Opublikowano
2019-05-27 19:34
Licencja
Prawa zastrzeżone

Targi Książki Wrocław 2019 [PROGRAM, GODZINY OTWARCIA, SPIS WYSTAWCÓW]!

Targi Książki w 2019 roku we Wrocławiu, czyli 28. Wrocławskie Targi Dobrych Książek odbędą się w dniach od 5 do 8 grudnia 2019 roku w Hali Stulecia (ul. Wystawowa 1). Co ciekawe, od tego roku impreza została połączona w jedno wydarzenie z Targami Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony. Na Targi Książki Wrocław 2019 obowiązuje wstęp wolny. Na tej stronie znajdziecie program targów, spis wystawców, plan stoisk i opis innych atrakcji. Serdecznie zapraszamy!


Targi Książki Wrocław 2019 – informacje:

Wrocławskie Targi Dobrych Książek to wydarzenie z dwudziestoośmioletnią tradycją, które zrodziło się z ogólnopolskich Spotkań Wydawców Dobrej Książki. Organizowane pod koniec roku kalendarzowego, są swoistym podsumowaniem literackiego roku w Polsce. Najlepsi wydawcy z całej Polski, fantastyczna oferta książek, a także bogaty program spotkań i wydarzeń sprawiają, że WTDK to prawdziwy festiwal literatury.

Organizatorem wydarzenia jest Wrocławski Dom Literatury – instytucja kultury powołana w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 do działań na rzecz promocji literatury i czytelnictwa.

Wrocławskie Targi Dobrych Książek do 2013 roku odbywały się pod nazwą Wrocławskie Promocje Dobrych Książek. Jako osobne wydarzenie zrodziły się dwadzieścia sześć lat temu z ogólnopolskiej imprezy – Spotkań Wydawców Dobrej Książki – która odbywała się w dużych miastach, m.in. w Gdańsku, Krakowie, Warszawie czy Wrocławiu. Pierwszym organizatorem Spotkań we Wrocławiu było Wydawnictwo Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, następnie Wydawnictwo Dolnośląskie. Zmieniali się organizatorzy oraz miejsca Spotkań. Początkowo był to budynek Opery Wrocławskiej, później wrocławski Ratusz. W takiej formie, impreza przetrwała jedynie w stolicy Dolnego Śląska, zmieniając nazwę na Wrocławskie Promocje Dobrych Książek, a od 2013 roku na Wrocławskie Targi Dobrych Książek. Do 2015 roku Organizatorem targów była Miejska Biblioteka Publiczna, w roku 2016 pieczę nad Wrocławskimi Targami Dobrych Książek (jak również Targami Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY) i ich organizację przejął Wrocławski Dom Literatury.

W ostatnich latach WTDK pojawiały się w różnych przestrzeniach: Muzeum Architektury, zabytkowych wnętrzach odrestaurowanego budynku dworca Wrocław Główny, Centrum Kongresowym oraz w Hali Stulecia. Rok 2016 był rekordowym pod względem wydawców i czytelników. Na płycie głównej Hali Stulecia swoje stoiska miało ponad 150 Wydawców, a odwiedziło nas niemal 60 000 osób. Targom towarzyszy bogaty program, w którym szczególne miejsce zajmują spotkania z autorami. Dzięki temu wrocławianie mieli okazję spotkać się między innymi z: Czesławem Miłoszem, Ryszardem Kapuścińskim, Tadeuszem Różewiczem, Jan Nowakiem-Jeziorańskim, Adamem Zagajewskim, ks. Janem Twardowskim, Januszem Głowackim, Swietłaną Aleksijewicz, Krystyną Siesicką, Danielem Passentem, prof. Janem Miodkiem, Lechem Janerką, prof. Jerzym Bralczykiem, Normanem Davisem, Wojciechem Jagielskim, Urszulą Kozioł, Krzysztofem Zanussim, Krzysztofem Mroziewiczem. Gośćmi Targów byli również i Hanna Krall, Martin Pollack, Chris Niedenthal, Bronisław Wildstein, Roma Ligocka, Janusz Majewski, Dorota Masłowska, Olga Tokarczuk, Paulina Wilk, Marek Krajewski, Małgorzata Musierowicz, Jacek Żakowski, Wiesław Myśliwski, a w ostatnich latach także: Andrzej Stasiuk, Filip Springer, Magdalena Grzebałkowska, Marek Niedźwiecki, Jerzy Sosnowski, Wojciech Mann, Ziemowit Szczerek, Elżbieta Baniewicz, Magdalena Zawadzka, Krystyna Sienkiewicz i Adam Wajrak.

Konkurs PIÓRO FREDRY na Wrocławskich Targach Dobrych Książek 2019

Podczas grudniowych targów zostaną przyznane dwie osobne nagrody edytorskie dla wydawców: Nagroda Edytorska Pióro Fredry 2019 (z wyłączeniem książek dla dzieci) oraz Nagroda Edytorska Dobre Strony 2019 (książka dla dzieci).

Pierwszy w kraju i jeden z największych ogólnopolski konkurs edytorski dla wydawców na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry” towarzyszy Wrocławskim Targom Dobrych Książek od samego początku. Celem Konkursu jest wskazanie i uhonorowanie najlepszych książek, które zostały wydane w Polsce w mijającym roku. Jury, w którym zasiadają przedstawiciele wielu środowisk (krytycy, naukowcy, artyści), przyznaje nagrody za wartości literackie, edukacyjne, a także wysoki poziom edytorski oraz typograficzno-artystyczny.

Nagrodami są: statuetka autorstwa wrocławskiej artystki Agnieszki Leśniak-Banasiak, a także – od 2019 roku – kwota 20 000 zł, którą wydawca musi w całości przeznaczyć na wydanie kolejnej książki. Dzięki temu Nagroda wspiera i promuje dbałość o walory edytorskie jako kluczowy element działalności wydawniczej.

Wydawcy mogą zgłaszać książki do Nagrody w terminie do 31 października 2019. Lista tytułów nominowanych zostanie ogłoszona 15 listopada, a laureatów poznamy podczas inauguracji 28 Wrocławskich Targów Dobrych Książek 5 grudnia 2019.

Od 2019 roku do Nagrody zgłaszać można wyłącznie książki przeznaczone dla dorosłych czytelników. Książki dla dzieci zgłaszać można do Nagrody Edytorskiej Dobre Strony, która również zostanie wręczona podczas 28. WTDK.

Szczegółowe informacje dotyczące tegorocznej edycji Nagrody dostępne są tutaj.

Konkurs na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry” stał się prestiżowym branżowym wyróżnieniem i wpisał się na stałe w kalendarz ważnych nagród dla wydawnictw przyznawanych w całej Polsce.

Targi Książki Wrocław 2019 – godziny otwarcia:

5 grudnia (czwartek) 12.00-19.00
6 grudnia (piątek) 11.00-20.00
7 grudnia (sobota) 11.00-20.00
8 grudnia (niedziela) 11.00-17.00

Dojazd do Hali Stulecia:

  • Tramwaje: 1, 2, 4, 10 (kierunek Biskupin)
  • Autobusy: 145 (kierunek Sępolno), 146 (kierunek Bartoszowice)

28. Wrocławskie Targi Dobrych Książek – program imprez:

Informacje zostaną podane po opublikowaniu oficjalnego programu przez organizatora.

Targi Książki Wrocław 2019 – spis wystawców:

Abino Gry i Zabawki
Adamada
Akapit Press
Albi Polska
Copernicus Center Press
Dom Spotkań z Historią
Edra Urban
Fabuła Fraza
Grupa Wydawnicza Foksal
KARAKTER
Mauko
Media Rodzina
Międzynarodowe Centrum Kultury
Monika Zawistowska / Literatura piękna
Ośrodek "Pamięć i Przyszłość"
Politechnika Wrocławska
Preston Publishing
SW Czytelnik
Telewizja Polska S.A.
Tusięczyta.pl
UNIVERSITAS
Wydawnictwo Afera
Wydawnictwo Agora
Wydawnictwo Alegoria
Wydawnictwo Arkady
Wydawnictwo AUCH
Wydawnictwo BABARYBA
Wydawnictwo BOSZ
Wydawnictwo Continuo
Wydawnictwo Czarna Owca
Wydawnictwo Czarne
Wydawnictwo Debit
Wydawnictwo Ezop
Wydawnictwo Filia
Wydawnictwo FILO
Wydawnictwo "Jedność"
Wydawnictwo Kameleon
Wydawnictwo Kinderkulka
Wydawnictwo Książkowe Klimaty, Kraina Książek
Wydawnictwo Kłobook
Wydawnictwo Literatura
Wydawnictwo LTW
Wydawnictwo Marginesy
Wydawnictwo Muzeum Miejskiego Wrocławia
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Wydawnictwo Nisza
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo Rebis
Wydawnictwo Sonia Draga
Wydawnictwo SQN
Wydawnictwo Vectra
Wydawnictwo Vesper / In Rock
Wydawnictwo VIA NOVA
Wydawnictwo W drodze
Wydawnictwo Warstwy
Wydawnictwo Widnokrąg
Wydawnictwo Wielka Litera
Wydawnictwo Zakamarki
Wydawnictwo Zielona Sowa
Wydawnictwo Znak

(mat. prasowe organizatora)

Szczegółowe informacje na temat wydarzenia znajdują się na stronie internetowej organizatora: http://www.domliteratury.wroc.pl/?fbclid=IwAR2oqEUncgYjLWpygZDOlHPk1FxELjzNPj8BPSs3JjPUW0FQroLpGZdGqWA

Więcej informacji o XXVIII Targach Książki Historycznej na stronie Wrocławskiego Domu Literatury i na stronie wydarzenia na Facebooku!

Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!

Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!


Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://histmag.org/sklep
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Mat. pras.

Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Magdalena Mikrut-Majeranek

Redaktor naczelna Histmag.org. Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury.

Prawa zastrzeżone – ten materiał jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.

Kopiowanie, przedrukowywanie (poza dozwolonymi prawnie wyjątkami) wyłącznie za zgodą redakcji: redakcja@histmag.org