Terry Deary – „Ci rewelacyjni Grecy. Strrraszna historia” – recenzja i ocena

opublikowano: 2018-10-15, 08:00
wolna licencja
Pamiętacie książki z serii „Strrraszna Historia”? Jeżeli nie, to czas najwyższy nadrobić zaległości!
reklama

Terry Deary – „Ci rewelacyjni Grecy. Strrraszna historia” – recenzja i ocena

Terry Deary
„Ci rewelacyjni Grecy. Strrraszna historia”
nasza ocena:
9/10
cena:
16,99 zł
Podajemy sugerowaną cenę detaliczną z dnia dodania produktu do naszej bazy. Użyj przycisku, aby przejść do sklepu — tam poznasz aktualną cenę produktu. Szczęśliwie zwykle jest niższa.
Okładka:
miękka
Data i miejsce wydania:
2018
Premiera:
22.08.2018

Publikowana w Wielkiej Brytanii od 1993 roku seria Strraszna Historia (ang. Horrible Histories) to jedna z najbardziej poczytnych kolekcji książek historycznych dla dzieci i młodzieży. Książki te zostały przetłumaczone na ponad trzydzieści języków i rozeszły się w nakładzie kilkudziesięciu milionów egzemplarzy. W moje ręce trafiła niedawno jedna z części tej serii, poświęcona starożytnym Grekom. Pozycja „Ci rewelacyjni Grecy” ukazała się nakładem wydawnictwa Egmont, a tłumaczenia dokonał Jarosław Kilian.

Głównym celem powstania tej publikacji było przybliżenie młodym czytelnikom historii Hellenów, ale także realiów epoki. Już rzut oka na spis treści pozwala stwierdzić, że Terry Deary podszedł do zagadnienia bardzo sumiennie i książka porusza wiele elementów z dziejów antycznych Greków. Oczywiście ograniczona objętość (128 stron) i popularyzatorski charakter publikacji spowodowały mocne okrojenie prezentowanych na jej kartach treści. Co ciekawe – autor traktuje historię polityczną jedynie jako tło dla opisania osiągnięć cywilizacyjnych i kulturalnych starożytnych Greków. Zabieg ten zdaje się być ukłonem w kierunku młodych odbiorców tej publikacji – zapamiętanie dat, imion, miejsc bitew i innych niuansów składających się na proces dziejowy stanowi wszak główny „problem” dzieci i młodzieży z historią, jako przedmiotem szkolnym.

Książka rozpoczyna się od krótkiego spojrzenia na chronologię starożytnej Hellady. Autor zestawił w kalendarium trzydzieści jeden wydarzeń od okresu rozwoju kultury minojskiej do roku 393 n.e., kiedy to cesarz Teodozjusz zakazał urządzania igrzysk olimpijskich, będących zdaniem autora jednym z głównych „darów” Hellenów dla nas – ludzi współczesnych. Następnie przedstawiona czytelnikowi zostaje mitologia grecka, jednak w bardzo okrojonym zakresie – autor ograniczył się w zasadzie do mitu o Kronosie i Zeusie oraz przybliżenia najważniejszych bóstw helleńskich.

reklama

Na kartach kolejnych rozdziałów zaprezentowano czytelnikowi historię Troi, narodziny greckiej literatury, skoncentrowano się na moment na porównaniu Aten i Sparty, następnie opowiedziano historię najazdu Persów, wojny peloponeskiej, wyprawy Aleksandra Wielkiego, by ostatecznie przejść do zagadnień związanych z życiem codziennym. Nie mogło oczywiście obejść się bez wspomnienia o Rzymianach (epilog), którzy zakończyli zdaniem autora okres chwały niepodległej starożytnej Grecji.

W omawianej książce ilość szczegółów dotyczących historii politycznej oczywiście nie poraża, pełna jest ona jednak ciekawostek i zagadek, które w zasadzie wypełniają częstokroć całe strony. Trzeba mieć na uwadze, iż książka skierowana jest przede wszystkim do dzieci, co z góry determinuje luki i uproszczenia w przedstawianiu faktów. Atrakcyjna forma ułatwia jednak utrzymanie zainteresowania czytelnika i pozytywnie wpływa na przyswajanie wiedzy. Osobnym tematem powinny być tutaj materiały ilustracyjne – pojedyncze rysunki oraz całe, wielokomórkowe komiksy autorstwa Martina Browna. Te przepełnione humorem grafiki nie pozwalają na wypuszczenie książki z dłoni i nie raz wywołują uśmiech na twarzy.

Atrakcyjna forma to bez wątpienia główny atut pracy Terry’ego Deary. Biorąc pod uwagę popularyzatorski charakter omawianej pracy oraz krąg odbiorców, do którego jest ona skierowana, należy wybaczyć jej ogólnikowe podejście do prezentowanych zagadnień. Jest to bez wątpienia książka godna polecenia i zasługująca na uwagę. Szczególnie ludzi młodych, choć nie tylko.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Terry’ego Deary – „Ci rewelacyjni Grecy. Strrraszna historia” – bezpośrednio od jej wydawcy, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz jego działalność lub w wybranych księgarniach internetowych:

reklama
Komentarze
o autorze
Mateusz Okoński
Ukończył studia w zakresie historii na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie oraz studia w zakresie archeologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zainteresowany historią starożytną, ze szczególnym uwzględnieniem religii, obyczajów i kultury materialnej ludów barbarzyńskich.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone