszczenia, że za radą prezydenta Lwowa sztandar został ukryty w skrytce w Ossolineum, której lokalizacji nikt już nie zna. Wraz z końcem kampanii wrześniowej po chorągwi wszelki ślad zaginął.

Podejmowane przez ostatnie lata próby odnalezienia sztandaru kończyły się niepowodzeniem.

Aż do teraz. - W sierpniu 2014 r. sztandar został przekazany jako dar do zbiorów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przez darczyńcę, którego rodzina była związana ze Lwowem. Wiadomo, że od zakończenia wojny sztandar był przechowywany w domu darczyńcy jako pamiątka rodzinna – relacjonuje Alicja Bittner, rzecznik Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, placówki, która zostanie otwarta w 2016 roku.

Nie możemy jednak zdradzić tożsamości darczyńcy, osoba ta zastrzegła sobie anonimowość i musimy to uszanować – dodaje Garba.

Sztandar został dzisiaj zaprezentowany podczas konferencji prasowej w obecnej siedzibie Muzeum II Wojny Światowej. Szersza publiczność będzie mogła go oglądać wraz z otwarciem gdańskiego Muzeum. -_ Sztandar będzie prezentowany na wystawie stałej, w części, która dotyczy września 1939 roku_ – wyjaśnia Garba.

Do Muzeum II Wojny Światowej wciąż napływają kolejne pamiątki. - Rocznie zgłasza się około kilkudziesięciu osób, które chcą podzielić się swoimi zbiorami. Są to wartościowe pamiątki: zdjęcia, listy – wymienia pracownik Działu Wystawienniczego Muzeum.

Jak podaje nam Bittner, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zgromadziło już około 30 tysięcy pamiątek.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Piotr Olejarczyk
Trójmiejski dziennikarz i pasjonat historii XIX i XX wieku. Ceni dokonania przedstawicieli austriackiej szkoły ekonomii. Ma polityczną słabość do retoryki Rona Paula, a kiedyś (znaną mu tylko z książek i archiwalnych nagrań) retoryką Ronalda Reagana i Margaret Thatcher. Zaczytuje się wszelkimi książkami o Powstaniu Warszawskim, polskim Państwie Podziemnym, XX-wiecznej Rosji (tej sowieckiej, jak i współczesnej), Ameryce i Japonii (też XIX-wiecznej). Muzycznie wciąż zauroczony Interpolem. Sportowo – od 20 lat ligą NBA, a właściwie jedną drużyną z Arizony.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone