Te książki zmieniają życie! Zapytaliśmy, co czytają profesjonaliści

opublikowano: 2024-05-25 15:01
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie 2024 gromadzą ludzi, którzy codziennie zawodowo zajmują się książkami. Ale co czytają po pracy? Która książka zmieniła ich życie? Od której zaczęli swoją przygodę z literaturą i co polecają? Zapytaliśmy o to przedstawicieli wybranych wydawnictw.
REKLAMA

Jaka książka zmieniła twoje życie?

„Na wschód od Edenu” to była moja książka formacyjna. Jest o kłótni dobra ze złem, walki ludzkich skłonności z cnotą.

 stwierdziła Helena Partyga z Wydawnictwa Iskry.

Gdybym miał wymienić tylko jedną wyjątkową książkę? One są jak dziewczyny – każda jest wyjątkowa! Chyba bym się nie odważył opisać tylko jednej.

powiedział nam pan Piotr z Wydawnictwa Literackiego.

Ja, jeszcze w podstawówce, przeczytałam pierwszy raz „Mitologię” Jana Parandowskiego. Wiedziałam wszystko na ten temat, nikt nie był w stanie mnie zagiąć! Nawet wkurzało mnie, że był u nas w szkole konkurs dotyczący „Mitologii” i ponieważ to był pierwszy konkurs, nauczycielki chciały, żeby to wszyscy wygrali.. Byłam zła, bo ludzie tam nic nie wiedzieli, ja wszystko wiedziałam, a był remis. Masakra! „Mitologia” to było coś, co absolutnie zmieniło moje życie. Potrafiłam ją przeczytać kilka razy z rzędu, w zasadzie cały czas ją czytałam w kółko. Później zaczęłam zbierać książki dotyczące starożytności. 

opowiadała o swojej pierwszej ważnej książce Grażyna Prusucka z Wydawnictwa Polonika.

Jedną z najważniejszych książek w moim życiu, kiedy miałem dziewiętnaście, dwadzieścia, trzydzieści lat, to była książka „Bracia Karamazow” Fiodora Dostojewskiego. I z perspektywy czasu, bo sięgnąłem po nią po czterdziestu latach, to zrobiła rzeczywiście inne wrażenie. Dlatego czasami warto sięgnąć po tę samą książkę po latach, bo mamy już inne doświadczenie i zupełnie inaczej na nią patrzymy. Dla mnie rzeczywiście wtedy ten fenomen, kiedy przestaje się wierzyć i można zabić, był bardzo ważny. Zachwyca mnie też zawsze myślenie ojca Marii Bocheńskiego, który potrafi w swoich książkach w sposób tak zwięzły, logicznie, pokazać, co jest w życiu ważne. 

wspominał Andrzej Kalinowski z Fundacji Sąsiedzi. 

Ciężkie pytanie. Myślę, że jeszcze wtedy nie było terminu young adult. To się wtedy określało chyba po prostu literaturą młodzieżową. Była taka seria powieści historycznych typu płaszcza i szpady „Przygody kapitana Alatriste” Artura Pérez-Reverte'a. To mnie tak wciągnęło, że chyba nigdy wcześniej ani później nie miałem takiego wysiadywania w Empiku i czekania na nową część, żeby mieć ją jak najszybciej i przeczytać. Ona sprawiła, że stałem się zapalonym czytelnikiem.

opowiadał Michał Michalski z wydawnictwa ArtRage.

Generalnie przepadam za pisarstwem Sándora Márai'ego. Uważam, że jest niezrównany w swojej sztuce pisarskiej i w swojej spostrzegawczości, którą płynnie przelewa na papier. Podobają mi się wszystkie jego książki i kultowy „Dziennik” oczywiście. 

mówiła nam Bożena Ławnicka z Wydawnictwa Czytelnik.

Miałem taką lekturę, do której podchodziłem parę razy, aż w końcu usiadłem i przeczytałem ją w dwa dni. To był „Ptasiek” Williama Whartona. Później w ogóle wpadłem w Whartona, były „Niezawinione śmierci”, gdzie jest opis śmierci całej jego rodziny, tego wypadku. 

opisywał Adam Górnicki z Wydawnictwa Marginesy.

Co ciekawego wydawcy polecają w swojej ofercie?

Kilkoro z wydawców zapytaliśmy również o najciekawsze propozycje z ich oferty. Co polecają? 

REKLAMA

Polecamy e-book Aleksandry Niedźwiedź – „Z czego się śmiano w średniowieczu?” :

Aleksandra Niedźwiedź
„Z czego się śmiano w średniowieczu?”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
120
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-21-1 / 978-83-65156-68-6 audiobook

Książkę można też kupić jako audiobook, w cenie 11,90 zł.

„Ludowa historia kobiet” – jedenaście autorek, jeden autor, poruszające tematy. Każdy rozdział poświęcony innemu segmentowi roli kobiety w życiu społeczeństwa. Polecam też naszą nowość „Strajk. Historia buntów pracowniczych” – od strajków w Zakładach Cegielskiego, od których już minęło 150 lat, po obecne strajki w magazynach Amazona. To zdecydowanie dobre książki.

to propozycje Olgi Łęckiej z Wydawnictwa RM. 

 Z naszej oferty natomiast polecamy „Trzeci Adam. Opowieść o mariawitach”. Jest to książka, którą czyta się jednym tchem. Nie wiem, czy ktoś inny w Polsce zebrał informacje o tym zgromadzeniu. To opowieść o zideologizowanej religijności i ludzkich namiętnościach.

zachęcała Helena Partyga z Wydawnictwa Iskry.

 Mogę polecić „Dziki Wschód. Transformacja po Polsku 1986-1993”, w taki reportażowy sposób pokazana transformacja ustrojowa Polski na przełomie lat 80. i 90.  

mówił pan Piotr z Wydawnictwa Literackiego, który polecił również „Oczy Mony” Thomasa Schlessera, o której opowiadał:

Książka, która już powoli staje się bestsellerem. To poruszająca historia o dziesięcioletniej dziewczynce, która traci wzrok. Jej dziadek ma plan, żeby przed utratą wzroku opowiedzieć jej historię obrazów, znajdujących się w największych francuskich muzeach. Z tą książką można wręcz jechać do Paryża, przygotować się z nią do zwiedzania. Ma nietypową, rozkładaną okładkę, gdzie można zobaczyć wszystkie wspominane w treści obrazy. Wiem, że ludzie czytając tę książkę, chcą się potem dowiedzieć więcej o tych obrazach, szukają w Internecie.

Andrzej Kalinowski polecił nam też coś z oferty Fundacji Sąsiedzi:

Fundacja wydała nową historię Białorusi. Dlaczego to ważna książka? My zapominamy, że kilka lat temu mieliśmy olbrzymią emigrację białoruską. Mnóstwo ludzi, którzy chcieli wolności, musiało uciekać. I chcą znać prawdę. Tak dużo nowych faktów, dokumentów wyszło na światło dzienne, że przygotowaliśmy „Historię Białorusi XX-XXI wieku”. Jest tu zupełnie inne spojrzenie na II wojnę światową, pokazane fakty współczesne. Ludzie się dziwią „Białorusini? W takiej ilości?” Okazuje się, że kiedy do Polski przybywa 200 tysięcy migrantów, potrafimy tego nie zauważyć.
Każdy wydaje jakieś zaskakujące książki. Książka, która u nas się cały czas najlepiej sprzedaje, to jest „Pojedynek z ptakami. Warsztat i przygody fotografów przyrody”. Warszawiacy uciekli nad Biebrzę i żeby opisać jakiegoś ptaka, to oni wprowadzają najpierw: jak robią czatownię, jak się przygotowują do tego, żeby nie spłoszyć. Całe historie, też często zabawne. Jak im się już udaje, to pokazują zdjęcia tego ptaka i wreszcie pokazują zwyczaje tego ptaka. Zupełnie inna rzecz, dla ludzi, którzy lubią też fotografować, to jest niesamowita opowieść!
Mamy w ofercie bardzo fajną serię historyczną, prowadzoną przez naszego redaktora. To są wznowienia książek w ładnej, dobrze opracowanej serii. Cieszą się dużym zainteresowaniem. To samo dotyczy „Jednego dnia w starożytnym Rzymie” Alberto Angeli, którą dodrukowujemy dosyć często. Wchodzimy z nowymi książkami japońskich autorów. Wydajemy też Ryszarda Kapuścińskiego, on cały czas cieszy się popularnością.

mówiła nam Bożena Ławnicka z Wydawnictwa Czytelnik.

Z naszych książek teraz polecam „Siedem księżyców Maalego Almeidy”, opowieść o wojnie na Sri Lance. No i oczywiście Wojciech Chmielarz. Ja lubię Chmielarza. Wszystko Chmielarza! <śmiech>

proponował Adam Górnicki z Wydawnictwa Marginesy.

A jaka książka była wyjątkowa dla Ciebie? Koniecznie poleć jakąś świetną pozycję innym czytelnikom w komentarzu!

Zobacz też:

POLECAMY

Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!

Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!

Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://sklep.histmag.org/

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mateusz Balcerkiewicz
Redaktor naczelny portalu Histmag.org, kustosz Archiwum Akt Nowych w Warszawie, absolwent historii na Uniwersytecie Warszawskim. Redaktor naukowy i współtwórca portalu 1920.gov.pl. Hobbystycznie członek grupy rekonstrukcyjnej Towarzystwo Historyczne "Rok 1920" oraz gitarzysta.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone