Toruński zamek oblężony – relacja z inscenizacji „Rok 1410 – bitwa o zamek toruński”

opublikowano: 2010-08-21 00:15
wolna licencja
poleć artykuł:
8 sierpnia 2010 roku odbyła się czwarta spośród inscenizacji zaplanowanych i zorganizowanych przez toruńskie Centrum Kultury Zamek Krzyżacki. Zatytułowano ją „Rok 1410 – bitwa o zamek toruński”.
REKLAMA

Udział w niej wzięli: aktorzy z Teatru Wiczy w Toruniu oraz rycerze z: Bractwa Rycerzy Chorągwi Toruńskiej, Roty Zbrojnej Grodu Lubicz, Najemnej Kompanii Toruńskiej, Bractwa Miecza i Kuszy z Włocławka, Bractwa Rycerskiego Herbu Tur z Chojnic, Chorągwi Zaciężnej Trzy Miecze, Drużyny Rycerskiej Komturii Ostródzkiej, Bractwa Rycerskiego Komturii Grudziądzkiej, Bractwa Rycerskiego Zamku Radzyńskiego, Chorągwi Zaciężnej Ziemi Radziejowskiej, Bractwa Rycerzy Ziemi Sztumskiej, Komandorii Joannitów Zamku Bierzgłowskiego, Chorągwi Pieszej Grodu Bydgoskiego Biały Gryf, Poczet Rycerski Mateusza Herbu Pobóg i inni. Za efekty pirotechniczne odpowiedzialny był Robert Murawski.

Inscenizacja zatytułowana była „Rok 1410 – bitwa o zamek toruński” i dotyczyła wydarzeń związanych bezpośrednio z konsekwencjami przegranej dla strony krzyżackiej bitwy pod Grunwaldem.

Impreza rozpoczęła się przemarszem wojsk krzyżackich i polskich spod zamku krzyżackiego w Toruniu na Rynek Staromiejski. Pod ratuszem byliśmy świadkami decyzji rajców miejskich o poddaniu miasta pod opiekę króla polskiego Władysława Jagiełły. Pod ratusz przybył również rycerz krzyżacki niosący wiadomość od Henryka von Plauen.

Krzyżacy maszerują przez starówkę (fot. Dariusz Glinkau, Centrum Kultury Zamek Krzyżacki)

Później akcja toczyła się szybciej: jeden z mieszczan przyniósł wieść o przybyciu do miasta wojsk komtura bałgijskiego, Polacy wycofali się na zamek, Krzyżacy podążyli za nimi. Obie armie spotkały się w fosie, gdzie rozegrała się bitwa. Wojska dowodzone przez Zbigniewa z Brzezia wykonały odwrót i skryły się za bramą zamku. Komtur bałgijski również przybył pod zamek i nakazał oblężenie.

Bitwa w fosie (fot. Dariusz Glinkau, Centrum Kultury Zamek Krzyżacki)
Obie strony poniosły straty w ludziach (fot. Dariusz Glinkau, Centrum Kultury Zamek Krzyżacki)
Polacy wycofują się na zamek (fot. Dariusz Glinkau, Centrum Kultury Zamek Krzyżacki)

Rozpoczął się finał inscenizacji, zapoczątkowany przez ostrzał artyleryjski. Doszło do finalnej potyczki przed bramą zamku oraz szturmu na mury, a wszystko okraszone było popisami pirotechnicznymi. Bitwa skończyła się, Polacy i Krzyżacy zawarli rozejm, zaś rada miasta Torunia jeszcze raz wkroczyła do akcji, decydując, iż żadna z dwóch armii nie zostanie wpuszczona do miasta.

Starcie na murach (fot. Dariusz Glinkau, Centrum Kultury Zamek Krzyżacki)

Całości inscenizacji towarzyszyła magia – zwłaszcza maszerujące w szyku wojska krzyżackie i głos rozkazujący zakrzyknąć „po trzykroć chwała zakonowi” sprawiały, że przenosiliśmy się w czasie o 600 lat wstecz. Do plusów zaliczyć można także wspaniałą grę aktorską artystów z Teatru Wiczy, którzy po raz kolejny wspierali odtwórców swoim profesjonalizmem. Świetnie spisali się artylerzyści i pirotechnik, a także rycerze walczący w fosie i pod bramą zamku. Pogratulować należy również autorowi scenariusza, Piotrowi Pietruckiemu oraz Centrum Kultury Zamek Krzyżacki, które doskonale przygotowało imprezę.

REKLAMA

Niestety, obok pochwał muszą paść również słowa nagany. Kieruję je przede wszystkim w stronę łuczników, którzy strzelali pacynkami w stronę publiczności. Zauważyć też można było brak zgrania między artylerią i pirotechnikiem, a część uczestników przybyła z uzbrojeniem nie do końca pasującym do okresu, w którym rozgrywała się ta bitwa.

Całe szczęście te drobne niedociągnięcia nie popsuły widowiska, które zgromadziło na Rynku Staromiejskim i pod murami zamku całkiem pokaźne tłumy. Mam nadzieję, że za rok na kolejnej inscenizacji zjawi się jeszcze więcej widzów, jeszcze więcej odtwórców i będzie jeszcze więcej pozytywów do pochwalenia.

Tłumy widzów oczekujące przed zamkiem na bitwę (fot. Dariusz Glinkau, Centrum Kultury Zamek Krzyżacki)

Inne relacje z rekonstrukcji historycznych

600. rocznica bitwy pod Grunwaldem na portalu Histmag.org:

Redakcja: Roman Sidorski

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Ewa Iwaniec
Studentka historii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się średniowieczem, szeroko pojętą fantastyką i sportem. Moderator naszego forum dyskusyjnego

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone