Te piosenki zna każdy! Jak powstały największe przeboje w historii? [Video]

opublikowano: 2023-11-13 19:07
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
"Hey Jude", "We are the world", "Sexual Healing"... Niezależnie od preferencji muzycznych te piosenki zna praktycznie każdy – nie tylko dlatego, że są klasykami swoich gatunków, ale i dlatego, że na trwałe wpisały się do popkultury, a niektóre z nich prawdziwie zmieniły świat. Zastanawialiście się kiedyś, jak powstawały takie przeboje? O tym dowiecie się z materiału opublikowanego na kanale ciekawehistorie.
REKLAMA
Zdjęcie promocje singla, 1985 r. (fot. Henry Diltz)
Nadchodzi taki czas, w którym stajemy się wrażliwi na pewne wołanie. Kiedy świat musi stać się jednością. Są gdzieś umierający ludzie. Pora podać im swoją pomocną dłoń. Najwspanialszy ze wszystkich możliwych darów.

Ciężko czytać te słowa bez linii melodycznej pojawiającej się niemal automatycznie w głowie i gęsiej skórki na rękach – zwłaszcza gdy zna się okoliczności stworzenia tego utworu. 

Jest rok 1985, dokładnie noc 28 stycznia. Kilka godzin wcześniej odbyła się ceremonia rozdania American Music Awards – nagród dla najlepszych artystów muzycznych danego roku. Dzięki temu udało się zgromadzić ich wszystkim w jednym miejscu – po odebraniu wyróżnień jadą do studia, by nagrać charytatywny singiel, który wkrótce zostanie przebojem roku, zdobędzie dwie nagrody Grammy i – co w tym przypadku ważniejsze – przyniesie miliony dolarów zysku na pomoc dla głodujących w Afryce.

Pomysłodawcą stworzenia tego utworu był Harry Belafonte, zadania napisania tekstu podjęli się Michael Jackson i Lionel Richie. W przedsięwzięcie zaangażowało się ponad 40 światowej sławy artystów. Po kilku podejściach nagrania zostały zakończone, ale nie był to koniec. Najważniejsza praca nad utworem dopiero się zaczęła. 

Jesteście ciekawi, jak zza kulis wyglądała produkcja tego przeboju? Komu Paul McCartney zadedykował swą rockową balladę „Hey Jude” (która początkowo nosiła inny tytuł!) i dlaczego wcale nie jest ona tak beztroska w przekazie, jak mogłoby się wydawać po linii melodycznej? I jak Michael Jackson wymyślał swoje nieśmiertelne hity? Koniecznie zajrzyjcie do materiału opublikowanego na kanale ciekawehistorie!

Video dostępne poniżej: 

Zobacz też: 

Polecamy e-book Michała Rogalskiego – „Bohaterowie popkultury: od Robin Hooda do Rambo”

Michał Rogalski
„Bohaterowie popkultury: od Robin Hooda do Rambo”
cena:
Wydawca:
Michał Świgoń PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Liczba stron:
87
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-06-8
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone