Autor: Tomasz Leszkowicz
Tagi: Newsy, Zabytki, Film i telewizja, II wojna światowa, Polska, Warszawa, Mazowsze
Opublikowany: 2010-07-27 16:39
Licencja: wolna licencja

Trójwymiarowy obraz zburzonego miasta - film „Miasto Ruin”

Wraz z 66. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego widzowie będą mogli obejrzeć film pt. _Miasto Ruin_ – pięciominutowy obraz, przedstawiający zniszczoną przez hitlerowców Warszawę w styczniu 1945 r. Wykonawcą filmu jest firma Platige Image.
REKLAMA

Bardzo trudno za pomocą samych słów opowiadać o tym, czym był ten akt totalitarnej inżynierii społecznej jaki wykonali Niemcy w Warszawie w 1944 roku, niszcząc miasto i przenosząc jego mieszkańców - mówi Jan Ołdakowski, Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego - Chcieliśmy, żeby widz mógł w pełni uświadomić sobie ogrom zniszczeń Warszawy, której los można chyba porównać tylko do Kartaginy. Zakrojona na szeroką skale kwerenda, tysiące zdjęć i najnowocześniejsza technologia pozwoliły nam pokazać to, co wymyka się opisowi. Efekt przeszedł wszelkie oczekiwania, zaskakując swoją wielkością i realnością nawet historyków i varsavianistów. Ridley Scott w „Gladiatorze” odtworzył mały fragment rzymskiego Koloseum, my postanowiliśmy zbudować całe miasto...

Twórcy filmu z Platige Image: Michał Gryn (prowadzący projekt) i Damian Nenow (reżyseria) korzystali z pomocy konsultantów historycznych z Fundacji „Warszawa1939.pl” Krzysztofa Jaszczyńskiego i Ryszarda Mączewskiego oraz Piotra Śliwowskiego z MWP. Korzystano przy tym z ogromnej ilości źródeł, szczególnie zaś archiwalnych fotografii.

W efekcie powstał 5-minutowy film, w którym widzimy ruiny miasta z perspektywy człowieka siedzącego w samolocie „Liberator”. Widz nadlatuje od południa, przelatuje nad Starym Miastem i terenem getta (które jako zniszczone niemal całkowicie robi podobno największe wrażenie), mając szansę zobaczyć 35 szczegółowo odwzorowanych obiektów historycznych (m.in. Most Kierbiedzia, Zamek Królewski, archikatedrę, Prudential). Prace nad projektem trwały rok.

Film prezentowany będzie w specjalnie przygotowanej sali Muzeum Powstania Warszawskiego od 1 sierpnia 2010 r. Więcej informacji znajduje się na stronie miastoruin.pl.

Zobacz też:

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy