Autor: Ewa Iwaniec
Tagi: Historia wojskowości, Reportaże/relacje, Rekonstruktorzy, Późne średniowiecze, Pomorze i Kujawy, Polska
Opublikowany: 2010-08-21 01:15
Licencja: wolna licencja

Toruński zamek oblężony – relacja z inscenizacji „Rok 1410 – bitwa o zamek toruński”

8 sierpnia 2010 roku odbyła się czwarta spośród inscenizacji zaplanowanych i zorganizowanych przez toruńskie Centrum Kultury Zamek Krzyżacki. Zatytułowano ją „Rok 1410 – bitwa o zamek toruński”.

Udział w niej wzięli: aktorzy z Teatru Wiczy w Toruniu oraz rycerze z: Bractwa Rycerzy Chorągwi Toruńskiej, Roty Zbrojnej Grodu Lubicz, Najemnej Kompanii Toruńskiej, Bractwa Miecza i Kuszy z Włocławka, Bractwa Rycerskiego Herbu Tur z Chojnic, Chorągwi Zaciężnej Trzy Miecze, Drużyny Rycerskiej Komturii Ostródzkiej, Bractwa Rycerskiego Komturii Grudziądzkiej, Bractwa Rycerskiego Zamku Radzyńskiego, Chorągwi Zaciężnej Ziemi Radziejowskiej, Bractwa Rycerzy Ziemi Sztumskiej, Komandorii Joannitów Zamku Bierzgłowskiego, Chorągwi Pieszej Grodu Bydgoskiego Biały Gryf, Poczet Rycerski Mateusza Herbu Pobóg i inni. Za efekty pirotechniczne odpowiedzialny był Robert Murawski.

Inscenizacja zatytułowana była „Rok 1410 – bitwa o zamek toruński” i dotyczyła wydarzeń związanych bezpośrednio z konsekwencjami przegranej dla strony krzyżackiej bitwy pod Grunwaldem.

Impreza rozpoczęła się przemarszem wojsk krzyżackich i polskich spod zamku krzyżackiego w Toruniu na Rynek Staromiejski. Pod ratuszem byliśmy świadkami decyzji rajców miejskich o poddaniu miasta pod opiekę króla polskiego Władysława Jagiełły. Pod ratusz przybył również rycerz krzyżacki niosący wiadomość od Henryka von Plauen.

Krzyżacy maszerują przez starówkę (fot. Dariusz Glinkau, Centrum Kultury Zamek Krzyżacki)

Później akcja toczyła się szybciej: jeden z mieszczan przyniósł wieść o przybyciu do miasta wojsk komtura bałgijskiego, Polacy wycofali się na zamek, Krzyżacy podążyli za nimi. Obie armie spotkały się w fosie, gdzie rozegrała się bitwa. Wojska dowodzone przez Zbigniewa z Brzezia wykonały odwrót i skryły się za bramą zamku. Komtur bałgijski również przybył pod zamek i nakazał oblężenie.

Bitwa w fosie (fot. Dariusz Glinkau, Centrum Kultury Zamek Krzyżacki)

Obie strony poniosły straty w ludziach (fot. Dariusz Glinkau, Centrum Kultury Zamek Krzyżacki)

Polacy wycofują się na zamek (fot. Dariusz Glinkau, Centrum Kultury Zamek Krzyżacki)

Rozpoczął się finał inscenizacji, zapoczątkowany przez ostrzał artyleryjski. Doszło do finalnej potyczki przed bramą zamku oraz szturmu na mury, a wszystko okraszone było popisami pirotechnicznymi. Bitwa skończyła się, Polacy i Krzyżacy zawarli rozejm, zaś rada miasta Torunia jeszcze raz wkroczyła do akcji, decydując, iż żadna z dwóch armii nie zostanie wpuszczona do miasta.

Starcie na murach (fot. Dariusz Glinkau, Centrum Kultury Zamek Krzyżacki)

Całości inscenizacji towarzyszyła magia – zwłaszcza maszerujące w szyku wojska krzyżackie i głos rozkazujący zakrzyknąć „po trzykroć chwała zakonowi” sprawiały, że przenosiliśmy się w czasie o 600 lat wstecz. Do plusów zaliczyć można także wspaniałą grę aktorską artystów z Teatru Wiczy, którzy po raz kolejny wspierali odtwórców swoim profesjonalizmem. Świetnie spisali się artylerzyści i pirotechnik, a także rycerze walczący w fosie i pod bramą zamku. Pogratulować należy również autorowi scenariusza, Piotrowi Pietruckiemu oraz Centrum Kultury Zamek Krzyżacki, które doskonale przygotowało imprezę.

Niestety, obok pochwał muszą paść również słowa nagany. Kieruję je przede wszystkim w stronę łuczników, którzy strzelali pacynkami w stronę publiczności. Zauważyć też można było brak zgrania między artylerią i pirotechnikiem, a część uczestników przybyła z uzbrojeniem nie do końca pasującym do okresu, w którym rozgrywała się ta bitwa.

Całe szczęście te drobne niedociągnięcia nie popsuły widowiska, które zgromadziło na Rynku Staromiejskim i pod murami zamku całkiem pokaźne tłumy. Mam nadzieję, że za rok na kolejnej inscenizacji zjawi się jeszcze więcej widzów, jeszcze więcej odtwórców i będzie jeszcze więcej pozytywów do pochwalenia.

Tłumy widzów oczekujące przed zamkiem na bitwę (fot. Dariusz Glinkau, Centrum Kultury Zamek Krzyżacki)

Inne relacje z rekonstrukcji historycznych

600. rocznica bitwy pod Grunwaldem na portalu Histmag.org:

Redakcja: Roman Sidorski

Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Ewa Iwaniec
Studentka historii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się średniowieczem, szeroko pojętą fantastyką i sportem. Moderator naszego forum dyskusyjnego

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Magdalena Mikrut-Majeranek
redaktor naczelna
redakcja@histmag.org
telefon: 796 418 763
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy