„Teheran, Jałta i Poczdam - konferencje, na których zdecydowano o losach Polski” – „Rzecz Historyczna” Muzeum Historii Polski

opublikowano: 2023-12-21 06:00
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Dlaczego historia ma znaczenie? To wyjaśnia nowy projekt Muzeum Historii Polski. „Rzecz Historyczna” to seria opowieści o najważniejszych wydarzeniach z dziejów naszego kraju. Na poważnie i profesjonalnie, ale bez grama nudy!
REKLAMA
Fot. Screenshot z kanału YouTube Muzeum Historii Polski w Warszawie 

Premierowe odcinki „Rzeczy Historycznej” znajdziecie co dwa tygodnie na kanale Muzeum Historii Polski na YouTube, zawsze we środy o godzinie 15.00. Dziś zapraszamy do obejrzenia odcinka pt. „Teheran, Jałta i Poczdam - konferencje, na których zdecydowano o losach Polski”

Kto i kiedy tak naprawdę zadecydował o tym, że Polska po II wojnie światowej trafiła pod radziecki but? Czy to Stalin okazał się geniuszem, który wymanewrował najtęższych zachodnich mężów stanu? Czy też Brytyjczycy i Amerykanie byli po prostu naiwni? A może zwyczajnie nielojalni wobec państwa, będącego pierwszą i największą ofiarą III Rzeszy?

Pierwsza z trzech wielkich konferencji miała miejsce w Teheranie pod koniec listopada 1943 roku. Ustalono wówczas, że Polska wpada w sowiecką strefę wpływów i traci swoje wschodnie ziemie. W Jałcie zaakceptowano wprowadzenie w Polsce zasad tzw. „demokracji ludowej”, zaś w Poczdamie zatwierdzono obecność Armii Czerwonej na jej terytorium.

Czy miejscem sprzedania Polski Sowietom była Jałta? Czy może już wtedy karty dawno były rozdane, bo kluczowe rozstrzygnięcia zapadły wcześniej? Jeżeli tak, to gdzie i dlaczego? Jak ocenić postawę Winstona Churchilla i Franklina D. Roosevelta? Czy Stalin rzeczywiście ich ograł?

W tym odcinku Rzeczy Historycznej przeanalizujemy spotkania Wielkiej Trójki i podążymy przez meandry dyplomacji i to niestety takie, po których Polska wylądowała na historycznej mieliźnie.

Zapraszamy do oglądania „Rzeczy Historycznej” na kanale YouTube Muzeum Historii PolskiTo cykl, w którym w popularnej formie opowiadamy o historii. Sięgamy do tematów interesujących, niekiedy kontrowersyjnych, ale zawsze: ważnych. Przypomnimy niezwykłe postaci, niecodzienne wydarzenia i próbujemy zrozumieć, dlaczego historia ma dla nas znaczenie dziś.

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone