Treść testamentu papieża Franciszka

opublikowano: 2025-04-22, 07:34
wszelkie prawa zastrzeżone
Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej podało ostatnią wolę papieża Franciszka. Publikujemy treść testamentu Ojca Świętego.
reklama
Papież Franciszek podczas wizyty w Korei w 2014 roku, fot. Korean Culture and Information Service

W imię Trójcy Przenajświętszej. Amen.

Czując, że zbliża się zmierzch mojego ziemskiego życia i z mocną nadzieją Życia Wiecznego, chcę wyrazić moją ostatnią wolę odnośnie mojego miejsca pochówku.

Zawsze powierzałem moje życie oraz kapłańską i biskupią posługę Matce Naszego Pana, Najświętszej Maryi. Dlatego proszę, aby moje doczesne szczątki, oczekujące dnia zmartwychwstania, złożono w Bazylice Papieskiej Matki Bożej Większej.

Chciałbym, aby moja ostatnia ziemska podróż dobiegła końca dokładnie w tym wiekowym maryjnym przybytku, gdzie przychodziłem modlić się na początku i na koniec każdej Podróży Apostolskiej, by z ufnością powieżyć moje intencje Niepokalanej Matce i aby dziękować za jej czułą i matczyną opiekę.

Proszę, aby mój grób został przygotowany w niszy w nawie bocznej pomiędzy Kaplicą Paulińską (Kaplicą Salus Populi Romani) i Kaplicą Sforzów we wspomnianej wcześniej Bazylice Papieskiej, jak zostało wskazane w załączonym planie.  

Grób powinien być w ziemi; prosty, bez szczególnych zdobień, noszący jedynie inskrypcję: Franciscus.

Koszty przygotowania mojego pochówku będą pokryte sumą z datku od dobroczyńcy, którego przekazanie Papieskiej Bazylice Świętej Matki Bożej Większej zaaranżowałem. Wydałem odpowiednie instrukcje Jego Ekscelencji abp. Rolandowi Makrickasowi, Komisarzowi Nadzwyczajnemu Kapituły Liberiańskiej.

Niech Pan przyzna zasłużoną nagrodę tym, którzy życzyli mi dobrze i będą dalej modlili się za mnie. Cierpienie, które naznaczyło ostatni etap mojego życia, ofiarowuję Panu w intencji pokoju na świecie i braterstwa pomiędzy ludźmi.

Dom św. Marty, 29 czerwca 2022 r.

FRANCISZEK

Oryginalną treść testamentu papieża Franciszka można przeczytać TUTAJ. Tłum. aut.

POLECAMY

Jesteśmy darmowym portalem, którego utrzymanie dużo kosztuje. Jako medium niezależne pozyskujemy środki na nasze utrzymanie od reklamodawców lub Czytelników. Nie prosimy o wiele - gdyby każda czytająca nas Osoba podarowała nam 10 zł, to starczyłoby to nam na rok bardzo wytężonej działalności i nowych inicjatyw. Okazuje się jednak, że do tej pory wsparło nas zaledwie 0,0002% naszych Czytelników. Dowiedz się, jak możesz nam pomóc!

reklama
Komentarze
o autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.
Mateusz Balcerkiewicz
Redaktor naczelny portalu Histmag.org, kustosz Archiwum Akt Nowych w Warszawie, absolwent historii na Uniwersytecie Warszawskim. Redaktor naukowy i współtwórca portalu 1920.gov.pl. Hobbystycznie członek grupy rekonstrukcyjnej Towarzystwo Historyczne "Rok 1920" oraz gitarzysta.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2025 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone