Trwają zgłoszenia do nagrody Kustosz Pamięci Narodowej

opublikowano: 2020-03-19, 14:00
wolna licencja
Do 10 kwietnia 2020 roku zgłaszać można kandydatów do Nagrody Kustosz Pamięci Narodowej. Jeśli znasz osobę lub organizację, która w sposób szczególny zasługuje na wyróżnienie za działalność na rzecz upamiętniania historii Polski w latach 1939-1989, Instytut Pamięci Narodowej zachęca do przesyłania zgłoszeń.
reklama
Laureaci Nagrody Kustosz Pamięci Narodowej (fot. Sławomir Kasper, IPN)

Nagroda Kustosz Pamięci Narodowej została ustanowiona w roku 2002. Jej pomysłodawcą był prof. Janusz Kurtyka ówczesny dyrektor Oddziału IPN w Krakowie. W zamierzeniu Janusza Kurtyki i jego współpracowników nagroda miała być symbolicznym i oficjalnym wyrazem wdzięczności dla osób i środowisk, które – przed powołaniem do życia Instytutu Pamięci Narodowej – swoją działalność poświęciły pracy na rzecz gromadzenia dokumentów i materiałów z dziejów polskiej konspiracji czasów wojny, Polskiego Państwa Podziemnego, a także powojennego antykomunistycznego podziemia niepodległościowego. Miała stanowić uhonorowanie ze strony państwa polskiego skierowane szczególnie do osób przez lata przechowujących pamięć i przekazujących wiedzę o bohaterach naszej historii, którzy po 1945 r. znaleźli się poza nawiasem oficjalnej narracji historycznej PRL lub pamięć o nich była systematycznie zakłamywana.

Pierwszymi laureatami Kustosza zostali prof. Tomasz Strzembosz, Andrzej Zagórski i gen. Elżbieta Zawacka. Strzembosz był prekursorem badań nad konspiracyjną walką zbrojną w okupowanej Warszawie, dziejami partyzantki i konspiracji na Kresach Północno-wschodnich RP w czasie pierwszej okupacji sowieckiej 1939–1941 oraz znawcą sowieckiego systemu okupacyjnego. Miał również wybitne osiągnięcia na polu pracy społecznej i wychowania młodzieży. W 1989 r. był jednym z twórców, a później przewodniczącym Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Andrzej Zagórski od początku lat sześćdziesiątych gromadził dokumenty i relacje dotyczące wojennej i powojennej konspiracji niepodległościowej w Małopolsce w latach 1939–1956. Jego zbiór, liczący ponad 2 500 relacji, ok. 25 000 stron dokumentów oryginalnych lub skopiowanych oraz ponad 4 500 wycinków prasowych, należał do najbardziej znaczących w skali ogólnopolskiej i z pewnością był najważniejszym ze zbiorów prywatnych, dotyczących konspiracji na Rzeszowszczyźnie.

(fot. Sławomir Kasper, IPN)

Generał Zawacka w czasie wojny brała udział w konspiracji jako kurier na trasie z kraju do Londynu i należała do elitarnej grupy cichociemnych. W 1952 r. została skazana za szpiegostwo przez władze komunistyczne na 10 lat pozbawienia wolności, odsiedziała cztery, przechodząc wcześniej gehennę śledztwa. Z więzienia wyszła wycieńczona fizycznie, ale komunistom nie udało się złamać jej ducha. Powróciła do pracy nauczycielskiej i badań naukowych. Po tym jak zmuszono ją do odejścia na wcześniejszą emeryturę, czas wypełniła jej praca społeczna na rzecz upamiętniania służby żołnierzy AK. Była współtwórczynią Światowego Związku Żołnierzy AK.

W praktyce tytuł Kustosza Pamięci Narodowej w kolejnych latach otrzymywały osoby i organizacje, które działając na rzecz szeroko rozumianej "pamięci narodowej" wykazały się wybitnymi dokonaniami na polu upamiętniania wydarzeń i postaci historycznych w przestrzeni publicznej, gromadzenia i archiwizowania świadectw przeszłości, badań historycznych szczególnie dotyczących zagadnień historii Polski rzadko dotąd podejmowanych przez zawodowych historyków. Pełna lista laureatów znajduje się na stronie internetowej konkursu.

Więcej informacji można znaleźć na internetowej stronie internetowej "Instytutu Pamięci Narodowej":www.ipn.gov.pl.

reklama
Komentarze
o autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone