Toruń pod lupą

opublikowano: 2007-08-31 05:40
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Dzięki zabiegom prezydenta miasta oraz rektora UMK naukowcy powtórnie przyjrzą się Toruniowi. Celem jest odkrycie nieznanej historii miasta.
REKLAMA

Pracami naukowymi będzie kierować zespół złożony z archeologów, historyków, demografów oraz przedstawicieli nauk przyrodniczych. Taka interdyscyplinarność pozwala na wielopłaszczyznową i szczegółową analizę badawczą.

Podobne badania prowadzone są w innych miastach Polski – Poznaniu, Wrocławiu czy Szczecinie. Porozumienie zawarte między prof. Andrzejem Jamiołkowskim (rektorem UMK) a Michałem Zaleskim (prezydentem miasta) daje gwarancję, że również Toruń dołączy do tego grona.

Pod lupą naukowców znajdą się m.in. szlaki komunikacyjne, cmentarze, klasztory, demografia oraz układ przestrzenny grodu, zarówno tego drewnianego, jak i murowanego.

A jest się czemu przyglądać. Od 1997 r. zabytki Torunia widnieją na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Głównym hasłem turystycznym miasta są słowa: „Toruń – Gotyk na dotyk”. Nie bez powodu. W Toruniu znajduje się największa, po Krakowie, liczba autentycznych zabytków sztuki i architektury gotyckiej w Polsce.

– Od wielu lat zabiegaliśmy o opracowanie systemu, który pozwoliłby nam odkryć niezbadane tajemnice naszego miasta - mówi prof. Jadwiga Chudziakowa, kierownik Zespołu do Badań Średniowiecznego i Nowożytnego Torunia. – Może to dziwić, ale my wciąż mało wiemy o Toruniu, o początkach miasta i jego rozwoju – dodaje.

Wyniki badań zostaną opublikowane. Prace naukowe i popularno-naukowe będą uzupełniać wystawy, których organizacji podejmie się Muzeum Okręgowe w Toruniu.

źródło: www.torun.pl

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Renata Pernak
Studentka IV roku kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Poznańskiego Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów Kulturoznawstwa. Współpracowała z Wielkopolskim Towarzystwem Kulturalnym zajmującym się wspieraniem inicjatyw mających na celu utrzymanie tożsamości regionalnej. Z magazynem historyczno-społeczno-kulturalnym „Histmag.org” ściśle związana od sierpnia 2006 do końca 2007 roku. Obecnie zgłębia tajniki muzealnictwa, wystawiennictwa i historii sztuki, od lat utrzymując, że muzeum to jej drugi dom.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone