„To byli celebryci, idole tego czasu”. Kacper Nowak o konkwistadorach w audycji PR4!

opublikowano: 2021-07-07 15:54
wolna licencja
poleć artykuł:
Wzniosłe hasła i brutalność epoki konkwistadorów były tematem audycji PR4 „Zaklinacze czasu”, której gościem był Kacper Nowak – autor e-booka „Konkwista. W imię Boga, złota i Hiszpanii”. Jak wyglądały podboje Ameryk na przełomie XV i XVI w.? Jak traktowano konkwistadorów w ich krajach ojczystych, a jak na podbijanych przez nich ziemiach? Posłuchajcie audycji!
REKLAMA
Pedro de Valdivia zakłada Santiago (obraz Pedro Liry), domena publiczna

Konkwista to hiszpańskie i portugalskie wyprawy zbrojne, podejmowane od końca XV wieku w celu podboju nowo odkrytych terytoriów zamorskich. Oficjalnym powodem podbojów było szerzenie religii chrześcijańskiej wśród rdzennych mieszkańców. W istocie było to rozszerzenie władzy monarchii oraz wzbogacanie się poprzez grabież i zdobywanie siły roboczej. Dla bezrobotnej od pewnego czasu szlachty konkwista oznaczała nowe zajęcie, możliwość wzbogacenia się licznymi łupami, a także możliwość przeżycia przygód. Konsekwencjami konkwisty było brutalne wytępienie wielu plemion oraz zniszczenie cywilizacji Azteków i Inków.

Z jakich etapów składały się wyprawy konkwistadorów? Czy byli oni kontrolowani przez Królestwo Hiszpanii? Jak wielką rolę podczas konkwisty pełniły wojny domowe wewnątrz rdzennych plemion? Odpowiedzi na te pytania udzielił gość audycji Kacper Nowak – autor e-booka „Konkwista. W imię Boga, złota i Hiszpanii”.

Całej audycji (początki poszczególnych wypowiedzi: 3'12", 10'34", 22'22", 32') możesz posłuchać TUTAJ!

Polecamy e-book Kacpra Nowaka – „Konkwista. W imię Boga, złota i Hiszpanii”

Kacper Nowak
„Konkwista. W imię Boga, złota i Hiszpanii”
cena:
16,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
242
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-42-6
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone