Targi Książki Historycznej 2024 [Data, program, wystawcy, atrakcje]
XXXII edycja Targów Książki Historycznej odbędzie się w dniach 28 listopada – 1 grudnia 2024 roku w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie. Organizatorem Targów jest Fundacja Historia i Kultura, Narodowy Instytut Muzeów, Instytut Pamięci Narodowej oraz Porozumienie Wydawców Książki Historycznej.
Przypomnijmy, że w 2023 roku Targi odbywały się w dniach od 30 listopada do 3 grudnia w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum.
W ubiegłorocznej, jubileuszowej edycji udział wzięło blisko 160 wydawnictw z Polski, Ukrainy oraz Białorusi i ponad 150 autorów. Odbyło się łącznie, w ciągu czterech dni, ponad 150 wydarzeń towarzyszących i spotkań na stoiskach z udziałem znakomitych autorów.
Targom towarzyszyły salony i strefy tematyczne: XIII Salon Książki Muzealnej – liczący blisko 40 wystawców, Salon Książki Białoruskiej, Salon Antykwariatów oraz Strefa Wydawnictw Akademickich.
Publiczność doceniła ciekawą ofertę wydawnictw i wyjątkowo bogaty program imprez towarzyszących, atrakcyjnych dla pasjonatów historii w wielu jej aspektach – szacujemy, że w 2023 roku Arkady Kubickiego odwiedziło 30 tys. osób.
Targi Książki Historycznej w Warszawie 2024 - program
Uroczystość oficjalnego otwarcia Targów Książki Historycznej i ogłoszenie laureatów 30. edycji Konkursu o nagrodę KLIO odbędzie się w dniu 28 listopada o godzinie 12.00 na Zamku Królewskim w Warszawie, w Arkadach Kubickiego.
- Program spotkań na stoiskach wystawców znajduje się TUTAJ!
- Program wydarzeń na scenach znajduje się TUTAJ!
Tak jak dotychczas i tegoroczna edycja Targów będzie miejscem popularyzacji literatury historycznej, miejscem spotkań z wydawcami i autorami oraz miejscem udanych zakupów.
Organizatorem Targów jest Fundacja Historia i Kultura, a Honorowy Patronat nad wydarzeniem przyjęli m.in.: Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, Minister Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biblioteka Narodowa, Prezes Polskiej Akademii Nauk, Narodowy Instytut Muzeów czy Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych.
Targi Książki Historycznej w Warszawie 2024: Program wydarzeń na scenach
SOBOTA 30 LISTOPADA
- 11:00-11:50 Portret dobrego władcy: Janusz II książę mazowiecki pretendent do tronu polskiego. Z prof. Januszem Grabowskim o jego najnowszej książce porozmawia prof. Andrzej Karpiński, Wydawnictwo Avalon, Sala Kinowa.
- 12:00-13:30 Promocja książki Tadeusza Ruzikowskiego "Solidarni w Hucie Warszawa", Sala Koncertowa.
- 12:00-12:50 II wojna światowa jakiej nie znamy. Spotkanie z Grzegorzem Bobrkiem i prof. Andrzejem Chwalbą, Wydawnictwo Literackie, Sala Kinowa.
- 12:00-12:50 Jak dawniej jadano - spotkanie autorskie z Andrzejem Fiedorukiem Dowiedz się jak zmieniły kuchnię polską czasy zaborów, jak radzono sobie podczas wojen i okupacji, a jak w okresie PRL-u. Zapraszamy w niebanalną podróż do spiżarni, piwnic, kuchni, sklepów spożywczych oraz lokali gastronomicznych minionych lat. Prowadzenie: Przemysław Portacha z "To już historia", Wydawnictwo RM, Forum.
- 13:00-13:50 „Życie codzienne nauczycieli II Rzeczpospolitej" - spotkanie z prof. Piotrem Gołdynem
- Obecne do dziś w Polsce legendy „przedwojennego nauczyciela” i „przedwojennej matury” są wyrazem przekonania o wysokiej jakości systemu oświatowego w II RP i wyjątkowym statusie tej grupy zawodowej – jakoby cieszącej się wówczas prestiżem, do którego daleko dzisiejszym belfrom. Czy tak rzeczywiście było? Piotr Gołdyn odpowiada na to pytanie, rekonstruując codzienność ówczesnych nauczycieli. Budowany zupełnie od nowa system oświaty stawiał przed nauczycielami trudne zadanie niesienia kaganka oświaty w społeczność odrodzonego państwa. Problemy lokalowe, ubóstwo wyposażenia i podręczników wydają się niczym wobec spustoszeń, jakie poczyniły rusyfikacja i germanizacja. Autor kreśli obraz nauczyciela, który w tej trudnej codzienności miał realizować swoją misję – zaczynając od jego własnej edukacji i przebiegu kariery, przez status materialny i społeczny, a kończąc na mentalności.
- Monografia opisuje życie codzienne nauczycieli w II RP (nie tylko polskich, lecz także ukraińskich, żydowskich, czeskich), w tym w Autonomii Śląskiej, od 1918 do 1939 roku, m.in. ich status materialny i społeczny, drogi kariery, warunki pracy. Tłem jest opis systemu oświaty (w tym problemy związane z jego scalaniem po okresie zaborów), programu nauczania i metodologii pracy. Autor, dr hab. Piotr Gołdyn, prof. Uniwersytetu Kaliskiego, jest historykiem, historykiem oświaty, pedagogiem i heraldykiem. Pracuje w Instytucie Interdyscyplinarnych Badań Historycznych Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego.
- Prowadzenie: Emilia Świętochowska, Państwowy Instytut Wydawniczy.
- 14:00-14:50 „Magiczny rok 1497” - spotkanie z prof. Wojciechem Iwańczakiem
- Czy rok 1497 był wyjątkowy? Nagromadzenie ciekawych, nieraz tajemniczych i brzemiennych w skutki wydarzeń, jakie wtedy zaszły na świecie dowodzi, że tak. Jedenaście wybranych epizodów składa się na portret zbiorowy tego „magicznego” roku – ówczesnych władców, artystów, proroków, buntowników, wojen, odkryć i katastrof. Pracę otwiera szkic poświęcony Michałowi Aniołowi i początkom jego artystycznej kariery, kiedy to na zamówienie kardynała Raffaele Riario tworzył rzeźbę pijącego wino Bachusa. Kolejne studia poświęcone są wielkim żeglarzom i ich odkryciom – podróży Vasco da Gamy wokół południowego krańca Afryki i dalej do Indii, oraz wyprawie Johna Cabota do wybrzeża Ameryki Północnej. Wśród wybitnych postaci nie mogło zabraknąć Mikołaja Kopernika, który swe pierwsze obserwacje przeprowadzał w trakcie studiów w Bolonii w 1497 r., oraz Girolamo Savonaroli – charyzmatycznego mnicha, który zawładnął duszami mieszkańców Florencji, lecz dokonał żywota na stosie. Wielkim echem odbiły się także wydarzenia, w których centrum stanęli kolejni bohaterowie – król Polski Jan Olbracht i jego wciąż pełna zagadek wyprawa na Bukowinę oraz tragiczny książę opolski Mikołaj II, którego szekspirowski finał życia był splotem przypadkowych wydarzeń, intryg osobistych i politycznych.
- Pozostałe szkice traktują o działaniach zbiorowych, próbie stworzenia kompleksowego systemu prawnego i o walce natury z człowiekiem. Są to: upamiętniana do tej pory rebelia mieszkańców Kornwalii przeciw angielskiej władzy królewskiej; zajęcie Melilli, będące elementem rywalizacji między Hiszpanią i Portugalią o podział wpływów na świecie; ustanowienie przez Iwana III kodeksu praw oraz „bałtyckie tsunami”, które w 1497 roku spustoszyło Darłowo. Prof. zw. dr hab. Wojciech Iwańczak ukończył historię na Uniwersytecie Warszawskim, tam również się doktoryzował. Z kielecką uczelnią związany jest od ponad 30 lat, kieruje Zakładem Historii Średniowiecznej. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się przede wszystkim na dziejach Europy późnośredniowiecznej, historii Czech, dziejach geografii i kartografii w średniowieczu i wczesnych czasach nowożytnych.
- Prowadzenie: Tomasz Ginter, Państwowy Instytut Wydawniczy.
- 15:00-15:50 IZRAEL NA WOJNIE. 100 LAT KONFLIKTU Z PALESTYŃCZYKAMI - spotkanie z Piotrem Zychowiczem, Sala Koncertowa.
- 15:00-15:50 Magiczny świat Słowian - spotkanie autorskie z Kamilem Gołdowskim
- Fascynujący świat dawnych wierzeń. Poznaj aktualną wiedzę historyczną, językoznawczą i kulturoznawczą i zobacz, że magiczny świat Słowian nie tylko trwa do dziś, ale wciąż ewoluuje i rozpala wyobraźnię. Prowadzenie: Przemysław Portacha z "To już historia", Wydawnictwo RM, Forum.
- 16:00-16:50 - W jaki sposób Finlandia ocalała i przetrwała w skrajnie niekorzystnych warunkach, mierząc się z Rosją? Spotkanie z Kimmo Rentolą, autorem książki FINLANDIA KONTRA STALIN. OD WOJNY ZIMOWEJ DO ZIMNEJ WOJNY 1939-1950, Sala Kinowa.
- 16:00-16:50 Spotkanie z Teresą Kaczorowską wokół książki "Obława Augustowska w oczach świadka", Forum.
- 17:00-17:50 Spotkanie z Piotrem Targońskim autorem książki „1 Dywizja Piechoty Legionów Józefa Piłsudskiego w kampanii polskiej 1939”, Wydawnictwo Tetragon, Sala Kinowa.
NIEDZIELA 1 GRUDNIA
- 12:00-13:30 Promocja książki Jakuba Gołębiewskiego "Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Historia życia", Sala Koncertowa.
- 12:00-12:50 Spotkanie z Adamem Stawickim autorem książek "Mrok Północy" oraz "Korona Carów" Mrok Północy i „Korona Carów - Nowa Trylogia”, która jest prequelem Trylogii Henryka Sienkiewicza. Spotkanie poprowadzi krytyk literacki Tomasz Zbigniew Zapert, Wydawnictwo Astra Forum.
- 13:00-13:50 Spotkanie z Krzysztofem Majem autorem książki „Synowie Legionu”, Wydawnictwo Tetragon, Sala Kinowa.
- 14:00-16:00 Konferencji: "Orsza 1514- Rywalizacja Jagiellonów z Moskwą w I połowie XVI wieku", Forum.
Targi Książki Historycznej w Warszawie 2024 - konkurs na najlepszą książkę historyczną roku – KLIO.
Targi Książki Historycznej, których 32. edycja odbędzie się z końcem listopada br., są miejscem uroczystego ogłoszenia laureatów konkursu na najlepszą książkę historyczną roku – KLIO. W Jury Nagrody zasiadają niekwestionowane autorytety, naukowcy reprezentujący różne obszary badawcze oraz dziennikarze. Liczba zgłaszanych do Nagrody KLIO publikacji niezmiennie utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. W 2024 roku zgłoszono do Nagrody 291 publikacji wydanych w latach 2023–2024 przez 120 podmiotów.
Nagroda KLIO to 30 lat popularyzacji historii i literatury historycznej, kilkaset godzin pracy Jury, w którym publikacje oceniało 11 profesorów i 5 redaktorów, ponad 4 tys. zgłoszonych propozycji wydawniczych; 200 autorów nagrodzonych i wyróżnionych, 160 nagrodzonych i wyróżnionych wydawców.
Nagroda KLIO, zwana także Noblami dla historyków, przyznawana jest w czterech kategoriach: autorskiej – za indywidualny wkład autora w popularyzację historii; monografia naukowa – za merytoryczny wkład w poznawanie historii; edytorskiej – dla wydawcy za publikację interesujących serii, cykli; varsaviana – za wkład w popularyzację historii Warszawy. Nagrody wręczane są na uroczystym otwarciu Targów Książki Historycznej, w tym roku 28 listopada w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie.
Wyłączny mecenat nad Nagrodą KLIO w kategoriach: Autorska, Monografie Naukowe i Edytorska sprawuje Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska.
Targi Książki Historycznej w Warszawie 2024 - data i godziny otwarcia
Arkady Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie
- czwartek, 28.11. – w godz. 10.00-18.00
- piątek, 29.11 – w godz. 10.00-18.00,
- sobota, 30.11. – w godz. 10.00-18.00,
- niedziela, 1.12. – w godz. 10.00-17.00.
Wstęp jest bezpłatny dla wszystkich zwiedzających.
Targi Książki Historycznej w Warszawie 2024 - wystawcy
- Agade Bis www.ksiegarniaorientalna.pl
- Agencja Mienia Wojskowego
- Alma-Press
- ANTYKWARIAT "PIOTRUŚ PAN"
- Antykwariat Książka dla Każdego
- Biuro Handlowe Comax
- Bellona
- Biały Kruk
- Biblioteka Narodowa
- Dom Spotkań z Historią
- Dom Wydawniczy REBIS - Poznań
- Fundacja Civitas Christiana - Instytut wydawniczy Pax
- Fundacja Centrum Architektury
- Fundacja Ośrodka KARTA
- Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk
- Instytut Dziedzictwa Solidarności
- Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk
- Instytut Pamięci Narodowej
- Instytut Pileckiego
- Instytut Sztuki PAN
- Jakobstaf! Fundacja Harcerstwa
- Janusz Jarosławski
- Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk
- KARABELA
- Klinika Języka/Coryllus
- Kresowe Drogi Iredor Ireneusz Jasiuk
- Księgarnie Świat Książki
- Księży Młyn Dom Wydawniczy
- Magia Słowa
- Magnum X
- Marcin Opiłowski komiksy historyczne
- Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie
- Muzeum Dulag 121
- Muzeum Historii Polski w Warszawie
- Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego
- Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
- Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku
- Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu
- Muzeum Niepodległości
- Muzeum Warszawy
- Muzeum Wojska Polskiego
- Napoleon V
- Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki
- Narodowy Instytut Fryderyka Chopina
- Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA
- Oficyna Wydawnicza RYTM
- Państwowy Instytut Wydawniczy/PIW
- POINTGAMES
- Polski Instytut Spraw Międzynarodowych
- Polskie Towarzystwo Ziemiańskie
- Przegląd - Fundacja Oratio Recta
- Salon Niezależnych Wydawnictw Białoruskich
- Scream Publishing
- Stowarzyszenie Historyków Sztuki
- Świat w tunelu
- Teologia Polityczna
- Towarzystwo Naukowe KUL
- Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
- wiernakopia.pl
- Wydawnictwa Komunikacji i Łączności
- Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego
- Wydawnictwo Czytelnik
- Wydawnictwo Arkady/LeTra
- Wydawnictwo Astra
- Wydawnictwo Brda/Stara Szuflada
- Wydawnictwo CM
- Wydawnictwo Czarne
- Wydawnictwo DIG
- Wydawnictwo Driada
- Wydawnictwo Fronda
- Wydawnictwo Graf_ika
- Wydawnictwo Iskry
- Wydawnictwo Jedność
- Wydawnictwo Kameleon
- Wydawnictwo Lira
- Wydawnictwo Literackie
- Wydawnictwo LTW
- Wydawnictwo Miejskie Posnania
- Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
- Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego
- Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
- Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego
- Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu w Siedlcach
- Wydawnictwo Replika
- Wydawnictwo RM
- Wydawnictwo Sejmowe
- Wydawnictwo Skarpa Warszawska
- Wydawnictwo TETRAGON
- Wydawnictwo Triglav
- Wydawnictwo Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach
- Wydawnictwo Znak
- Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
- Zamek Królewski w Warszawie
- Zespół Badań i Analiz Militarnych
- Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma
Targi Książki Historycznej w Warszawie 2024 - autorzy
- Jan B. Bełkowski
- Rafał Bielski
- Grzegorz Bobrek
- Adam Bujak
- Stanisław Calik
- Waldemar Chrostowski
- Andrzej Chwalba
- Piotr Ciszewski
- Ryszard Jan Czarnowski
- Jerzy Domański
- Krzysztof Drozdowski
- Paweł Dybicz
- Janusz Dziano
- Andrzej Fiedoruk
- Kamil Gołdowski
- Jan Gondowicz
- Tomasz Jastrun
- Dariusz Kaliński
- Andrzej Karpiński
- Malina Kaszuba
- Marta Kawalec
- Witold Kawecki
- Iwona Kienzler
- Marek Klecel
- Maciej Klociński
- Wojciech Koningsberg
- Sławomir Koper
- Piotr Korczyński
- Katarzyna Kot
- Hubert Kozieł
- Marcin Kruszyński
- Grzegorz Kucharczyk
- Tomasz Lachowski
- Wojciech Lada
- Agnieszka Lewandowska-Kąkol
- Krzysztof Lubczyński
- Grzegorz Łęcicki
- Grzegorz Łukomski
- Jakub Maciejewski
- Michał Maj Wieczorek
- Mirosław Minkina
- Marta Motyl
- Marek J. Murawski
- Andrzej Nowak
- Andrzej Nowak-Arczewski
- Magda Ogórek
- Piotr Otrębski
- Zdzisław Podbielski
- Kuba Pokojski
- Wojciech Polak
- Jan-Roman Potocki
- Agata Puścikowska
- Wojciech Reszczyński
- Wojciech Roszkowski
- Magdalena Ryder
- Lidia Sadkowska-Mokkas
- Eliza Sarnacka-Mahoney
- Rafał Skąpski
- Paweł Skutecki
- Jolanta Sosnowska
- Adam Stawicki
- Marta Stempień
- Stefan Szczepłek
- Jacek Szczerba
- Krzysztof Szujecki
- Marek Teler
- Tomasz Turowski
- Robert Walenciak
- Czesław Witkowski
- Bartosz Zakrzewski
- Marcin Zaremba
- Andrzej Zasieczny
- Ida Żmiejewska
Źródło:
www.targi-ksiazki-historycznej-waw.exposupport.pl