To był jeden z najważniejszych sukcesów Kedywu! Archiwum Akt Nowych upamiętnia 80. rocznicę akcji na Kutscherę

opublikowano: 2024-02-05, 09:02 — aktualizowano: 2024-02-05, 07:58
wszelkie prawa zastrzeżone
1 lutego 1944 roku oddział specjalny AK „Pegaz” wykonał wyrok śmierci na Franzu Kutscherze – dowódcy SS i Policji na dystrykt warszawski Generalnego Gubernatorstwa oraz zbrodniarzu odpowiedzialnym za masowe łapanki i egzekucje na ulicach Warszawy. Dokumenty dotyczące akcji znajdują się w Archiwum Akt Nowych.
reklama
Na ilustracji: Fragment raportu Stanisława Huskowskiego ps. „Ali” – zastępcy dowódcy akcji na F. Kutscherę, z jej przygotowań i przebiegu; AAN, Armia Krajowa, sygn. VIII-22. W okręgu: Zdjęcie z pogrzebu F. Kutschery; AAN, Akta Piotra Stachiewicza, sygn. 131.

Franz Kutschera był następcą odpowiedzialnego za likwidację getta warszawskiego Jürgena Stroopa. Wprowadził w Warszawie wymierzony w ludność cywilną terror na niespotykaną dotąd skalę, który w założeniu miał zdusić działalność polskiego podziemia – łapanki, egzekucje uliczne bez pozorowanego nawet sądu i wywózki do obozów koncentracyjnych. Za te działania Kierownictwo Walki Podziemnej w listopadzie 1943 roku wydało na Kutscherę wyrok śmierci. Po trwającym kilka miesięcy rozpoznaniu i przygotowaniu, 1 lutego 1944 roku egzekucję w warszawskich Alejach Ujazdowskich przeprowadził oddział specjalny „Pegaz”. Akcja, mimo strat w oddziale, zakończyła się sukcesem. Z uznaniem o sposobie jej przeprowadzenia wyrażali się nawet sami Niemcy – przełożony Kutschery Wilhelm Koppe na posiedzeniu rządu Generalnego Gubernatorstwa określił ją mianem „koronkowej roboty”.

Archiwum Akt Nowych upamiętniło wydarzenie, przygotowując wystawę online, prezentującą wybrane dokumenty dotyczące akcji. Przeprowadziło także transmitowaną w serwisie YouTube dyskusję panelową, podczas której dyrektor Archiwum Akt Nowych Mariusz Olczak rozmawiał o akcji na Kutscherę oraz o stanie badań nad jej przebiegiem z dr. Andrzejem Chmielarzem, dr. Henrykiem Piskunowiczem oraz dr. Pawłem Makowcem.

Wystawę online można zobaczyć TUTAJ

Dyskusji panelowej można posłuchać poniżej:

Polecamy e-book Darii Czarneckiej – „Przewodnik po Polskim Państwie Podziemnym 1939-45”

Daria Czarnecka
„Przewodnik po Polskim Państwie Podziemnym 1939-45”
cena:
11,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
117
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-27-3
reklama
Komentarze
o autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone