Twierdza Srebrna Góra: malownicza śląska warownia [Galeria]

opublikowano: 2023-01-03 14:34
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Twierdza Srebrna Góra to imponujący osiemnastowieczny zabytek znajdujący się na terenie Dolnego Śląska i jedna z największych tego typu fortyfikacji w całej Europie. Spójrzcie na te zapierające dech w piersiach zdjęcia:
REKLAMA

Twierdza Srebrna Góra (Silberberg) znajduje się na przełęczy rozdzielającej Góry Bardzkie i Góry Sowie. Historia tego miejsca zaczyna się w XIV wieku od wsi Srebrna Góra, założonej jako osada górnicza dla celów wydobycia lokalnych złóż srebra. Z początkiem XVI wieku wydobycie przestało być opłacalne, a okolica popadła nieco w zapomnienie aż do zakończenia pierwszej wojny śląskiej, po której to przełęcz znalazła się pod pruskim panowaniem i zyskała strategiczne znaczenie jako droga, którą miałyby podążyć wojska austriackie w wypadku kolejnego konfliktu. Właśnie z tego powodu w 1765 roku rozpoczęły się pospieszne prace nad budową zajmujących ponad 100 ha i liczących 3 km umocnień, które zakończono już w roku 1777. Na założenie składają się rozmieszczone na przeciwległych stokach przełęczy Fort Ostróg (Spitzberg) i Twierdza Srebrnogórska. Donjon otoczony bastionami i fortami stanowi serce twierdzy. Obiekt mieści 151 pomieszczeń rozlokowanych na trzech kondygnacjach, które nie tylko były w stanie pomieścić liczącą 3,756 żołnierzy załogę wraz z zaopatrzeniem, lecz także obiekty takie jak m.in. studnie, szpital, piekarnia, browar czy warsztaty rzemieślnicze, zapewniające srebrnogórskiej twierdzy zasadniczą samowystarczalność.

Jedyną jak dotąd próbą ognia dla Twierdzy Srebrna Góra był szturm francuskiej armii w 1807 roku w trakcie wojny francusko-pruskiej, który ostatecznie przerwano ze względu na podpisanie pokoju w Tylży 9 lipca 1807 roku. Twierdzę dla celów militarnych wykorzystywano do 1867 roku, kiedy opuścili ją ostatni żołnierze, choć przez jakiś czas znajdował się tu jeszcze poligon do prób artylerii i materiałów wybuchowych. Jednocześnie w regionie, utrzymującym się do tej pory z usług świadczonych wojsku, rozkwitł przemysł, a pod koniec XIX wieku, wraz z rozwojem lokalnych połączeń kolejowych, dostrzeżono walory turystyczne twierdzy. Jeszcze przed I wojną światową powstało tu schronisko młodzieżowe, a w okresie międzywojennym znajdowały się tu restauracja, muzeum, izba pamięci niemieckiego pisarza i poety Fritza Reutera oraz platforma widokowa. W trakcie II wojny światowej zorganizowano w twierdzy Oflag VIII B, w którym więziono polskich oficerów, w tym kontradmirała Józefa Unruga.  W okresie powojennym, po początkowym zaniedbaniu, obiektem od 1966 roku zajęli się harcerze z Hufca Dolnośląskiego. W 2002 powołano Forteczny Park Kulturowy w Srebrnej Górze, a w 2004 roku prezydent RP nadał Twierdzy Srebrna Góra status pomnika historii. Twierdza Srebrna Góra dostępna jest dla zwiedzających także dziś.

Zobacz zdjęcia Twierdzy Srebrna Góra poniżej:

REKLAMA

Polecamy e-book Izabeli Śliwińskiej-Słomskiej – „Trylogia Sienkiewicza. Historia prawdziwa”

Izabela Śliwińska-Słomska
„Trylogia Sienkiewicza. Historia prawdziwa”
cena:
14,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
128
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-55-6

Książka dostępna również jako audiobook!

REKLAMA
REKLAMA

Źródła:

forty.pl

hasajacezajace.com

Zdjęcia otrzymaliśmy dzięki uprzejmości obecnych opiekunów obiektu — TWIERDZA SREBRNA GÓRA SP. Z O.O.

Polecamy e-book Izabeli Śliwińskiej-Słomskiej – „Trylogia Sienkiewicza. Historia prawdziwa”

Izabela Śliwińska-Słomska
„Trylogia Sienkiewicza. Historia prawdziwa”
cena:
14,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
128
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-55-6

Książka dostępna również jako audiobook!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Mateusz Balcerkiewicz
Redaktor naczelny portalu Histmag.org, kustosz Archiwum Akt Nowych w Warszawie, absolwent historii na Uniwersytecie Warszawskim. Redaktor naukowy i współtwórca portalu 1920.gov.pl. Hobbystycznie członek grupy rekonstrukcyjnej Towarzystwo Historyczne "Rok 1920" oraz gitarzysta.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone