To był jeden z najważniejszych sukcesów Kedywu! Archiwum Akt Nowych upamiętnia 80. rocznicę akcji na Kutscherę

opublikowano: 2024-02-05 09:02— aktualizowano: 2024-02-05 07:58
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
1 lutego 1944 roku oddział specjalny AK „Pegaz” wykonał wyrok śmierci na Franzu Kutscherze – dowódcy SS i Policji na dystrykt warszawski Generalnego Gubernatorstwa oraz zbrodniarzu odpowiedzialnym za masowe łapanki i egzekucje na ulicach Warszawy. Dokumenty dotyczące akcji znajdują się w Archiwum Akt Nowych.
REKLAMA
Na ilustracji: Fragment raportu Stanisława Huskowskiego ps. „Ali” – zastępcy dowódcy akcji na F. Kutscherę, z jej przygotowań i przebiegu; AAN, Armia Krajowa, sygn. VIII-22. W okręgu: Zdjęcie z pogrzebu F. Kutschery; AAN, Akta Piotra Stachiewicza, sygn. 131.

Franz Kutschera był następcą odpowiedzialnego za likwidację getta warszawskiego Jürgena Stroopa. Wprowadził w Warszawie wymierzony w ludność cywilną terror na niespotykaną dotąd skalę, który w założeniu miał zdusić działalność polskiego podziemia – łapanki, egzekucje uliczne bez pozorowanego nawet sądu i wywózki do obozów koncentracyjnych. Za te działania Kierownictwo Walki Podziemnej w listopadzie 1943 roku wydało na Kutscherę wyrok śmierci. Po trwającym kilka miesięcy rozpoznaniu i przygotowaniu, 1 lutego 1944 roku egzekucję w warszawskich Alejach Ujazdowskich przeprowadził oddział specjalny „Pegaz”. Akcja, mimo strat w oddziale, zakończyła się sukcesem. Z uznaniem o sposobie jej przeprowadzenia wyrażali się nawet sami Niemcy – przełożony Kutschery Wilhelm Koppe na posiedzeniu rządu Generalnego Gubernatorstwa określił ją mianem „koronkowej roboty”.

Archiwum Akt Nowych upamiętniło wydarzenie, przygotowując wystawę online, prezentującą wybrane dokumenty dotyczące akcji. Przeprowadziło także transmitowaną w serwisie YouTube dyskusję panelową, podczas której dyrektor Archiwum Akt Nowych Mariusz Olczak rozmawiał o akcji na Kutscherę oraz o stanie badań nad jej przebiegiem z dr. Andrzejem Chmielarzem, dr. Henrykiem Piskunowiczem oraz dr. Pawłem Makowcem.

Wystawę online można zobaczyć TUTAJ

Dyskusji panelowej można posłuchać poniżej:

Polecamy e-book Darii Czarneckiej – „Przewodnik po Polskim Państwie Podziemnym 1939-45”

Daria Czarnecka
„Przewodnik po Polskim Państwie Podziemnym 1939-45”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
117
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-27-3
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone