Sztuka Opowiadania — spotkania międzykulturowe na żywo

opublikowano: 2007-11-14 14:12
wolna licencja
poleć artykuł:
Już dziś w warszawskiej Starej Prochoffni rozpoczął się 2. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania. Przez kolejnych 5 dni będzie można wysłuchać ciekawych opowiadaczy z całego świata.
REKLAMA

Po raz pierwszy opowiadacze z różnych stron świata przybyli do Warszawy na zaproszenie Grupy Studnia O. rok temu. Organizacja festiwalu wynikała z potrzeby budowania bezpośrednich międzykulturowych więzi, poznawania odmienności i uczestniczenia w kulturze. Opowiadanie okazało się idealną do tego formą. Zeszłoroczna impreza cieszyła się dużym powodzeniem, spektakle opowiadaczy obejrzało ponad 2000 osób. Zachęceni tym faktem organizatorzy postanowili przygotować jej ponowną edycję.

Rozpoczęty dziś festiwal nosi tytuł Studnia opowieści. Od eposu do historii osobistej. Poświęcony jest różnorodnym sposobom opowiadania o własnej tożsamości — od wielkiej formy narracyjnej po wyznania osobiste, naznaczone subtelną indywidualnością. Wśród opowieści reprezentujących obszerną epicką literaturę ustną widzowie odnajdą epos afrokaraibski, będący połączeniem starych mitów z Haiti i Kuby, polski epos Konrada Wallenroda w nowej adaptacji, monumentalny epos staroperskim Szahname, a także rozpisany na głosy epos turecko-turkmeńskim Księga Dede Korkuta.

Swoistym uzupełnieniem wielkich opowieści epickich będą narracje przedstawione z perspektywy jednostek: historia Haiti widziana oczami małej czarnej dziewczynki, historia wojny w Libanie opowiedziana z punktu widzenia kobiet, które codziennymi gestami podtrzymują płomień życia, historia czarownic i przeklętych bluesmanów — z ich własnej, osobistej perspektywy.

Uczestników festiwalu czekają odwiedziny w wielu miejscach, „światach wyobrażonych”: Laponii, krainie magii, wiedźm i duchów, Szkocji z czasów wikingów i celtyckich druidów, starej Irlandii sprzed św. Patryka, Islandii pełnej trolli, elfów i olbrzymów.

Natomiast książka Marii Janion „Niesamowita Słowiańszczyzna” będzie inspiracją do pytań o istotę kultury rodzimej, zaludnioną stworami z mitologii słowiańskiej.

Ważnym punktem tegorocznego festiwalu są Spotkania z Mistrzami. Będzie to doskonała okazja do zapoznania się z arkanami sztuki narracyjnej przez duże "S". Najlepsi opowiadacze zdradzą różnorodne aspekty swojej pracy twórczej. Będzie to także szansa ćwiczeń poprzez bezpośrednie doświadczenie.

Ponieważ słowo i muzyka od wieków już kroczą razem, żeby wspomnieć tylko powszechnie znanych trubadurów przemierzających z opowieściami południową Francję, duet ten pojawi się także w programie festiwalu. W Starej Prochoffni na wszystkich zainteresowanych będzie czekać Muzyczna Gospoda — miejsce spotkań i rozmów.

W Galerii Starej Prochoffni będzie można obejrzeć zdjęcia z zeszłorocznej wyprawy na Islandię członków Studenckiego Klubu Islandzkiego Uniwersytetu Warszawskiego. Pokazowi zdjęć i slajdów będzie towarzyszyła tradycyjna muzyka islandzka.

Program festiwalu oraz wszelkie informacje dotyczące wydarzeń i artystów, a także ceny biletów dostępne są na stronie Studni Opowieści.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Bożena Pierga
Ukończyła filologię polską (Uniwersytet Warszawski) i Polsko-Holenderskie Podyplomowe Studia Europejskie (UW i Maastricht University). Zawodowo zajmuje się redakcją i korektą tekstów. Interesuje się lingwistyką i psychologią. Jest poetką i pisarką, autorką tekstów dla dzieci i nie tylko.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone