Taśmy z procesu RAF odnalezione

opublikowano: 2007-08-02 12:15
wolna licencja
poleć artykuł:
Niemieccy dziennikarze dotarli do wcześniej nieznanych nagrań z procesu liderów Frakcji Czerwonej Armii (RAF), niemieckiej radykalnie lewicowej organizacji terrorystycznej.
REKLAMA

Niemieckie media podają, że chodzi o kasety magnetofonowe z nagraniami zeznań członków RAF: Andreasa Baadera, Gudruna Ensslina, Ulrike Meinhof oraz Jana-Carla Raspe. Ich proces toczył się w latach 1975–1977 w Stuttgarcie. Obok głosów oskarżonych słychać także sędziów i oskarżycieli oraz obrońców.

21 taśm zawierających około 12 godzin nagrań odnalazła ekipa telewizyjna przygotowująca film dokumentalny. Niemcy obejrzą dwie części poświęcone działalności terrorystycznej RAF we wrześniu, chociaż niewykluczone, że z powodu odkryć data premiery przesunie się.

Frakcja Czerwonej Armii (niem. Rote Armee Fraktion, w skrócie RAF) była radykalną lewicową organizacja terrorystyczną, ideologicznie związaną z marksizmem, anarchizmem i Nową Lewicą. Działała w Niemczech od lat 70. XX wieku do roku 1998. W czasie swojej ponad 20-letniej historii jej członkowie zabili kilkanaście osób. Pierwszą zbrojną akcją organizacji było uwolnienie z więzienia Andreasa Baadera 14 maja 1970 przez grupę kierowaną przez Ulrike Meinhof. Po tej akcji organizację nazywano początkowo "grupą Baader-Meinhof".

Więcej o RAF przeczytacie w tym miejscu.

Wiadomość za BBC.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paweł Rodak
Absolwent politologii i student prawa na Uniwersytecie Warszawskim, współpracował z redakcją „Życia Warszawy” i branżowego miesięcznika poświęconego samorządowi terytorialnemu „Forum Samorządowe”. Obecnie pracuje w administracji rządowej, czym, jak mówi, zdradził swoją miłość do samorządu terytorialnego. Jest fanatycznym kibicem snookera i włoskiego futbolu. Do końca 2007 roku blisko współpracował z redakcją „Histmaga”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone