Trzy zapomniane bohaterki Powstania Styczniowego [podcast]

opublikowano: 2024-01-26 08:35
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Helena Majewska-Kirkowa, Seweryna Pruszakowa-Duchińska i Wiktoria Jankiewiczowa, to trzy zapomniane bohaterki Powstania Styczniowego, o których pamięć przywracają Joanna Puchalska i Marek Stremecki w kolejnym odcinku podcastu „Powstanie Styczniowe: Miejsca, ludzie”.
REKLAMA
W serii podcastów "Powstanie Styczniowe. Miejsca, ludzie" dziennikarz Marek Stremecki rozmawia ze swoimi gośćmi o postaciach, wydarzeniach i miejscach związanych ze zrywem 1863 roku. Helena Majewska-Kirkowa, Seweryna Pruszakowa-Duchińska i Wiktoria Jankiewiczowa, to trzy zapomniane bohaterki Powstania Styczniowego, których pamięć przywracamy w kolejnym odcinku podcastu.

- czytamy w opisie podcastu na stronie https://powstanie1863-64.pl/, upamiętniającej rocznicę i stanowiącej kompendium wiedzy o Powstaniu Styczniowym. Powstanie Styczniowe nie było wysiłkiem jedynie mężczyzn. Wielką rolę w zrywie niepodległościowym odegrały polskie kobiety, często zapomniane bohaterki.

Lata '60 XIX wieku to jest taki czas, kiedy kobiety wychodzą z domu, zaczynają być widoczne, zaczynają pełnić coraz poważniejsze funkcje w życiu społecznym. Bo kobiety stanowiły zaplecze dla Powstania Styczniowego. Mężczyźni siedzieli w lasach i walczyli, a one robiły całe zaplecze, które było potrzebne, a więc prowiant, opatrunki, bielizna. Jeździły do lasu z czystą bielizną i przywoziły brudną do prania. Odlewały kule, przewoziły, szmuglowały to wszystko. Kobietom było łatwiej przeszmuglować i przejść przez posterunek żandarmerii czy straży granicznej niż mężczyznom. Były jednak traktowane z większym szacunkiem, więc były świetne w przemycaniu różnych nielegalnych rzeczy. A jeszcze do tego sprzyjała im moda. Pod te cudowne krynoliny można było napchać broni, czy książek, czy odezw nie wiadomo ile. Pięknie to opisuje Bibianna Moraczewska w swoich wspomnieniach, jak  wiozła książki pod sukienką i ledwo przeszła przez granicę, tak jej było ciężko.

– opowiada Joanna Puchalska

Materiału możecie posłuchać poniżej:

lub na stronie https://powstanie1863-64.pl/

Materiał powstał dzięki współpracy reklamowej z Muzeum Historii Polski.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone